پستان فرعی یا سینه سوم چیست و چگونه درمان می‌شود؟

 1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی سینه
 4. /
 5. پستان فرعی یا سینه...
فهرست مطالب

پستان اضافی، یک تغییر رشد شایع در آناتومی انسان است. رشد پستان در حدود هفته چهار حاملگی آغاز می‌شود، با دو خط موازی بافت غده‌ای به نام خط شیر (یا خط الراس پستانی) از کمی فراتر از ناحیه زیر بغل شروع شده و تا پایین قفسه سینه و شکم، تا ناحیه کشاله ران ادامه دارد و در قسمت داخلی ران پایان می‌یابد. سرانجام سینه‌ها از این خطوط بافت ایجاد شده و بافت باقی‌مانده نیز بازمی‌گردد. گاهی اوقات، رگرسیون ناقص از خط الراس پستان در هنگام رشد جنین وجود دارد و نوک سینه‌ اضافی و یا بافتی شبیه به پستان، معمولاً در این خط اما گاهی اوقات در سایر قسمت‌های بدن رشد می‌کند. این عارضه می‌تواند در مردان و زنان رخ دهد.

پستان فرعی چیست؟

پستان فرعی چیست؟

بافت پستان، شکل و اندازه سینه‌های شما را تشکیل می‌دهد. با این حال، گاهی اوقات می‌تواند فراتر از محل طبیعی سینه‌های شما پدیدار شود. این امر به ویژه در زیر بغل شما رایج است. اگر سینه سومی (بافت پستان) در زیر بغل دارید، احتمالاً از ظاهر آن خوشتان نمی‌آید. این امر می‌تواند باعث شود که این منطقه گوشتی به نظر برسد، به خصوص وقتی بازوهای شما پایین بیاید. همچنین ممکن است بتوانید بافت را احساس کنید، زیرا ضخیم‌تر و قابل لمس‌تر است. ممکن است قبل از قاعدگی یا بارداری به خصوص نگران کننده باشد، زیرا سینه سوم می‌تواند متورم شود و احساس حساسیت بیشتری کند. افزایش وزن نیز می‌تواند باعث بدتر شدن آن شود. نوک سینه اضافی، بسته به اندازه، شکل و آرایش بافت آن‌ می‌تواند در چندین دسته مختلف قرار بگیرد:

 • سینه سوم یا Polymastia: بافت پستان گوشتی شکل و نرم که زیر پستان عادی رشد می‌کند. این نوع، در واقع یک پستان کامل محسوب می‌شود.
 • پلی تیلیا یا Polythelia: دارای نوک سینه و آرئول (هاله سینه). حضور فقط یک آئرولا یا یک دسته مو، می‌تواند به ترتیب به عنوان “پلی تیلیا آرولاریس” و “پلی تیلیا پیلوس” طبقه‌بندی شود.
 • بافت پستان نامنظم: بافتی بی‌نظم، بی‌ ارتباط با پوست سینه (پوست روی آن خیلی شبیه به پوست سینه عادی نیست).

در موارد غیرمعمول، سینه اضافی ممکن است در باسن، پشت گردن، صورت، بالای بازو، شانه، لگن یا کمر ظاهر شود. در یک مورد یکی از این سینه‌های اضافی، در قسمت زیرین پای زن ایجاد شده بود، همچنین در پرینه نیز مشاهده شده است.

علت ایجاد پستان فرعی

عوامل زیادی وجود دارند که می‌توانند باعث ظاهر شدن سینه سوم شوند. در حالی که ژنتیک شایع‌ترین علت این عارضه است، سایر دلایل عبارتند از:

 • رشد غیر طبیعی به دلیل ژنتیک
 • لنفادنوپاتی
 • هیدرادنیت سوپراتیوا: یک بیماری پوستی که به صورت برجستگی‌های کوچک دردناک در زیر پوست ایجاد می‌شود.
 • لیپوم
 • کیست چربی
 • ناهنجاری عروقی
 • بدخیمی

