دلایل آب نشدن چربی شکم و پهلو و راه‌های لاغر کردن آن – دلایل کوچک نشدن شکم

  1. خانه
  2. /
  3. لاغری
  4. /
  5. دلایل آب نشدن چربی...
فهرست مطالب

آب کردن چربی دور شکم سخت است و در واقع حتی با کاهش وزن و آب شدن چربی‌های نقاط دیگر بدن، شاید باز هم شاهد باقی ماندن آن باشید. می‌توانید ساعت‌ها صرف تمرینات شکم کنید و رژیم غذایی خوبی هم داشته باشید، اما هنوز نتوانید از شر چربی شکم خلاص شوید. بنابراین می‌خواهیم در اینجا راه‌هایی برای سوزاندن و آب کردن دائمی چربی‌های سخت شکم را به شما ارائه کنیم.

دلایل آب نشدن چربی شکم

دلایل آب نشدن چربی شکم

به فکر دلیل اصلی انباشت چربی دور شکم هستید؟ اصولا چربی دور شکم به همان دلیلی ایجاد می‌شود که در نقاط دیگر بدن شاهد تجمع چربی هستید؛ این که شما کالری بیشتری از آنچه بدنتان نیاز دارد مصرف می‌کنید.

خلاص شدن از شر چربی شکم سخت‌تر است.

بدن همه ما دو نوع سلول چربی دارد: آلفا و بتا. سلول‌های آلفا واکنش بهتری دارند و به فرایند سرعت می‌دهند، در حالی که سلول‌های بتا اینگونه نیستند و همین موضوع هم آب کردن آنها را دشوار می‌کند. نقاط مختلف بدن از مقادیر مختلف سلول‌های چربی برخوردار است – که بعضی نقاط از مقدار سلول آلفای بیشتری در مقایسه با سلول بتا برخوردار است یا برعکس – و سلول بتای بیشتر به معنای سختی بیشتر آب کردن چربی است.

استرس داشته باشید.

استرس داشته باشید.

هورمون‌های استرس باعث می‌شود حجم نقاط میانی بدنتان بیشتر شود. اما با توجه به انتزاعی بودن مفهوم استرس، شاید خلاص شدن از شر آن در حرف از عمل ساده‌تر باشد. نقطه شروع این کار می‌تواند آشنایی با عوامل ایجاد استرس باشد؛ برای تنظیم و تغییر برنامه‌هایتان و کاهش مواجهه با علت بروز استرس، آنها را یادداشت کنید.

خیلی ورزش می‌کنید.

درست خواندید! بعضی زنان خیلی ورزش می‌کنند و این موضوع می‌تواند باعث افزایش فشار وارد بر سیستم عصبی مرکزی، افزایش کورتیزول خون و ایجاد آثار منفی شود.

به اندازه کافی نمی‌خوابید.

مدت زمان خواب تاثیر مستقیمی بر افزایش سطح هورمون گرلین (افزایش دهنده گرسنگی) و کاهش سطح لپتین خون (هورمون سرکوب کننده اشتها) دارد. به همین دلیل، خواب ناکافی منجر به افزایش اشتها و گرسنگی و نتیجتا افزایش چربی شکم شود. با خواب کافی می‌‌توانید هورمون‌های بدنتان را به وضعیت نرمال در بیاورید و انتخاب‌های غذایی بهتری داشته باشید.

نفخ داشته باشید.

بیرون آمدگی شکم با وجود باد و مشکلات گوارشی، نشان از ناراحتی سیستم گوارشی دارد و احتمالا دیدتان به شکمتان، بسیار بدتر از آنچیزی است که واقعا هست. اولین قدم برای رفع نفخ، تعیین عامل ایجاد آن است.

هیچ تمرین کاردیویی انجام نمی‌دهید.

هیچ تمرین کاردیویی انجام نمی‌دهید.

