جراحی سینه در ترنس‌ها: تخلیه و بزرگ کردن پستان در افراد تراجنسیتی

 1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی سینه
 4. /
 5. جراحی سینه در ترنس‌ها: تخلیه و...
فهرست مطالب

تقریباً 0.5٪ از مردم جهان ترنس هستند و بسیاری از آن‌ها علاقه به تغییر شکل بدن خود دارند، از جمله جراحی سینه. ترنس‌های مرد به زن (و برخی افراد غیر باینری) دوست دارند سینه‎‌‌های بزرگتری داشته باشند و نیز ترنس‌های زن به مرد (و برخی افراد غیر باینری) دوست دارند بافت سینه خود را تخلیه کنند. اینجاست که مداخلات جراحی مطرح می‌شود. روش‌های مختلفی برای هر گروه وجود دارند و یک پزشک متخصص می‌تواند به بیماران کمک کند تا بهترین گزینه ممکن را بر اساس ترجیحات و نیازهای خاص خود انتخاب کنند.

آماده شدن برای جراحی سینه

آماده شدن برای جراحی سینه

جراحی سینه یک روش پیچیده و ظریف است که قبل از انجام دادن آن، فرد باید به آمادگی ذهنی و فیزیکی لازم رسیده باشد. در ادامه آمادگی‌های لازم را برای شما ذکر می‌کنیم:

آمادگی عمومی

اگر به روانپزشک یا روانشناس مراجعه می‌کنید، جلسات خود را ادامه دهید. همکاری نزدیک با درمانگر در طول مسیر تغییر جنسیت شما بسیار مهم است. آن‌ها به شما مهارت‌های مقابله‌ای را آموزش می‌دهند تا خیال شما را از نگرانی‌هایی که ممکن است در مورد این روش داشته باشید، راحت کنند. همچنین، مطمئن شوید که مشاوره شما با جراح مفید است. باید بدانید که این مشاوره‌ها می‌توانند هر گونه شک و تردیدی که دارید را برطرف کنند. همچنین در زمان منتهی به جراحی سینه، یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید.

یک ماه قبل از جراحی

اگر سیگار می‌کشید، باید حداقل یک ماه قبل از جراحی آن را ترک کنید. استعمال دخانیات می‌تواند روند بهبودی را کند نماید؛ زیرا عروق خونی را که مواد مغذی حیاتی در بهبودی را تحویل می‌دهند، منقبض می‌کند. در طول دوره نقاهت نیز باید به ترک سیگار ادامه دهید. اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، یک برنامه رژیم غذایی و ورزش را شروع کنید. داشتن فرم بهتر بدنی به شما در دوران ریکاوری کمک خواهد کرد.

دو هفته قبل از جراحی

مصرف کافئین خود را محدود کنید و مصرف الکل را کاهش دهید. همچنین باید مصرف برخی داروها را متوقف کنید. جراح شما در مورد آنچه شما می‌توانید و نمی‌توانید انجام دهید به شما اطلاع خواهد داد. اگر در حال حاضر از داروهای تستوسترون‌دار استفاده می‌کنید، باید به پزشک اطلاع دهید. با این حال، ممکن است لازم باشد مصرف این داروها را یک یا دو روز قبل از جراحی متوقف کنید.

یک هفته قبل از جراحی

مصرف هر داروی خوراکی در هفته منتهی به جراحی سینه را قطع کنید. این داروها می‌توانند شامل آنتی بیوتیک‌ها و داروهای ضد درد باشند. شروع به آماده کردن خانه خود برای گذراندن دوران نقاهت در آن کنید. بدین صورت که وسایل ضروری را در نزدیکی خود و در دسترس قرار دهید، مانند میز کنار تخت یا صندلی. حمام شما همچنین باید دارای وسایل ضروری باشد که به سطوح پایین‌تر و در دسترس‌تر منتقل شده‌اند. از آنجایی که نمی‌توانید به قفسه‌های بالاتر در کابینت یا کمد داروی خود برسید، باید اقلام ضروری را که اغلب استفاده می‌کنید به جایی که می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید، منتقل کنید. غذاهایی مانند سوپ تقویتی را از قبل بپزید که فقط نیاز به گرم کردن داشته باشند.

شب قبل از جراحی

شب قبل از جراحی سینه بعد از نیمه شب چیزی نخورید یا ننوشید. اطمینان حاصل کنید که شام سبکی میل می‌کنید و برای خواب تا حد امکان آماده هستید. اگرچه ممکن است خوابیدن برای شما سخت باشد، اما هیچ گونه قرص خواب‌آور مصرف نکنید. اگر روی سینه خود مو دارید، آن را بتراشید. همچنین، اگر ریش زیر گردنتان دارید، کوتاه کنید.