مشکلات احتمالی ناشی از داشتن سینه سوم

مشکلات احتمالی ناشی از داشتن سینه سوم

داشتن سینه اضافی ذاتاً مشکل ساز نیست، اگرچه ممکن است باعث ناراحتی شود. در حین شیردهی، پستان اضافی که حاوی بافت پستان است در صورت وجود مجاری باز می‌تواند نشت شیر کند و همچنین می‌تواند فرد را به ماستیت مبتلا کند. با این حال، مهم‌ترین نگرانی، خطر ابتلا به سرطان پستان است که مانند پستان عادی فرد، می‌تواند بافت پستان را تحت تأثیر قرار دهد. سرطان پستان به ندرت می‌تواند در بافت سینه سوم رخ دهد، به خصوص اگر بافت بزرگتر و بیشتر باشد. اگر متوجه علائمی مانند تورم و حساسیت یا محدودیت در حرکت بازو هستید یا در غیر این صورت نگران هستید، باید به پزشک مراجعه کنید.

روش تشخیص

سینه اضافی تا زمان بلوغ یا حتی بارداری غالباً ناخوشایند است، مخصوصا هنگامی که هورمون‌ها – استروژن، پروژسترون، پرولاکتین و لاکتوژن جفت انسان- به همان روش در بافت طبیعی پستان، بر بافت سینه اضافی تأثیر می‌گذارند. این ممکن است منجر به بزرگتر شدن بافت، درد (به ویژه در دوران قاعدگی)، محدودیت حرکتی بازو، نگرانی‌های ظاهری، تحریک از لباس و شیردهی شود. علائم مربوط به بارداری اغلب با بارداری‌های بعدی شدیدتر شود.

پلیماستی و (به میزان حتی بیشتر) بافت کمی از پستان، اغلب به عنوان لیپوم، لنفادنوپاتی، کیست چربی یا هیدرادنیت تشخیص داده می‌شود. پلی تیلیا معمولاً با یک خال گوشتی مادرزادی خوش خیم اشتباه می‌شود. تشخیص بافت، طبیعتا کلید اصلی در تشخیص سینه اضافی یا سینه سوم است. آسیب شناسان ممکن است به دنبال استروما، لوبول و مجاری باشند، اما ممکن است این موارد در بافت سینه اضافی وجود نداشته باشند. وجود گیرنده‌های استروژن و یا پروژسترون، تشخیص قطعی بر بافت سینه است.

روش‌های درمانی پستان فرعی

اگر سینه اضافی دارید، درمان‌هایی وجود دارند تا به شما در خلاص شدن از شر عوارض ناخواسته کمک کنند.

لیپوساکشن

به طور معمول، اگر بافت رشد کرده در زیر بغل بافت سینه باشد، بدون جراحی نمی‌توان آن را برداشت. با این حال، اگر توده زیر بغل بافت چربی باشد، می‌توانید ورزش کنید، یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و مقداری وزن خود را کم کنید تا ببینید آیا اندازه توده کاهش می‌یابد یا خیر. همچنین می‌توانید با “لیپوساکشن” از بافت چربی خلاص شوید.

قبل از عمل، سینه‌ها در حالت ایستاده، محدوده‌گذاری می‌شوند. اگر هم قرار باشد عمل شما تحت بیهوشی موضعی انجام گیرد، به شما داروهایی جهت تسکین درد و استرس، تزریق خواهد شد. اگر به هر حال کاملا بیهوش نشوید، ممکن است احساس کنید اتفاقی در سطح بدن شما در حال رخ دادن است.

 در ناحیه زیر بغل در امتداد چین‌های طبیعی پوست، ابتدا بافت با استفاده از تکنیک تومور برداری از طریق برش پوستی در حدود یک سانتی‌متر به بیرون کشیده می‌شود. سپس مناطق مشخص شده از قبل، به منظور جلوگیری از تشکیل کبودی و بی‌نظمی ظاهری، تزریق می‌شوند. تزریق و لیپوساکشن با میکروکانول‌های ریز انجام می‌شود، که از طریق کوچکترین برش‌های پوستی در حدود دو تا سه میلی‌متر در بافت چربی زیر جلدی مناطق مشخص شده قرار می‌گیرند. پس از نفوذ به بافت و شل کردن آن، بافت چربی اضافی با فشار منفی با استفاده از کانول آسپیراسیون برداشته می‌شود.

