شیردهی بعد از جراحی لیفت سینه

  1. خانه
  2. /
  3. جراحی زیبایی سینه
  4. /
  5. شیردهی بعد از جراحی...
فهرست مطالب

مادر شدن بسیار زیباست. با این وجود، بارداری و شیردهی ممکن است تأثیراتی منفی بر بدن شما بگذارد. ممکن است با گذشت ماه یا سال‌ها مدل سینه‌ها همچنان بهبود نیابد و بسیاری از زنان از شکل ظاهری سینه‌های خود راضی نباشند. لیفت سینه به عنوان راه حلی ایده آل برای بازگرداندن ظاهری جوان‌تر محسوب می‌شود.

اگر مادری پیش از زایمان تحت عمل بزرگ کردن سینه قرار گرفته باشد، چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا بر روی شیر دهی نوزاد تأثیر می‌گذارد؟ پاسخ این است که اگر در هنگام جراحی به غدد و مجاری شیری، آسیب وارد نشود، جراحی بر روی شیردهی تاثیر نخواهد گذاشت.

در این مقاله اطلاعات لازم در خصوص لیفت سینه و تاثیر آن بر شیردهی آمده است.

آیا بعد از لیفت سینه می‌توانم به نوزاد شیر دهم؟

آیا بعد از لیفت سینه می_توان به نوزاد شیر داد؟

به طور کلی هیچ تضمینی وجود ندارد که مادر بتواند فرزند خود را شیر بدهد، فرقی نمی‌کند عمل لیفت سینه انجام داده باشد یا خیر. معمولا زنانی که تحت عمل لیفت سینه قرار می‌گیرند، می‌توانند به راحتی فرزند خود را شیر دهند. این امر به خصوص در مورد زنانی صادق است که در گذشته سابقه شیردهی موفقیت آمیز قبل از لیفت سینه را داشته‌اند. در این روش جراحی پزشک اجازه می‌دهد که نوک پستان به بافت زیرین متصل بماند، سیستم شیردهی، مجاری و اعصاب حفظ شود به همین دلیل امکان شیردهی پس از این عمل بالا خواهد بود.

با این وجود، برخی از بیماران به طور طبیعی در شیردهی با مشکل مواجه باشند که این مشکل پس از جراحی لیفت سینه نیز بدتر می‌شود. مثلا زنان با سابقه مشکل در شیردهی، یا آن‌هایی که نوزادشان در هنگام گرفتن سینه با مشکل مواجه می‌شود، ممکن است متوجه شوند که شیردهی پس از لیفت سینه برای آن‌ها دشوارتر شده است. البته زنانی که عمل کوچک کردن سینه را انجام می‌دهند به دلیل اینکه بخشی از بافت غده سینه از بین برده می‌شود، با مشکلات بیشتری در هنگام شیردهی مواجه می‌شوند. نشانه‌های رایجی که ممکن است به معنای این باشد که سیستم شیردهی پس از عمل دچار مشکل شده عبارت است از:

  • از دست دادن طولانی مدت حس در نوک پستان
  • وجود مشکلات قبلی در هنگام شیردهی
  • تغییر زیاد اندازه یا شکل نوک پستان
  • کوچک کردن سینه به طور همزمان انجام شده است.

در صورتی که به دنبال لیفت سینه هستید و هم چنین قرار است در آینده باردار شوید، حتماً در این مورد با پزشک خود مشورت کنید تا بتواند بر اساس آن عمل جراحی را انجام دهد. با وجود اینکه تغذیه با شیر مادر پس از لیفت سینه امکان پذیر است، اما بیماران اغلب جراحی را تا زمانی که بچه دار شوند به تعویق می‌اندازند تا از کمترین عوارض برای شیردهی بهره مند شوند.

حتما به منظور عمل لیفت سینه به پزشک ماهر مراجعه کنید. زیرا انجام جراحی توسط جراح مجرب، احتمال عوارض را تا حد بالایی کاهش می‌دهد.

آیا لیفت سینه بدون ایمپلنت برای شیردهی بهتر از لیفت با ایمپلنت است؟

آیا لیفت سینه بدون ایمپلنت برای شیردهی بهتر از لیفت با ایمپلنت است؟

فرقی نمی‌کند. بسیاری از زنانی که در زمان لیفت سینه، ایمپلنت سینه نیز قرار داده‌اند، باز هم توانسته‌اند با موفقیت فرزند خود را با شیر مادر تغذیه کنند. در این روش، نوع برش، مهارت جراح و سابقه قبلی شیردهی بیمار، همگی در پتانسیل شیردهی موفق پس از بزرگ کردن سینه با لیفت نقش دارند. در هر صورت، حتماً با پزشک خود در مورد قصد خود برای شیردهی در آینده صحبت کنید تا بتواند در خصوص نوع، اندازه و سایر جنبه‌های پروسه ایمپلنت، پیشنهادات مناسب دهد.

زمان‌بندی مناسب لیفت سینه و شیردهی به نوزاد

زمان‌بندی مناسب لیفت سینه و شیردهی به نوزاد

یکی دیگر از مواردی که بر توانایی شما برای شیردهی پس از عمل نقش دارد، زمان است. مثلا چه مدت بعد از عمل جراحی تصمیم به شیردهی دارید؟ معمولا بهبودی اولیه پس از جراحی در عرض چند هفته انجام می‌شود، اما روند بهبودی اعصاب کوچک و رگ‌های خونی ممکن است بیشتر طول بکشد.