صبح جراحی

قبل از رفتن به مرکز جراحی، می‌توانید با استفاده از شامپو و صابون معمول خود دوش بگیرید. از استفاده از دئودورانت، ادکلن، لوسیون یا کرم خودداری کنید. می‌توانید دندان‌های خود را مسواک بزنید، اما از قورت دادن خمیر دندان یا آب خودداری کنید. از پوشیدن لباس‌های چسبنده خودداری کنید؛ نیز لنز یا هر گونه پیرسینگ را بردارید.

تخلیه سینه در افراد تراجنسی زن به مرد

تخلیه سینه در افراد تراجنسی زن به مرد

جراحی سینه برای ترنس‌های زن به مرد، روشی برای برداشتن بافت سینه یا قفسه سینه است که به آن “ماستکتومی زیر جلدی” یا “جراحی سینه مردانه” نیز می‌گویند. اگر اندازه سینه شما کوچک است، ممکن است جراحی برای شما انجام شود که پوست، نوک سینه و آرئول شما را حفظ کند. اگر نیز سینه بزرگی دارید، ممکن است لازم باشد نوک سینه‌ها و آرئول‌های خود را بردارید، اندازه آن‌ها را تغییر دهید و به موقعیت خود بازگردانید. جراحی سینه برای ترنس‌های زن به مرد می‌تواند به این افراد کمک کند تا از نظر جسمی به جنسیت خود تأیید شده خود منتقل شوند.

روش‌های جراحی تخلیه سینه در افراد تراجنسی زن به مرد، به ویژگی‌های فیزیکی فردی بستگی دارد که می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • ماستکتومی دوبل با گرافت نوک پستان
 • برش وایز (همچنین به عنوان لنگر یا اسکار تی معکوس شناخته می‌شود)
 • برش پری آرئولار
 • لیپوساکشن

کوچک کردن سینه در افراد تراجنسیتی زن به مرد زمانی انجام می‌شود که اندازه سینه خیلی بزرگ باشد. بسیاری از زنان تراجنسیتی که سایز سینه کوچکی دارند از کرست سینه برای استتار سینه‌هایشان استفاده می‌کنند. جراحی تخلیه سینه امکان انتخاب لباس آزادتر را فراهم می‌کند، اما اغلب شامل بروز زخم‌هایی روی پوست نیز می‌شود. اگر سینه‌ها به نسبت کوچک هستند، گاهی اوقات لیپوساکشن به تنهایی ممکن است موثر باشد. با این حال، معمولاً مقداری بافت سینه سفت و زیر آرئولار باقی می‌ماند که باید با جراحی برداشته شود. این را می‌توان با ایجاد برشی اطراف آرئول (هاله سینه) یا زیر پستان انجام داد. اگر قطر آرئول خیلی بزرگ باشد، می‌توان ابعاد آن را کاهش داد. این جراحی، منجر به ایجاد اسکار در اطراف ناحیه آرئول می‌گردد. اگر کل پوست سینه بزرگ باشد، ممکن است جراحی کوچک کردن پوست نیز لازم باشد. این قسمت از جراحی نیز منجر به ایجاد نواحی بزرگتری از اسکار می‌شود. گاهی اوقات این اسکارها نسبتاً بی‌ضرر هستند، اما در برخی دیگر بیشتر قابل مشاهده هستند. گاهی اوقات موهای سینه می‌توانند جای زخم را به اندازه کافی استتار کنند تا بدون پیراهن بودن معذب کننده نباشد. به همین منظور، ما باید آناتومی خاص شما را به دقت ارزیابی کنیم تا مشخص کنیم چه نوع جراحی برای رسیدن به اهداف شما ضروری است.

کاندیداهای مناسب

جراحی سینه گزینه خوبی برای شماست اگر:

 • شما مبتلا به نارسایی جنسی تشخیص داده شده‌اید.
 • شما تحت مراقبت یک متخصص بهداشت روان بوده‌اید که می‌تواند توصیه نامه‌ای در مورد تصمیم شما برای انجام عمل جراحی ارائه دهد.
 • شما به عنوان عضوی از گروه جنسی مورد نظر خود برای مدتی زندگی کرده‌اید.
 • شما در سنی هستید که می‌توانید رضایت نامه شخصی ارائه دهید.
 • دیدگاه مثبت و انتظارات واقع بینانه دارید.
 • اگر نگرانی‌های پزشکی یا روانی قابل توجهی وجود داشته باشد، باید به طور منطقی به خوبی کنترل شوند.

