بهترین سن برای عمل لیپوماتیک چه سنی است؟

 1. خانه
 2. /
 3. لیپوماتیک
 4. /
 5. بهترین سن برای عمل...
فهرست مطالب

 لیپوماتیک به یکی از جراحی‌های پیکرتراشی و کاهش‌وزن محبوب در سراسر دنیا تبدیل شده است. عوارض جانبی و خطرات کمتر آن نسبت به جراحی لیپوساکشن سنتی باعث شده که این روش توجه بسیاری از افرادی که می‌خواهند بدنشان شکل بهتری داشته باشد را به خود جلب کند.

عمل لیپوماتیک عملی ایمن و مؤثر برای بسیاری از افراد است، اما همیشه سؤالاتی درباره‌ی عمل لیپوماتیک در ذهن ایجاد می‌شود؛ از جمله اینکه آیا این عمل محدودیت سنی دارد یا خیر.

در این مقاله ما به بررسی ارتباط سن و عمل لیپوماتیک پرداخته‌ایم.

بهترین سن برای عمل لیپوماتیک

بهترین سن برای عمل لیپوماتیک

با افزایش سن بدن ما تغییرات زیادی می‌کند، اما شل شدن پوست یکی از مهم‌ترین عواملی است که باید در افراد مسن‌تری که می‌خواهند لیپوماتیک انجام دهند در نظر گرفته شود. عمل لیپوماتیک چربی را از بدن خارج می‌کند و می‌توان آن را همراه با درمان‌های دیگر انجام داد تا شلی پوست بهتر شود و پوست بعد از عمل بهتر جمع شود؛ اما خود این عمل فقط چربی را از بدن خارج می‌کند و درمانی برای شلی پوست نیست.

بسیاری از افراد 50-60 ساله یا حتی مسن‌تر را می‌بینیم که نسبت به سنشان وضعیت شلی پوستشان خوب است. پوستشان به خوبی زمانی که 20 ساله بودند نیست، اما همچنان پوستشان سالم بوده و حالت ارتجاعی خوبی دارد تا بتوانند نتیجه‌ی خوبی از برداشتن چربی با عمل لیپوماتیک بگیرند. حتی در سن 60 سالگی هم بسیاری از افراد کاندید مناسبی برای عمل لیپوماتیک هستند.

باید حداقل 18 ساله باشید تا بتوانید جراحی‌های زیبایی انتخابی را انجام دهید. بعد از این سن، تا زمانی که از نظر جسمی و روحی برای عملی آماده باشید، محدودیت سنی وجود نخواهد داشت.

این حداقل سن برای اینکه مطمئن شویم رشد فرد کامل شده و از نظر روانی آمادگی اتخاذ تصمیم برای چنین عمل مهمی را دارد.

برای اینکه کاندید مناسبی برای عمل لیپوماتیک باشید باید:

 • سیگاری نباشید (یا تمایل داشته باشید که قبل از عمل ترک کنید).
 • وضعیت سلامت عمومی مناسبی داشته باشید.
 • آمادگی صرف زمان برای بهبود و نقاهت را داشته باشید.
 • به پیروی از دستورات قبل و بعد از عمل تمایل داشته باشید.
 • انتظارات واقع‌بینانه‌ای داشته باشید.

لیپوماتیک نوعی عمل کانتورینگ بدن است. این عمل می‌تواند بیش از 5 کیلوگرم (بیش از 11 پوند) چربی را در ناحیه‌ی مدنظر از بین ببرد، اما این کار برای کاهش وزن نه ایمن است و نه مؤثر؛ به همین دلیل بهترین کاندیداها برای لیپوماتیک مردان و زنانی هستند که به BMI ایده‌آل خود نزدیک هستند.

اگرچه محدودیت بالا بودن سن برای جراحی زیبایی وجود ندارد، اما عمل لیپوماتیک بعد از گذشتن سن آن دیگر به اندازه‌ی قبل مؤثر نخواهد بود. این عمل نیازمند واکنش مناسب بدن است که در سنین پایین‌تر بهتر است. با این حال سنی وجود ندارد که در آن کاندید بودن عمل لیپوماتیک تغییر کند.

