سوتین مخصوص بعد از عمل ماموپلاستی

 1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی سینه
 4. /
 5. سوتین مخصوص بعد از...
فهرست مطالب

بعد از جراحی ماموپلاستی، برای تسریع روند درمان و رسیدن به نتیجه دل‌خواه باید حتماً برخی از موارد را رعایت نمایید. یکی از مواردی که عموماً بعد از جراحی نادیده گرفته می‌شود استفاده از سوتین‌های مخصوصی است که برای بیمارانی که تحت جراحی سینه قرار گرفته‌اند طراحی شده است. این سوتین‌ها راحت بوده، سینه‌ها را منسجم نگه داشته و به طور کامل پوشش می‌دهند و باعث می‌شوند تا تورم، کبودی و درد سینه‌ها کاهش یابد. علاوه بر این از بروز بافت اسکار و انقباضات کپسولی نیز جلوگیری می‌کنند.

سوتین مخصوص جراحی ماموپلاستی چیست؟

سوتین مخصوص جراحی ماموپلاستی چیست؟

سوتین مخصوص بعد از ماموپلاستی به‌گونه‌ای طراحی شده است که سینه‌ها را بعد از جراحی محکم نگه داشته و محافظت می‌نماید. این سوتین‌ها به طور معمول از پارچه‌های نرم و قابل‌تنفس ساخته شده‌اند و دارای بندهای قابل‌تنظیم می‌باشند. به همین دلیل به تسریع روند بهبودی، کاهش تورم و درد و هم‌چنین خوش‌فرم شدن سینه‌ها کمک می‌کنند. جراح پلاستیک به طور معمول توصیه می‌کند تا بسته به نوع جراحی که داشته‌اید برای مدت‌زمان مشخصی از این سوتین‌ها استفاده کنید.

 مزایای استفاده از سوتین مخصوص بعد از جراح ماموپلاستی

مزایای استفاده از سوتین مخصوص بعد از جراح ماموپلاستی

پوشیدن سوتین‌های مخصوص بعد از جراحی ماموپلاستی مزایای بی‌شماری دارد که برخی از آن‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 • پوشش و محافظت کامل: سوتین بعد از جراحی به‌گونه‌ای طراحی شده است که سینه‌ها را به طور کامل پوشش می‌دهد. این سوتین‌ها از پارچه‌های نرم و قابل‌تنفس ساخته شده‌اند و هیچ فنری ندارند تا باعث تحریک بریدگی‌ها و ایجاد درد شوند. سوتین مخصوص بعد از جراحی باعث می‌شود تا سینه‌ها در جای خود ثابت بمانند و به همین دلیل از بروز تورم جلوگیری کرده و روند بهبودی را سرعت می‌بخشد.
 • محکم نگه‌داشتن و فشرده کردن سینه‌ها: بسیاری از سوتین‌های بعد از جراحی سینه‌ها را محکم نگه داشته و فشرده می‌سازند. این کار به کاهش تورم و درد سینه‌ها کمک می‌کند و همچنین با افزایش گردش خون روند بهبودی را تسریع می‌کند.
 • محافظت: سوتین مخصوص بعد از جراحی ماموپلاستی از سینه‌ها و محل بریدگی محافظت کامل نموده و از تکان‌خوردن و ساییده شدن سینه‌ها جلوگیری می‌کند و از این طریق احتمال بروز عفونت و ایجاد بافت اسکار را کاهش می‌دهد.
 • راحتی: سوتین‌های بعد از جراحی بسیار راحت بوده و درد و ناراحتی ناشی از جراحی را کاهش می‌دهند. این سوتین‌ها از پارچه‌های نرم و قابل‌تنفس دوخته شده‌اند و دارای بندهای قابل‌تنظیم می‌باشند به همین دلیل برای همه افراد اندازه می‌شوند.
 • بهبود نتیجه جراحی: پوشیدن سوتین مخصوص به بهبود نتیجه جراحی کمک می‌کند. این سوتین‌ها سینه‌ها را در حالت و پوزیشن صحیح نگه می‌دارند و از شل‌شدن آن‌ها جلوگیری می‌کنند.

انواع سوتین‌های مخصوص بعد از جراحی ماموپلاستی

سوتین‌های فشاری

سوتین‌های مخصوص بعد از جراحی به چند دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

سوتین‌های فشاری

این سوتین‌ها با وارد کردن فشار جزئی به بافت سینه ورم آن‌ها را کاهش داده و روند بهبودی را سرعت می‌بخشند. سوتین‌های فشاری دارای بندهای قابل‌تنظیم می‌باشند و از قسمت جلو یا پشت‌ باز و بسته می‌شوند.