از آنجایی که بارداری و زایمان یکی مهم‌ترین رویدادهای زندگی محسوب می‌شود بهتر است که منطقی به آن فکر کنید. ممکن است با وجود آنکه سینه شما بتواند شیر تولید کند، اما به دلیل اینکه اعصاب زیادی تحت تاثیر قرار می‌گیرند، ممکن است میزان شیردهی را تحت تأثیر قرار دهد. فاصله گرفتن چند سال بین عمل و بارداری به بدن شما این زمان را می‌دهد تا توانایی خود را برای تولید شیر برگرداند و احتمال بروز مشکل را کاهش دهد.

پس از بهبود به احتمال زیاد می‌توانید به فرزند خود شیر دهید.

سخن پایانی

سخن پایانی

به طور کلی برای اکثر زنان، شیردهی پس از جراحی امکان پذیر خواهد بود. زیرا این روش فقط روی بافت سطحی پستان تأثیر می‌گذارد و کاری به غدد پستانی و عملکرد داخلی نوک پستان ندارد برای اکثر مادران.

کلید شیردهی بدون مشکل بعد از جراحی سینه، انتخاب روشی است که نیازی به پیوند نوک پستان نداشته باشد. تا زمانی که نوک پستان به مجرای شیر متصل بماند، شیر می‌توانند همچون گذشته جریان داشته باشد. اطمینان یابید که با پزشک خود به طور دقیق در خصوص روش جراحی مورد استفاده صحبت کنید و از او بپرسید که زمان بهبودی و تولید شیر به چه صورت خواهد بود.

در هر صورت باید بیماران طبق دستورالعمل پزشک رفتار کنند و عادات مناسب برای بهبودی را تمرین کنند. با وجود اینکه اکثر زنان می‌توانند بعد از این نوع جراحی شیر بدهند، اما دادن زمان لازم برای بهبودی بدن بسیار مهم است و بهتر است که برای باردار شدن چند سال صبر کنید.

سوالات متداول

آیا شیردهی بعد از جراحی لیفت سینه بی‌خطر است؟

بله، به طور کلی پس از لیفت سینه می‌توان عمل شیردهی را انجام داد.

آیا هنوز هم بعد از جراحی لیفت سینه شیر کافی دارم؟

بله، به احتمال زیاد شما شیر کافی برای کودک خود خواهید داشت.

آیا لیفت سینه بر حس نوک سینه تأثیر می‌گذارد؟

احتملا بله، این قضیه وابسته به وسعت جراحی و سرعت بهبودی بیمار است. بعضی از زنان ممکن است پس از جراحی حساسیت نوک پستان خود را از دست دهند.

آیا بعد از لیفت سینه می‌توان از هر دو سینه شیر داد؟

بله، در اغلب موارد امکان پذیر است.

بعد از عمل لیفت سینه چه عوارضی را ممکن است تجربه کنم؟

عفونت، آسیب به مجاری شیر و افزایش حساسیت در نوک سینه‌ها از جمله عوارض پس از عمل است. به همین دلیل دارای اهمیت است که قبل از شروع شیردهی با پزشک خود در مورد وضعیت خود صحبت کنید تا بتواند به شما در مدیریت عوارض کمک کند.

آیا موقعیت‌هایی وجود دارد که در حین شیردهی بعد از جراحی لیفت سینه از آن‌ها اجتناب کنم؟

به طور کلی، شما باید از پس از عمل از اعمال فشار بیش از حد به سینه بپرهیزید، به عنوان مثال از صاف دراز کشیدن به پشت یا خم شدن به جلو در حالی که کودک را از یک طرف شیر می‌دهید بپرهیزید.

چگونه بفهمم که سینه‌هایم به درستی بهبود می‌یابند؟

اگر در دوره نقاهت دچار درد، قرمزی، تورم یا خونریزی در سینه‌ خود شدید، حتما با پزشک تماس بگیرید. معمولا این عوارض ممکن است نشانه‌ مشکل است و نیاز به بررسی توسط پزشک دارد. علاوه بر آن، دستورالعمل‌های داده شده توسط پزشک را حتما انجام دهید و به طور کامل مراجعه‌های حضوری خود را انجام دهید تا روند بهبودی شما سرعت یابد.

چگونه می‌توانم اطمینان حاصل کنم که شیردهی پس از لیفت سینه موفقیت آمیز خواهد بود؟

در هنگام شیردهی سعی کنید که به سینه خود استراحت دهید و سینه خود را برای شیردهی هر چند مدت عوض کنید. هم چنین مطمئن شوید که دهان کودک هر دو نوک پستان را تا جای ممکن در هنگام مکیدن بگیرد تا از توزیع ناهموار فشار بر روی بافت تازه تشکیل شده جلوگیری شود.

آیا بعد از عمل جراحی باید در دوران شیردهی لباس مخصوص بپوشم؟

بله، پوشیدن گن‌های مخصوص بعد از عمل می‌تواند میزان فشار و تنش را از روی سینه‌ کاهش دهد و احتمالا شیردهی موفق را افزایش دهد.