مهم‌ترین عوامل مؤثر در کاندید بودن شما به بدن، سبک زندگی و تجربه‌ی شما مربوط می‌شود. همیشه بهتر است که به جراح پلاستیک معتبر مراجعه کنید تا خیالتان راحت باشد که پزشکی ماهر و معتبر بالای سرتان است و در زمان مشخص کردن بهترین گزینه‌ها تمامی عوامل را در نظر می‌گیرد.

حداقل سن برای عمل لیپوماتیک

حداقل سن برای عمل لیپوماتیک

کاندیدها باید حداقل 18 سال داشته باشند تا گزینه‌ی مناسبی برای عمل زیبایی محسوب شوند. این سن مشخص می‌کند که سن کافی برای درک ایمنی لیپوساکشن و خطرات آن را دارند.

لیپوماتیک نباید برای درمان چاقی دوران کودکی استفاده شود. کودکان و نوجوانانی که نگران وزن خود هستند باید با ورزش مناسب و رژیم غذایی سالم به هدف خود برسند. لیپوماتیک عمل پیکرتراشی برای بزرگسالان بوده و راهی برای کاهش وزن افراد در سنین مختلف نیست. علاوه بر این اگر فردی چاق باشد، باید قبل از عمل لیپوماتیک مقداری از وزن خود را کاهش دهد. این عمل فقط چربی‌های سرسخت موضعی که در مقابل ورزش و رژیم غذایی سخت هم مقاوم هستند را از بین می‌برد.

عمل لیپوماتیک بعد از 60 سالگی

عمل لیپوماتیک بعد از 60 سالگی

اگرچه سلامتی شما عامل مهمی است، اما نتیجه‌ای که می‌گیرید به مهارت و تجربه‌ی فردی که این عمل را انجام می‌دهد نیز بستگی دارد.

جراح معتبری که عمل‌های زیبایی انجام می‌دهد، تحصیلات، تجربه و تخصص لازم برای موارد زیر را دارد:

 • معاینه‌ی شما و تشخیص اینکه آیا عملی برایتان ایمن است یا خیر؟
 • انجام ایمن عمل زیبایی

قبل از انجام عمل زیبایی پزشک معتبر و متخصص موارد زیر را در شما در نظر می‌گیرد:

 • سلامت عمومی
 • عوامل خطر، مانند بیماری‌ها، که می‌توانند باعث خطرناک شدن عمل شوند.
 • داروها
 • مشکلات پوستی
 • نتایج مطلوب و اینکه چه عملی (یا ترکیب چه عمل‌هایی) می‌تواند مناسب باشد.

بعد از معاینه‌ی شما، پزشک به شما خواهد گفت که آیا عمل لیپوماتیک برای شما ایمن هست و نتایجی که می‌خواهید را برای شما به همراه خواهد داشت یا خیر.

تجربه و تخصص پزشک شما باعث می‌شود که این پزشک برای معاینه‌ی شما مناسب باشد. برای اینکه فردی متخصص پوست شود باید از دانشگاه پزشکی فارغ‌التحصیل شود و سپس باید 3 سال یا بیشتر به تحصیلات خود در زمینه‌ی پوست در دانشگاه پزشکی ادامه دهد.

وقتی فردی که عمل زیبایی انجام می‌دهد این تخصص را نداشته باشد، احتمال بروز عوارض جانبی و مشکلات بیشتر خواهد شد. در واقع متخصصین پوست بسیاری از افرادی که بعد از عمل جراحی زیبایی نزد فردی که این تخصص را نداشته دچار عوارض شده‌اند را درمان می‌کنند.

عوارضی و مشکلاتی که پزشکتان می‌تواند درمان کند عبارتند از: کبودی، تغییر در رنگ پوست فرد، سوختگی، عفونت، اسکار، تورم و حالات صورت یخ‌زده.

سن نامناسب چه عوارضی ایجاد خواهد کرد؟

سن نامناسب چه عوارضی ایجاد خواهد کرد

بزرگترین مشکل لیپوماتیک (و به طور کلی لیپوساکشن) شلی پوست است. برخی از پزشکان می‌گویند که سن کرونولوژیکال (تقویمی، تعداد سال‌های عمرتان) و سن فیزیولوژیکال (بدنتان ظاهراً چند ساله است) وجود دارد. اگر پوستتان سفت است، یعنی آویزان نیست و وقتی ان را می‌کشید فوراً به جای خود باز می‌گردد، پس احتمالاً کاندید مناسبی برای لیپوماتیک هستید.

