افتادگی سینه بعد از عمل پروتز سینه: علت‌ها، درمان و پیشگیری

 1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی سینه
 4. /
 5. افتادگی سینه بعد از...
فهرست مطالب

جراحی سینه ممکن است عوارض متعدی داشته و با وجود نادر بودن ممکن است آنها را تجربه کنید. بنابراین، بهتر است با این عوارض آشنا شوید. افتادگی سینه یکی از رایج ترین عوارض احتمالی بعد از جراحی پروتز سینه است. با وجود اینکه افتادگی سینه یک عارضه نادر است، اما احتمال رخ دادن آن هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت وجود دارد. در سال‌های اخیر تعداد افرادی که این عارضه را تجربه کرده‌اند، افزایش یافته است. اگر به تازگی جراحی پروتز سینه انجام داده‌اید و نگران عوارض احتمالی آن هستید به شما توصیه می‌کنیم به خواندن ادامه مطالب ادامه دهید.

آیا افتادگی سینه بعد از عمل پروتز طبیعی است؟

آیا افتادگی سینه بعد از عمل پروتز طبیعی است؟

با توجه به اینکه پروتزهای سینه در هفته‌ها و ماه‌های پس از جراحی شروع به قرار گرفتن در جای خود می‌کنند، ممکن است عادت کردن به موقعیت پایین‌تر در مقایسه با دوره بعد از جراحی زمان ببرد. شما باید از نظر ذهنی آمادگی داشته باشید که چند وقت بعد از جراحی پروتز سینه، سینه‌هایتان دچار افتادگی شود. این وضعیت طبیعی است و ناشی از فشاری است که به بافت همبند وارد می‌شود. نگران نباشید، افتادگی سینه بخشی طبیعی از روند بهبودی است.

اثر آبشار

اثر آبشار

اثر آبشار اصلاحی برای نشان دادن افتادگی بافت پارانشیمی پستان بر روی یک پروتز ثابت است. این اتفاق بیشتر از آنچه جراحان پیش‌بینی می‌کنند و به ویژه در طولانی مدت پس از افزایش حجم رخ می‌دهد. (منبع)

افتادگی پروتز سینه بعد از جراحی

افتادگی پروتز سینه بعد از جراحی

این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که پوست و بافت زیرین نتوانند پروتز سینه را در جای خود نگه دارند. اگر حمایت کافی وجود نداشته باشد، پروتز به زیر خط سینه حرکت می‌کند. افتادگی معمولا برای خانم‌هایی رخ می‌دهد که بافت طبیعی و پوشش پوستی کمی در این ناحیه دارند. البته نحوه کاشت ایملپنت‌ها هم نقش مهمی در این مسئله دارند. در این حال، نوک سینه به سمت بالا کشیده می‌شود.

افتادگی سینه در مقایسه با حباب دوگانه

مردم اغلب افتادگی سینه را با حباب دو گانه اشتباه می‌گیرند. اگر چه این دو حالت هر دو ناشی از حرکت پروتز به زیر خط سینه هستند، اما حباب دوگانه اغلب پس از اینکه خط زیر سینه جدید و پایین‌تری ایجاد شود، رخ می‌دهد. بنابراین پس از افتادن پروتز قسمت پایینی پروتز بین خط زیر پستان جدید و اصلی قرار می‌گیرد و ظاهری غیر طبیعی و توده‌ای در قاعده سینه ایجاد می‌کند.

نشانه‌های افتادگی سینه بعد از عمل پروتز سینه

نشانه‌های افتادگی سینه بعد از عمل پروتز سینه

افتادگی سینه در واقع ناشی از حرکت پروتز سینه به زیر خط سینه است. حرکت رو به پایین پروتز باعث افزایش طول بین خط سینه و نوک پستان می‌شود، در نتیجه ناحیه پایین سینه بزرگ می‌شود. اگر چه ممکن است هر دو سینه به طور همزمان دچار افتادگی شوند، اما معمولا یک پروتز به سمت پایین حرکت می‌کند و در نتیجه ظاهر سینه‌ها نامتقارن می‌شود.

اگر یک یا چند مورد از علائم زیر را بعد از عمل پروتز سینه تجربه کردید، ممکن است پروتزهای شما پایین آمده باشند:

 • حجم بالای سینه کاهش یافته و حجم پایین سینه افزایش یافته است.
 • نوک یکی از سینه‌ها بالاتر از دیگری است. فشار ایجاد شده در بافت پایین سینه اغلب باعث می‌شود که نوک یکی از سینه‌ها بالاتر از دیگری قرار بگیرد و ممکن است باعث شود زاویه نوک سینه به سمت بالا باشد.
 • ایجاد درد یا ناراحتی در قسمت پایین سینه، چون پروتز افتاده باعث کشیده شدن بافت بین نوک سینه و خط زیر سینه می‌شود. با این حال، درد یا ناراحتی همیشه ناشی از افتادگی سینه نیست و ممکن است نشان دهنده مسائل دیگری باشد. هرگونه درد یا ناراحتی طولانی مدت در سینه‌ها، باید فورا با جراح یا پزشک اصلی در میان گذاشته شود.