ریکاوری یا دوران نقاهت

پس از عمل جراحی سینه در گروه تراجنسی زن به مرد، گاز یا بانداژی بر روی برش‌های روی سینه شما اعمال می‌شود. بانداژ الاستیک یا سوتین مخصوص، تورم را به حداقل می‌رساند و از بافت عمل شده حمایت می‌کند. همچنین یک لوله کوچک و نازک ممکن است به طور موقت زیر پوست قرار داده شود تا خون یا مایع اضافی تخلیه شود. دستورالعمل‌های خاصی به شما داده می‌شود که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • نحوه مراقبت از محل جراحی خود پس از جراحی
 • داروهایی که باید استفاده کنید یا به صورت خوراکی مصرف کنید تا به بهبودی کمک کند و خطر عفونت را کاهش دهد.
 • نگرانی‌های خاص در محل جراحی یا در سلامت عمومی شما و اینکه چه زمانی باید با جراح پلاستیک خود تماس حاصل کنید.

در نهایت اینکه حتماً از جراح پلاستیک خود در رابطه با مواردی که ممکن است برای شما در دوران نقاهت پیش آید، مشاوره بگیرید.

خطرات و عوارض احتمالی

جراح پلاستیک و یا پرستاران شما خطرات مرتبط با جراحی را با جزئیات توضیح خواهند داد. از شما خواسته می‌شود که فرم‌های رضایت نامه را امضا کنید تا اطمینان حاصل شود که به طور کامل از روش جراحی که تحت آن قرار خواهید گرفت و خطرات یا عوارض احتمالی آن آگاه هستید. این خطرات احتمالی شامل خونریزی، عفونت، بهبود ضعیف برش‌ها، هماتوم، از دست دادن حس نوک پستان، از دست دادن نوک پستان و آرئول و خطرات بیهوشی است اما محدود به این‌ها نمی‌شود.

جراحی سینه در افراد تراجنسی مرد به زن

جراحی سینه در افراد تراجنسی مرد به زن

بزرگ کردن سینه در افراد تراجنسی مرد به زن یا MTF یک روش به نسبت ساده است. جراحی به صورت سرپایی، تحت بی‌حسی موضعی همراه با آرامبخش یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود. ایمپلنت‌های اعمال شده نیز می‌توانند پر از سیلیکون یا سالین باشند. معمولاً با توجه به این واقعیت که مردان تراجنسیتی دارای بافت نسبتا کمی از سینه هستند، ایمپلنت‌های سیلیکونی طبیعی‌تر هستند. ایمپلنت‌های سالین می‌توانند احساس راحتی بیشتری را برای فرد فراهم کنند. برش‌های ایجاد شده نیز می‌توانند در امتداد پایین هاله، در خط پایینی سینه یا در زیر بغل باشند. اگر بیمار به یک ایمپلنت نسبتاً بزرگ برای تناسب با آناتومی خود نیاز داشته باشد، ممکن است به برش زیر پستانی نیاز داشته باشد، زیرا برش‌های دیگر گاهی اوقات نمی‌توانند ایمپلنت سیلیکونی بزرگتری را در خود جای دهند. جراحی معمولاً حدود دو ساعت طول می‌کشد و بهبودی حدود یک هفته است. همچنین حدود دو ماه طول می‌کشد تا ایمپلنت‌ها به طور کامل جا بیفتند. اسکارها نیز به 4 الی 6 ماه زمان نیاز دارند تا به خوبی محو شوند.

 روش‌های جراحی سینه در افراد تراجنسی مرد به زن، به ویژگی‌های فیزیکی فردی بستگی دارد، این موارد عبارتند از:

کاندیدهای مناسب برای جراحی بزرگ کردن سینه

بهترین کاندیداها برای این جراحی شامل افرادی هستند که از سلامت جسمی و روانی خوبی برخوردار هستند. آن‌ها نباید هیچ نگرانی عمده پزشکی مانند فشار خون بالا، دیابت، سرطان یا اختلالات خونریزی داشته باشند. آن‌ها همچنین باید:

 • در مورد نتایج خود انتظارات واقع بینانه داشته باشند.
 • قبل از جراحی سیگار نکشند یا آن را ترک کنند.
 • وزن مناسبی داشته باشند و قصد افزایش یا کاهش وزن نداشته باشند.
 • درمان جایگزینی هورمونی را شروع کرده باشند یا برای مشاوره به یک پزشک متخصص مراجعه کنند.

بیماران همچنین باید حداقل 18 سال سن داشته باشند و بلوغ عاطفی لازم برای انجام این جراحی زیبایی را داشته باشند.