از طرف دیگر، در صورتی که پوستتان شل باشد، ممکن است عمل دیگری لازم داشته باشید، در غیر اینصورت برداشتن چربی از ناحیه‌ی مدنظر باعث خواهد شد که شلی پوست بیشتر خودنمایی کند.

لیپوماتیک برای افراد مسن هم انجام می‌شود؛ با این حال همانطور که اشاره کردیم باید انتظارات واقع‌ بینانه‌ای داشته باشید. لیپوماتیک نمی‌تواند بدنی که در سن 20 یا 30 سالگی داشتید را به شما بازگرداند، و بازگشت پوست شما بعد از عمل احتمالاً به خوبی افراد جوان‌تر نخواهد بود. اما تا زمانی که انتظارات واقع‌بینانه‌ای برای بهبود ظاهر بدنتان با کمک لیپوساکشن داشته باشید، می‌توانید در هر سنی عمل لیپوماتیک را انجام دهید.

طبق معمول لیپوماتیک هم یک عمل جراحی است و نیازمند بهبودی و نقاهت است. با افزایش سن، نقاهت دشوارتر شده و بیشتر طول می‌کشد، پس حتماً برای دوران نقاهت زمان لازم را در نظر بگیرید.

خلاصه

خلاصه

اگرچه برای لیپوماتیک حداکثر سنی تعیین نشده است، اما قانون نانوشته‌ای هست که باید حداقل 18 سال داشته باشید تا بتوانید این عمل را انجام دهید. این مورد به این خاطر است که مطمئن شویم رشدتان کامل شده و توانایی عقلی و روانی خوبی برای انجام عمل زیبایی دارید.

همانطور که اشاره شد، حداکثر سنی برای عمل لیپوماتیک وجود ندارد، با این حال با افزایش سن بیمار، پوستش شل خواهد شد و حالت ارتجاعی خود را از دست خواهد داد، این امر می‌تواند بعد از درمان باعث شلی پوست شود. همچنین افزایش سن می‌تواند باعث شود که دوران نقاهت سخت‌تر و طولانی‌تری داشته باشید تا عوارض جانبی برطرف شوند.

توجه داشته باشید که سلامت شما در مقایسه با سن عامل مهم‌تری است و پزشک تان قبل از تصمیم برای انجام یا عدم انجام عمل لیپوماتیک برای شما وضعیت سلامت شما را بررسی خواهد کرد.

سؤالات متداول

آیا می‌توان در 16 سالگی عمل لیپوماتیک انجام داد؟

در حالی که محدودیت قانونی وجود ندارد، اما اکثر پزشکان معتقدند که باید برای عمل لیپوماتیک حداقل 18 سال سن داشته باشید.

چه زمانی برای لیپوماتیک خیلی دیر است؟

زمانی برای انجام لیپوماتیک دیر است و پیر شده‌اید که پوستتان حالت ارتجاعی خود را زیاد از دست داده باشد و وضعیت سلامتی شما مناسب نباشد.

آیا افراد مسن هم بعد از عمل لیپوماتیک بهبود خواهند یافت؟

اگر وضعیت سلامت آن‌ها خوب باشد، می‌توانند به خوبی بهبود یابند، اما معمولاً افراد مسن در مقایسه با افراد جوان‌تر دوران نقاهت دشوارتری دارند.

آیا لیپوساکشن باعث می‌شود که جوان‌تر به نظر برسید؟

اگر مشکل شما چربی‌های سرسخت باشد، لیپوساکشن می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای از بین بردن چربی‌های ناخواسته و کانتورینگ بدن باشد تا ظاهری جوان‌تر و متناسب‌تر داشته باشید.

افراد مسن چگونه می‌توانند عمل لیپوماتیک انجام دهند؟

اگر افراد مسن بخواهند عمل لیپوماتیک انجام دهند، باید وضعیت سلامت عمومی مناسبی داشته باشند و باید قبل از انجام عمل لیپوماتیک سلامت آن‌ها توسط یک پزشک بررسی شود.