ثابت شده است که دراز نشست بهترین تمرین برای آب کردن چربی شکم است، اما تمرین شکم به تنهایی در سوزاندن چربی‌های شکم موثر نخواهد بود. برای دستیابی به بهترین نتایج باید ترکیبی از تمرینات کاردیو و تقویت عضلات شکم را به کار ببندید.

مصرف شکرتان زیاد است.

رابطه نسبتا مستقیمی بین مصرف زیاد شکر و ایجاد چربی شکم وجود دارد. با افزایش سن، مقاومت بدن در مقابل انسولین بیشتر می‌شود و سوزاندن شکر سخت‌تر می‌شود.

چربی‌ها را از رژیم غذایی‌تان حذف کنید.

چربی‌ها را از رژیم غذاییتان حذف کنید.

چربی‌های سالم‌تری مثل روغن نارگیل و آووکادو می‌تواند اسلحه شما در کاهش وزن و داشتن شکم صاف‌تر باشد. چربی‌های گیاهی با کاهش سرعت آزادسازی مواد مغذی در جریان خون به شما در دستیابی به این مهم کمک می‌کند، بنابراین حتما کمی روغن زیتون یا کره را به وعده غذاییتان اضافه کنید. این موضوع به تنظیم اشتها و حفظ سطح انرژیتان کمک می‌کند.

کالری کمی مصرف کنید.

سوخت و ساز بدنتان آهسته، سوزاندن کالری‌های مصرفی سخت و احتمالا تجمع چربی دور شکم بیشتر می‌شود؛ به همین دلیل باید از رژیم‌های غذایی سفت و سخت خودداری کنید. سوزاندن انباشت‌های چربی ناشی از مصرف زیاد کالری، سخت‌تر است. بعضی از دلایل سخت شدن چربی شکم همین است؛ اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره بعضی راه‌های عملی کسب کنید، با ادامه مطلب همراه شوید.

چربی دورشکم چه خطراتی دارد؟

چربی دورشکم چه خطراتی دارد؟

بسیاری از افراد، هر نوع چربی را برای سلامتی مضر می‌دانند اما بعضی انواع چربی از بعضی دیگر خطرناک‌تر هستند. چربی جمع شده در اطراف شکم به طور خاص می‌تواند برای سلامت مضر باشد. از جمله عوارض جانبی شدیدش می توان به افزایش احتمال بروز حوادث جدید مثل بیماری‌های قلبی و سکته اشاره کرد.

عضلات ضعیف اطراف میان‌تنه یکی از عوامل اصلی کمردرد و مشکلات پشت است. وزن زیاد شکم و اطراف آن، باعث افزایش فشار وارد بر عضلات کمر و نهایتا ناپایداری ستون فقرات می‌شود. با ضعف عضلات شکم، همه نیروی ناشی از فعالیت‌های جسمانی به مفاصل وارد می شوند. بعد از مدتی شاهد درد مفاصل، به خصوص در زانوها، لگن و کمر خواهید بود.

راه‌های کوچک کردن شکم

راه‌های مختلفی برای لاغر کردن شکم وجود دارند که در ادامه بررسی می‌کنیم.

لاغری شکم با ورزش و رژیم غذایی مناسب

کاهش وزن در یک روز ممکن نخواهد بود و کنترل وزن به یک رژیم غذایی سالم و روتین ورزشی منظم نیاز دارد. بهترین ورزش‌ها برای سوزاندن چربی‌های شکم، تمرینات هوازی است. اگرچه ورزش‌های قدرتی به شما در دستیابی به حجم عضلانی مناسب کمک می‌کند، اما ورزش‌های هوازی را می‌توان عامل سوزاندن سریع‌تر چربی‌ها دانست. با اینحال، شاید بخواهید که روش‌های دیگری را امتحان کنید که نتایج دائمی را به همراه بیاورد و آنقدرها هم سخت نباشد.