سوتین‌هایی که از قسمت جلو بسته می‌شوند

سوتین‌هایی که از قسمت جلو بسته می‌شوند.

این سوتین‌ها از قسمت جلو باز و بسته می‌شوند و پوشیدن آن‌ها به‌خصوص برای افرادی که نمی‌توانند دست‌های خود را آزادانه حرکت دهند راحت‌تر است.

سوتین‌های با کاپ نرم

سوتین‌های با کاپ نرم

این سوتین‌ها به دلیل این که فنر ندارند برای افرادی که جراحی کوچک‌کردن سینه انجام داده‌اند مناسب می‌باشند و به طور معمول از پارچه‌های نرم و کشسان با بندهای قابل‌تنظیم ساخته شده‌اند.

سوتین‌های ورزشی

سوتین‌های ورزشی

سوتین‌های ورزشی به دلیل این که سینه‌ها را کامل پوشش می‌دهند و از حرکت آن‌ها جلوگیری می‌کنند برای افرادی که تحت جراحی ماموپلاستی افزایشی قرار گرفته‌اند مناسب می‌باشد. اما این سوتین‌ها به طور معمول برای افرادی تجویز می‌شوند که به طور کامل بهبودی خود را به دست آورده‌اند.

سوتین‌های ورزشی با بندهای پهن و قابل‌تنظیم، مناسب‌تر می‌باشند.

انتخاب بهترین سوتین برای دوران نقاهت بعد از جراحی ماموپلاستی

انتخاب سوتین مناسب بعد از جراحی ماموپلاستی برای تسریع روند بهبودی و رسیدن به نتیجه دل‌خواه ضروری می‌باشد. در ادامه به برخی از راهنمایی‌ها برای انتخاب سوتین مناسب اشاره کرده‌ایم:

 • مشورت با جراح: جراحی ماموپلاستی بعد از اتمام جراحی راهنمایی‌های لازم برای خرید و استفاده از سوتین‌های مخصوص را در اختیار شما قرار خواهد داد. بهتر است با دقت از دستورالعمل‌های وی پیروی نمایید.
 • انتخاب سوتینی که به طور کامل از سینه‌ها محافظت نماید: سوتین‌هایی را انتخاب کنید که دارای بندهای قابل‌تنظیم، کش‌های پهن باشد و کاپ آن به طور کامل سینه را بپوشاند. سوتین باید راحت و تا حدودی چسبان باشد تا از ورم سینه جلوگیری نماید.
 • سوتین‌هایی را انتخاب کنید که از جلو بسته می‌شوند: پوشیدن و در آوردن سوتین‌هایی که از قسمت جلو باز می‌شوند بسیار راحت می‌باشد و این قضیه به‌خصوص در روزهای نخست بعد از جراحی که دامنه حرکتی دست‌ها محدود است از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.
 • سوتین‌های فشاری را در نظر داشته باشید: سوتین‌هایی که سینه‌ها را فشرده می‌کنند به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که ورم را کاهش داده و به طور کامل سینه‌ها را پوشش می‌دهند.
 • از پوشیدن سوتین‌های فنردار پرهیز کنید: سوتین‌هایی که در زیر آن‌ها فنر وجود دارد راحت نمی‌باشند و باعث تحریک زخم‌ها و بریدگی‌ها می‌شود. بهتر است حداقل برای 6 تا 8 هفته بعد از جراحی از پوشیدن این سوتین‌ها خودداری کنید.
 • سوتین‌هایی با پارچه‌های راحت انتخاب کنید: بهتر است سوتین‌هایی را انتخاب کنید از پارچه‌های نرم و قابل‌تنفس مانند نخی دوخته شده باشند. از پوشیدن سوتین‌های با پارچه‌های دارای پلاستیک و الیاف مصنوعی پرهیز کنید. این سوتین‌ها رطوبت را درون خود نگه داشته و باعث بروز حساسیت می‌شوند.
 • از سوتین‌های مخصوص بعد از جراحی استفاده نمایید: این سوتین‌ها به طور ویژه برای استفاده بعد از جراحی سینه تولید شده‌اند و سینه‌ها را در فرم و حالت مناسب نگه می‌دارند.

به‌ طور کلی انتخاب سوتین راحت و محافظ که باعث تسریع روند بهبودی سینه‌ها بعد از جراحی ماموپلاستی می‌شود از اهمیت بالایی برخوردار است.