علت افتادگی سینه بعد از عمل پروتز سینه چیست؟

علت افتادگی سینه بعد از عمل پروتز سینه چیست؟

افتادگی سینه عوامل مختلفی دارد از جمله:

بزرگ بودن پروتز

اگر فضایی که برای قرار دادن پروتز ایجاد شده کوچک باشد، ممکن است فشار زیادی روی خط زیر سینه وارد کند.

بافت سطح پروتز

در سال های اخیر با شناسایی خطر BIA-ALCL مرتبط با بافت پروتزها، تغییر آشکاری در بافت پروتزها ایجاد شده است. در گذشته جراحان پلاستیک پروتزهایی با بافت برجسته را ترجیح می‌دادند چون آنها در داخل سینه باعث افزایش ثبات و کاهش خطر جابجایی میشدند. اما پروتزهایی که بافت صافی دارند، بیشتر مستعد حرکت هستند و در نتیجه بیشتر به سمت پایین حرکت می‌کنند. با توجه به خطرهای مرتبط با پروتز هایی با بافت برجسته استفاده نکردن از آنها بهتر است. خوشبختانه، پروتزهای جدید مانند پروتزهای Motiva دارای بافتی صاف با سطحی از بافت نانو هستند. این پروتزها بدون خطر BIA-ALCL باعث افزایش ثبات می‌شوند.

خط زیر سینه به اندازه کافی ترمیم نشده است.

در برخی موارد، باید خط زیر پستان پایین بیاید تا پروتز بزرگتر را در خود جای دهد. اگر این خط به درستی به دیواره قفسه سینه چسبانده نشود، می‌تواند تحت فشار و وزن پروتز خم شود و باعث افتادگی سینه شود.

بافت سینه نازک یا ضعیف است.

بافت نازک یا ضعیف سینه قادر به حمایت کافی از پروتزهای سینه به ویژه آنها که بزرگتر هستند نخواهد بود. عوامل مختلفی می‌توانند باعث نازک شدن بافت سینه و عدم خاصیت ارتجاعی شوند از جمله ژنتیک، بارداری، نوسانات وزن، افزایش سن، سیگار کشیدن، مصرف الکل، جراحی قبلی بزرگ کردن سینه و یا رژیم غذایی نامناسب.

رعایت نکردن مراقبت‌های بعد از عمل پروتز سینه

یک از عوامل اصلی افتادگی سینه مراقبت کوتاه مدت و بلند مدت از سینه‌ها پس از جراحی است. پوشیدن سوتین بسیار مهم است. لباس حمایت کننده به نگه‌داشتن پروتز در موقعیت مورد نظر کمک می‌کند و از افتادگی سینه جلوگیری می‌کند. پوشیدن سوتین حمایتی در مرحله بعد از جراحی به ویژه در سال اول امکان تشکیل بافت اسکار مناسب را هم فراهم می‌کند. بافت اسکار اطراف پروتز به عنوان یک تکیه‌گاه داخلی برای پروتز عمل می‌کند. این یک عامل بزرگ در حفظ نتایج و جلوگیری از جابجایی پروتز  است، به ویژه برای بیمارانی که پوست ضعیفی دارند یا کسانی که بیشتر در معرض خطر افتادگی سینه قرار دارند.

چه کسانی بیشتر در معرض افتادگی سینه بعد از پروتز هستند؟

این عارضه ممکن است برای بسیاری از افراد اتفاق بی‌افتد؛ اما برخی افراد بعد از جراحی پروتز سینه بیشتر مستعد افتادگی سینه هستند.

مادران شیرده

چه کسانی بیشتر در معرض افتادگی سینه بعد از پروتز هستند

مادران به ویژه آنهایی که در دوران شیردهی به سر می‌برند، بیشتر در معرض خطر افتادگی سینه قرار دارند. این عارضه ناشی از تغییرات قابل توجه سینه‌ها در دوران بارداری، زایمان و از دست دادن خاصیت ارتجاعی است. البته همه مادران بعد از زایمان تغییرات پوستی زیادی را تجربه نمی‌کنند. بهترین راه برای یافتن عامل خطر برای کاهش وزن این است که این موضوع را با جراح پلاستیک خود در میان بگذارید.

افرادی که لیفت سینه انجام داده‌اند.

بیمارانی که همزمان پروتز و لیفت سینه انجام می‌دهند بیشتر در معرض خطر افتادگی سینه قرار دارند. در این موارد برای جلوگیری از عارضه، جراحان یک روش دو مرحله‌ای را توصیه می‌کنند. یعنی ابتدا لیفت سینه و چند ماه بعد جراحی پروتز انجام می‌شود. دلیل این امر این است که سینه‌ها برای ایجاد پایه قوی‌تری برای پروتز، زمان لازم برای بهبودی را داشته باشند. علاوه‌براین، جراح می‌تواند برای کاهش فشار بیشتر رو به پایین از یک پروتز کوچک استفاده کند.