ورزش کردن از جمله راه‌هایی است که باعث لاغری سرتاسری بدن شما می‌شود و چندان برای لاغری موضعی موثر نیست؛ لذا انواع مختلف رژیم‌های غذایی نیز نمی‌توانند بر لاغری موضعی شکم موثر باشند و به طور کلی وزن شما را کاهش می‌دهند. بنابراین بهتر است در کنار رژیم و ورزش از روش‌های موثر لاغری موضعی استفاده کنید.

آب کردن چربی شکم و پهلو با لیزر لیپولیز

آب کردن چربی شکم و پهلو با لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز با استفاده از لیزر حرارتی یا هایپرترمیا و به کمک انرژی گرمایی، چربی‌‎های سخت شده را هدف می‌گیرد. این دستگاه، دمای بافت چربی را به 42 تا 47 درجه می رساند؛ پد حرارتی به مدت 25 دقیقه روی پوست باقی می‌ماند و چربی را گرم می‌کند.

کرایولیپولیز برای آب کردن چربی دور شکم

کرایولیپولیز برای آب کردن چربی دور شکم

با استفاده از روش کرایولیپولیز یا انجماد چربی، به تخریب و آب شدن سلول‌های چربی به کمک سیستم لنفاوری بدن کمک می‌کند. عملکرد این روش به صورت اعمال دستگاه مکش و یک بسته با دمای نقطه انجماد به مدت ده دقیقه در ناحیه درمان است. سلول‌های چربی در این مدت تقریبا منجمد می‌شوند و از بین می‌روند. سیستم تخلیه لنف بدن، سلو‌ل‌های چربی را به آرامی و در طول چند هفته یا چند ماه از بدن تخلیه می‌کند.

از بین بردن چربی دور شکم با لیپوساکشن

از بین بردن چربی دور شکم با لیپوساکشن

جراحی لیپوساکشن معمولا تحت نوعی بیهوشی انجام می شود و در آن برش هایی در اطراف ناحیه درمان زده می شود که جای زخم ناشی از آن حداقل شود. یک لوله مخصوص به اسم کانولا از طریق این برش ها و برای شل کردن و مکش چربی های سخت شده وارد بدن می شود.

بعضی از بیمارانی که تحت این درمان قرار می‌گیرند، به دنبال تخلیه حداکثری چربی‌های شکم در این فرایند هستند. اما باید انتظارات واقع گرایانه‌ای درباره تخلیه ایمن چربی شکم در هر جراحی داشته باشید. لیپوساکشن یک راهکاری برای لاغری و کاهش وزن نیست و صرفا برای مردان و زنانی طراحی شده است که نزدیک به وزن ایده آلشان هستند و برای خلاص شدن از شر چربی ها به کمی کمک نیاز دارند.

لیپوساکشن چند تکنیک متفاوت دارد از جمله لیپوساکشن با لیزر، لیپوساکشن تامسنت و لیپوساکشن اولتراسونیک که با توجه به نظر پزشک و بررسی شرایط شما از میان این روش ها و لیپوساکشن سنتی، مناسب ترین آن انتخاب می‌گردد.

ابدومینوپلاستی و از بین بردن پوست اضافی و چربی‌های دور شکم و پهلو

ابدومینوپلاستی و از بین بردن پوست اضافی و چربی‌های دور شکم و پهلو

پوست شکم بسیاری از افراد بعد از لاغر شدن یا بعد از زایمان دچار افتادگی شده و ماهیچه شکم آن‌ها سفتی خود را از دست می‌دهد. در این افراد حتی اگر حجم چربی شکم هم کم باشد، شکم کاملا صاف نخواهد بود. برای این افراد انجام عمل ابدومینوپلاستی پیشنهاد می‌شود.

جراحی ابدومینوپلاستی به جراحی صاف و سفت کردن پوست و ظاهر شکم گفته می‌شود. در جراحی ابدومینوپلاستی به منظور بریدن پوست اضافه و سفت کردن عضلات شکم، یک برش در زیر شکم و معمولا زیر خط بیکینی زده می‌شود؛ در این فرآیند چربی‌های اضافی نیز برداشته می‌شود. این جراحی را معمولا به صورت همزمان با لیپوساکشن انجام می‌شود تا ضمن تخلیه چربی‌های ناخواسته، بتوان ظاهر جدیدی به آن داد.