استفاده از سوتین نامناسب بعد از جراحی ماموپلاستی چه عوارضی دارد؟

استفاده‌نکردن از سوتین یا پوشیدن سوتین نامناسب بعد از ماموپلاستی باعث بروز عوارض متعددی می‌شود از جمله:

 • تورم: بدون محافظت کامل ممکن است بافت سینه‌ها ورم‌کرده و باعث بروز درد و ناراحتی شود.
 • درد: استفاده از سوتین با سایز نامناسب می‌تواند باعث بروز درد و عرق‌سوز شدن شود و روند بهبودی را به تاخیر بیندازد.
 • جا به‌ جایی پروتزها: نپوشیدن سوتین یا پوشیدن سوتین نامناسب باعث می‌شود تا پروتز جا به‌ جا شده و سینه‌ها نامتقارن شوند. در این حالت برای اصلاح سینه‌ها به جراحی دیگری نیاز است.
 • ایجاد استرچ مارک و ترک پوستی: بدون پوشش مناسب پوست اطراف سینه‌ها کشیده شده و دچار ترک پوستی می‌شود.
 • کند شدن روند بهبودی: نپوشیدن سوتین مناسب بعد از جراحی، باعث مختل‌شدن روند بهبودی شده و عوارضی چون بروز عفونت و درمان‌نشدن جای بریدگی را در پی دارد.
 • عوارض طولانی‌مدت: پوشیدن سوتین نامناسب باعث بروز عوارض طولانی‌مدت مانند درد و ناراحتی می‌شود و ممکن است فرد به جراحی اصلاحی نیاز پیدا کند.

قیمت سوتین مخصوص بعد از جراحی ماموپلاستی چقدر است؟

قیمت سوتین‌های مخصوص بعد از ماموپلاستی متفاوت بوده و به عوامل مختلفی چون برند، نوع سوتین، سایز و جنس آن بستگی دارد. علاوه بر این هزینه باربری، دوخت و محل فروشگاه نیز می‌تواند بر روی میزان هزینه‌ها تأثیر بگذارد. برخی از سوتین‌ها ممکن است به دلیل طراحی خاصی که دارند گران‌تر از دیگر انواع آن باشند. اما به طور متوسط قیمت این سوتین‌ها می‌تواند بین بازه 200 هزارتومان تا 3 میلیون تومان متغیر باشد.

سؤالات متداول

چه مدت بعد از ماموپلاستی می‌توان سوتین مخصوص پوشید؟

به طور معمول در طی روزهای نخست بعد از جراحی پزشک راهنمایی‌های لازم در خصوص زمان پوشیدن سوتین‌های مخصوص را در اختیار شما خواهد گذاشت.

بعد از جراحی ماموپلاستی تا چه مدت باید از سوتین مخصوص استفاده کرد؟

مدت استفاده از سوتین مخصوص بعد از ماموپلاستی به عواملی چون نوع جراحی که داشته‌اید و تجویز پزشک بستگی دارد.

آیا می‌توان بعد از ماموپلاستی از سوتین‌های زیر فنردار استفاده کرد؟

پوشیدن این سوتین‌ها بعد از جراحی سینه توصیه نمی‌شود چرا که ممکن است به محل بریدگی‌ها فشار وارد کرده و روند درمان را مختل سازد.

آیا می‌توان با پوشیدن سوتین‌های مخصوص خوابید؟

پزشک شما را در خصوص پوشیدن این سوتین‌ها در هنگام خواب راهنمایی می‌کند؛ اما به‌ طور کلی توصیه می‌شود تا در تمام مدت شبانه‌روز از سوتین‌های مخصوص استفاده کنید.

چگونه باید از سوتین‌های مخصوص بعد از ماموپلاستی مراقبت کرد؟

از دستورالعمل‌های مراقبتی همراه سوتین پیروی کنید. آن‌ها را با آب ولرم و با دست بشوید و خشک کنید.

بعد از جراحی ماموپلاستی به چند سوتین مخصوص نیاز است؟

توصیه می‌شود تا حداقل دو سوتین مخصوص داشته باشید تا بتوانید آن‌ها را به‌صورت مرتب تعویض نمایید.

آیا می‌توان سوتین‌های مخصوص را به‌صورت اینترنتی سفارش داد یا باید آن‌ها را از مطب جراح تهیه کرد؟

می‌توانید سوتین‌های مخصوص را به‌صورت اینترنتی سفارش دهید؛ اما باید مطمئن شوید که این سوتین‌ها برای بعد از جراحی ماموپلاستی طراحی شده باشند و به طور کامل سینه‌ها را پوشش دهند. همچنین می‌توانید این سوتین‌ها را از مطب جراح تهیه کرده و یا جراح لیستی از برندهای معتبر را در اختیار شما قرار دهد. بهتر است قبل از خرید در این زمینه با پزشک خود مشورت نمایید.