افرادی که فعالیت‌های ورزشی و جسمی شدید دارند.

برخی فعالیت‌ها مانند پریدن، دویدن و اسب سواری میتوانند بر افتادگی سینه تاثیر گذار باشند. اگر درگیر هر یک از این فعالیت ها هستید که باعث حرکات بیش از حد سینه ها میشود باید از سوتین های حمایتی قوی برای کاهش خطر افتادگی سینه استفاده کنید.

روش‌های رفع افتادگی سینه بعد از عمل پروتز سینه

برخی از زنان به سادگی نمیتوانند با افتادگی سینه کنار بیایند. اگر سینه های شما بیش از حد آویزان هستند یا اگر از ظاهر آنها ناراضی هستید شاید بتوانید لیفت سینه انجام دهید. مثل همیشه بهتر است با پزشکتان صحبت کنید تا بهترین روش را به شما معرفی کند.

دو روش محبوب برای شما وجود دارد:

 • جراحی لیفت سینه که از نظر بالینی ماستوپکسی نامیده می‌شود. این روش ممکن است برای اصلاح پوست شل یا آویزان در صورت برداشتن پروتز ضروری باشد.
 • جراحی اصلاح سینه برای اصلاح سینه‌هایی انجام می‌شود که با جابجایی یا برداشتن پروتز ها پایین آمده‌اند.

پیشگیری از افتادگی سینه بعد از عمل پروتز

پیشگیری از افتادگی سینه بعد از عمل پروتز

خوشبختانه جراحی اصلاح زیبایی امکان اصلاح افتادگی پروتز را فراهم می‌کند، اما پیشگیری همیشه بهترین گزینه است. حتی با تجربه ترین جراحان هم ممکن است دچار اشتباه شوند. بیماران میتوانند با در نظر گرفتن برخی نکات تا حد امکان خطر را به حداقل برسانند:

 • یک پروتز با اندازه مناسب انتخاب کنید. به بیمارانی که پروتزهای بزرگی دارند، توصیه می‌شود برای جلوگیری از افتادگی سینه سایز پروتزها را کوچک کنند.
 • دستوالعمل‌های بعد از جراحی را به دقت دنبال کنید.
 • پروتزها را زیر عضلات قرار دهید
 • حین ورزش از سوتین حمایتی مخصوص استفاده کنید: جراح بعد از عمل اهمیت استفاده از سوتین‌های فشاری برای مدت طولانی و تا حد ممکن در یک سال اول بعد از جراحی را برای ایجاد بافت اسکار اطراف پروتز توصیه می‌کند.
 • سیگار نکشید

نتیجه گیری

مسلما موثرترین راه برای جلوگیری از افتادگی سینه، انتخاب یک جراح پلاستیک با تجربه است. اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد پروتز سینه هستید یا نیاز به جراحی لیفت سینه دارید، می‌توانید با ما تماس بگیرید. ما مشتاقانه به شما کمک می‌کنیم تا اندامی خیره کننده، زیبا و زنانه داشته باشید.

سوالات پرتکرار

آیا ماساژ پروتز سینه به افتادگی آنها کمک می‌کند؟

ماساژ پروتز از جهان مختلف به پروتز فشار وارد می‌کند و ممکن است باعث شل شدن بافت اسکار ایجاد شده در اطراف آن شود و از کوچک شدن و سفت شدن پروتز جلوگیری کند.

آیا حباب دوگانه خود به خود برطرف می‌شود؟

حباب دوگانه خود به خود برطرف نمیشود و نیاز به جراحی ترمیمی دارد.

پروتز سینه بعد از چند وقت دچار افتادگی می‌شود؟

به طور کلی پروتز سینه به طور کامل دچار افتادگی میشود و از 6 ماه تا یک سال پس از جراحی در موقعیت ثابتی قرار می‌گیرد.

آیا افتادگی سینه درد دارد؟

به طور کلی افتادگی سینه هیچ دردی ندارد.

آیا افتادگی سینه به مرور زمان بدتر می‌شود؟

در سه ماه اول افتادگی سینه بیشتر می‌شود. اگر پروتز سینه به وضعیت ثابت نرسید نیاز به ترمیم دارد.

آیا می‌توان سوتین پوش آپ را با پروتز پوشید؟

خیر شما می‌توانید از یک سوتین فنجانی نرم استفاده کنید تا زمانی که با سیم زیرین آن راحت باشید.

آیا میتوانم به جای سوتین جراحی از سوتین ورزشی استفاده کنم؟

سوتین ورزشی برای اکثر بیماران خوب است. با این حال اگر قصد بزرگ کردن سینه را دارید، بهتر است از سوتین جراحی استفاده کنید؛ چون حمایت جانبی را برای سینه فراهم می‌کند. در واقع استفاده از سوتین‌های جراحی از حرکت پروتزها به ناحیه جانبی سینه جلوگیری می‌کند.