این لوله‌های کانولا از طریق چندین دهانه داخل شده و به شکلی مناسب هدایت می‌شوند تا به یک مکش یکنواخت برسد. غده پستانی سپس از طریق برشی حدود یک سانتی‌متر در منطقه زیر بغل درآورده می‌شود. در سینه‌های اضافی متوسط، پوست پس از شش تا دوازده ماه خود را جمع می‌کند. اگر سینه‌ها بزرگتر باشند، طبیعتا پوست اضافی تشکیل می‌شود. همچنین بسته به یافته‌ها، لوله‌های ذکر شده وارد زخم می‌شوند که می‌توان پس از مدت کوتاهی دوباره برداشته شوند. زخم با نخ بخیه بسته شده و بعد از گذشت حدود سه هفته جذب می‌شوند. سرانجام، یک باند فشاری روی زخم قرار می‌گیرد.

مدت زمان عمل سرپایی حدود 60 دقیقه است. بلافاصله پس از عمل، شما را برای نظارت مداوم پزشکی به اتاق ریکاوری منتقل می‌کنند. وقتی کاملاً بیدار هستید، اگر به اندازه کافی سرحال باشید می‌توانید چیزی بنوشید و بخورید. قبل از ترک بیمارستان نیز، توسط پزشک متخصص معاینه خواهید شد. وی توضیح مفصلی در مورد روش‌های مراقبت‌های بعدی و پاسخ تمامی سوالات شما خواهد داد. شما همچنین می‌توانید در مواقع اضطراری با شماره تلفن ویژه اضطراری که به شما داده می‌شود تماس گرفته و با جراح خود ارتباط برقرار کنید.

جراحی

جراحی

در بعضی موارد، رویکردهای غیرتهاجمی و غیرجراحی شما را به هدف درمانی نمی‌رسانند و شما مجبور به انتخاب جراحی هستید. اگر مقدار بیشتری از بافت نیاز به برداشته شدن داشته باشد، باز هم جراحی توصیه می‌شود. در این روش، برش‌های کوچک برای دسترسی به بافت، به دقت ایجاد می‌شوند تا جای زخم (اسکار) را به حداقل برساند. این عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام شده و در حدود یک ساعت به اتمام می‌رسد. درمان جراحی شامل حذف بافت سینه سوم شامل بافت زیرین و پوست روی آن است.

مراقبت‌های لازم بعد از جراحی سینه سوم

بعد از عمل، تورم، کبودی و درد خواهید داشت. اگر قسمت زیادی از بافت برداشته شود، ممکن است تمامی این عوارض بیشتر شوند. شما می‌توانید درد خود را با مصرف مسکن تسکین دهید. همچنین با استراحت و جلوگیری از انجام فعالیت‌های بدنی شدید برای حداقل یک ماه، تورم و کبودی را کاهش دهید. به خاطر داشته باشید که برای دوره بهبودی اولیه خود باید حدود یک هفته مرخصی بگیرید.

همچنین بهتر است بدانید که تورم می‌تواند باعث شود سینه شما بزرگتر از آنچه دوست دارید به نظر برسد. با کاهش این تورم، شما می‌توانید نتایج عمل جراحی خود را مشاهده کنید. در ضمن، ممکن است لازم باشد چند هفته یک نوع لباس فشاری مخصوص بپوشید؛ بنابراین لطفاً همانطور که توصیه می‌شود این لباس را پوشیده و برای جلوگیری از ایجاد اسکار عمقی و سایر مشکلات، از سهل‌انگاری در رعایت این اصول جدا خودداری فرمایید. حداقل به مدت 1 سال زخم‌های خود را به خوبی از معرض آفتاب محافظت کنید زیرا برنزه شدن می‌تواند باعث بدتر شدن آن‌ها شود. برای کاهش دید این زخم‌ها نیز می‌توانید از کرم‌های Reducton یا سایر کرم‌های موضعی استفاده کنید.