بهبودی پس از جراحی پروتز سینه

وقتی بعد از جراحی به هوش می‌آیید، بانداژ خواهید داشت و یک سینه بند جراحی می‌پوشید که برای 24 ساعت و برای حدود دو هفته و سپس فقط در طول روز تا چهار هفته دیگر باید آن را بپوشید. پس از ترخیص، استراحت در بستر برای روزهای اول پس از جراحی توصیه می‌شود. برنامه ریزی کنید که در این مدت کسی برای کمک نزد شما بماند. هفته اول بعد از جراحی نمی‌توانید رانندگی کنید. بر این اساس برنامه‌ریزی کنید روز بعد از عمل جراحی شما توسط جراح ویزیت خواهید شد و پانسمان را تعویض خواهید کرد. در دو هفته اول پس از جراحی نیز باید از کشش بازوها بالای سر و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. دو هفته پس از جراحی، می‌توانید ورزش‌های سبک مانند پیاده روی را از سر بگیرید. کسانی که مشاغل پشت میز نشینی یا مشابه دارند، می‌توانند در کمتر از 5 تا 7 روز به سر کار بازگردند. ورزش و فعالیت‌های شدیدتر باید حداقل شش تا هشت هفته به تعویق بیفتند. شکل و اندازه سینه شما در حدود 10 الی 12 هفته ثابت می‌شود.

عوارض بالقوه عمل جراحی بزرگ کردن سینه در افراد تراجنسی مرد به زن

 جراحی سینه، مانند هر جراحی، خطراتی را به همراه دارد اما نسبتاً میزان عارضه آن بسیار کم است. این عوارض بالقوه عبارتند از:

 • نیاز به جراحی مجدد
 • انقباض کپسولی: بافت زخمی که در اطراف ایمپلنت ایجاد می‌شود و ایمپلنت را فشرده می‌سازد.
 • درد سینه
 • تغییرات منفی در حس نوک پستان و سینه
 • پارگی با تخلیه ایمپلنت سالین
 • پارگی با یا بدون علامت (پارگی خاموش) ایمپلنت‌های پر شده با ژل سیلیکون

پرسش‌های متداول

آیا جراحی سینه دردناک است؟

ممکن است تا چند روز پس از جراحی احساس ناراحتی کنید، اما به طور کلی پس از چهار تا پنج روز درد شما کاهش می‌یابد و می‌توانید با استامینوفن و ایبوپروفن این درد را کنترل کنید. پانسمان و زهکشی: هنگام خروج از بیمارستان، پانسمان‌ها و احتمالاً لوله‌های تخلیه در محل جراحی قرار خواهند گرفت.

آیا جراحی سینه برای افراد تراجنسی زن به مرد و مرد به زن بی‌خطر است؟

بله، در حالی که ممکن است مانند هر جراحی دیگری عوارض خاصی ایجاد شود، این روش‌ها به طور کلی ایمن در نظر گرفته می‌شوند و نتایج موفقیت‌آمیزی به همراه دارند.

آیا برای جراحی سینه بیمه‌ای وجود دارد؟

برخی از شرکت‌های بیمه ممکن است هزینه‌ها را پوشش دهند، بنابراین به خاطر داشته باشید که با نماینده بیمه خود مشورت کنید تا بررسی کنید که آیا هزینه‌های شما را پوشش می‌دهند یا خیر.

آیا آثار و جای زخم بعد از جراحی وجود خواهد داشت؟

بعد از جراحی مقداری آثار و جای زخم روی پوست شما باقی خواهد ماند. با این حال، روش‌های جدیدتر به باقی ماندن آثار کوچک‌تری روی پوست شما کمک می‌کنند و نیز راهکارهایی وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند تا جای زخم‌هایتان نیز از بین برود. با این حال، برخی از علائم ممکن است برای همیشه باقی بمانند.

بعد از جراحی سینه چگونه دوش می‌گیرید؟

برخی جراحان می‌گویند که می‌توانید بعد از 24 ساعت دوش بگیرید، اما باید با پشت به سر دوش، دوش بگیرید تا از برش‌های زخم خود در برابر پاشش مستقیم آب محافظت کنید. پس از آن، به آرامی قفسه سینه را خشک کنید و هر دستورالعملی که جراح در مورد پمادها و پانسمان ارائه کرده است را دنبال کنید.

آیا هر فردی با بدن سالم می‌تواند جراحی سینه برای ترنس‌ها را انجام دهد؟

پاسخ کوتاه می‌تواند خیر باشد. شما باید تحت درمان گسترده قرار بگیرید و نامه‌ای از پزشک خود دریافت کنید که وضعیت شما را به عنوان یک فرد تراجنسیتی تایید کند. همچنین ممکن است مجبور شوید ثابت کنید که مدتی به عنوان جنس مخالف زندگی کرده‌اید، و بلوغ ذهنی یکی دیگر از عوامل مهم است که دارید و همچنین واقفید که این تصمیمی است که زندگی شما را تغییر می‌دهد.