پیکر تراشی برای از بین بردن چربی‌های شکم و پهلو

پیکر تراشی برای از بین بردن چربی‌های شکم و پهلو

پیکرتراشی به طور کلی ترکیبی از چندین فرآیند جراحی زیبایی است که تلاش می‌کند با ترکیب روش‌های لیپوساکشن و لیفت، زیبایی بدنتان را به شما بازگرداند. این روش عموما به طور گسترده در شکم، پهلو، ران، باسن و بازو انجام می‌پذیرد. ممکن است که چربی استخراج شده به باسن و یا سینه تزریق گردد و برای کانتور بدن استفاده گردد. در این روش از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود و دوران نقاهت بیشتری نسبت به روش‌های دیگری دارد.

سخن آخر

همانطور که در این مقاله ملاحضه نمودید، دلایل مختلفی در پس لاغر نشدن شما وجود دارد. اگر با برطرف کردن این مشکلات  همچنان وزن شما کاهش پیدا نکرد، ممکن است نیاز باشد تا با پزشکی حاذق مشورت نمایید. روش‌های غیرجراحی و جراحی کاهش وزن از جمله لیپولیز، کرایو، لیپوساکشن، ابدومینوپلاستی و پیکرتراشی می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای کاهش وزن و زیباتر ساختن اندام شما باشند. برای اطلاع از روش مناسب خود و مشورت با جراح کلینیک زیبایی ایران، می‌توایند با شماره تلفن‌های ما در تماس باشید.

سوالات متداول

آیا جراحی‌های زیبایی برای کاهش وزن نتایج دائمی دارند؟

بله، تمامی روش‌هایی که در این مقاله ذکر شده‌اند تاثیر دائمی دارند زیرا سلول‌های چربی در تمام این فرآیندها از بین خواهند رفت اما بایستی توجه داشته باشید که در صورت رعایت نکردن یک رژیم غذایی مناسب و اصلاح نکردن سبک زندگی، ممکن است دوباره بخشی از وزن از دست رفته باز گردد.

شکم هورمونی چیست؟ و چرا لاغر نمی‌شود؟

گاهی اوقات چربی‌های دور شکم به دلیل هورمون‌ها ایجاد می‌شوند. هورمون‌ها به تنظیم عملکردهای بدن مثل سوخت و ساز، استرس، گرسنگی و میل جنسی کمک می‌کنند. اگر فرد با کمبود بعضی هورمون‌های خاص مواجه شود، ممکن است شاهد افزایش وزن در اطراف شکم (چربی دور شکم) شود.

چرا شکم من با ورزش و رژیم کوچک نمی‌شود؟

آب کردن چربی‌های دور شکم به شما در دستیابی به یک شکم صاف‌تر کمک می‌کند و این موضوع برای بعضی زنان در مقایسه با برخی دیگر دشوارتر است.

برای لاغر کردن زیر شکم کدام روش جراحی مناسب است؟

چربی زیر شکم یکی از سمج‌ترین نوع چربی‌هاست که رژیم بر آن بی‌تاثیر است و با ورزش نیز به سختی از بین می‌رود. اگر تنها در بخش پایین شکمتان چربی دارید، می‌توانید جراحی مینی ابدومینوپلاستی انجام دهید.

چرا علیرغم کاهش وزن، چربی شکمم آب نمی‌شود؟

استرس باعث می‌شود که سطح کورتیزول بدن افزایش یابد و منجر به تجمع چربی در اطراف شکم شود. دلیل دیگر سخت شدن چربی های اطراف شکم، عوامل ارثی است. دیده شده که اگر والدینتان، چربی دور شکم داشته باشند، شما هم در معرض بروز این مشکل خواهید بود.