عوارض جراحی پستان فرعی

جراحی سینه سوم یک روش جراحی پلاستیک ایمن است. با این حال، برای تصمیم‌گیری آگاهانه، باید از خطرات ناشی از آن آگاه باشید:

 • عفونت
 • جدایی زخم
 • هماتوم و سرم
 • نتایج نامطلوب

هزینه جراحی سینه سوم

هزینه درمان براساس عوامل زیادی متفاوت خواهد بود، بنابراین هیچ قیمت ثابتی وجود ندارد. اگر در حال انتخاب لیپوساکشن هستید، احتمالاً مجبور خواهید بود برای درمان خود در مقایسه با زمان انتخاب عمل جراحی هزینه کمتری بپردازید. و حتی اگر شیوه درمانی گران‌تری را انتخاب کنید، قیمت هنوز هم بر اساس عواملی مانند تخصص پزشک، محل مرکز پزشکی که می‌خواهید در آن تحت پوشش بیمه قرار بگیرید و در صورت درخواست هزینه‌های اضافی توسط بیمارستان، متفاوت خواهد بود.

جمع‌بندی

جمع‌بندی

سینه اضافی یا سینه سوم، یک عارضه شایع است که برای بسیاری از زنان رخ می‌دهد. در حالی که به طور کلی هیچ نگرانی در مورد آن وجود ندارد، بسیاری از مردم می‌خواهند از شر آن خلاص شوند زیرا بر زیبایی فرد تأثیر می‌گذارد. شما می‌توانید بافت چربی را با لیپوساکشن برداشته باشید، یا ممکن است مجبور شوید یک عمل جراحی انجام دهید تا بافت اضافی پستان را به طور کامل از بین ببرید. در هر صورت، راه درمانی برای رفع این عارضه وجود دارد.  همچنین اگر احساس تغییری در سینه اضافی خود دارید، یا احساس ناراحتی می‌کنید، حتماً در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید تا مراقبت‌های پزشکی لازم را دریافت کرده و از عوارض بیشتر جلوگیری کنید.

سوالات متداول

آیا بافت سینه اضافی باعث درد می‌شود؟

مانند بافت طبیعی پستان، سینه اضافی نیز به نوسانات هورمونی پاسخ می‌دهد. بنابراین می‌تواند باعث درد، ناراحتی و نگرانی‌های ظاهری شود.

آیا سینه اضافی خود به خود می‌تواند از بین برود؟

خیر، این نوع سینه، به دلیل نوسانات هورمونی می‌تواند در اندازه کاهش یابد، اما از بین نمی‌رود. این بافت‌ها شبیه به سینه‌ها هستند و دقیقاً مانند آن‌ها با کاهش یا افزایش وزن می‌توانند بزرگ و کوچک شوند.

آیا می‌توان سینه سوم را بدون جراحی از بین برد؟

به طور معمول بدون جراحی نمی‌توان آن را برداشت، ولی با این حال، اگر توده زیر بغل بافت چربی باشد، می‌توانید ورزش کنید، یک رژیم غذایی سالم بگیرید و مقداری وزن خود را از دست دهید تا ببینید آیا اندازه توده کاهش می‌یابد یا خیر.

گزینه‌های درمانی برای سینه اضافی کدامند؟

 • لیپوساکشن
 • برداشتن کامل بافت
 • آکسیلپلاستی (تکنیک لیپوساکشن و جراحی ترکیبی)

کدام پزشک را برای درمان سینه اضافی انتخاب کنم؟

می‌توانید با یک جراح پلاستیک یا جراح عمومی مشورت کنید. با این حال، برای اطمینان از این که حذف بافت باعث ایجاد جای زخم نمی‌شود یا هیچ گونه تاثیر منفی در زیبایی شناسی ندارد، بهتر است با یک جراح پلاستیک مشورت کنید.

من یک مرد هستم و سینه اضافی دارم، آیا می‌توانم تحت عمل جراحی قرار بگیرم؟

بله، به همان روشی که زنان از طریق آکسیلپلاستی سینه سوم خود را برمی‌دارند، شما نیز می‌توانید تحت این عمل قرار گیرید. فقط قبل از هر اقدامی باید با یک جراح پلاستیک صحبت کنید و در مورد درمان جراحی همه چیز را یاد بگیرید.