لیپوماتیک زیر بغل: نحوه انجام و هزینه

 1. خانه
 2. /
 3. لیپوماتیک
 4. /
 5. لیپوماتیک زیر بغل: نحوه...
فهرست مطالب

چربی زیر بغل، به مجموعه‌ای از چربی‌های اطراف سینه و زیر بغل گفته می‌شود. این چربی با چربی اضافی سینه فرق دارد و بیشتر همانند چربی زیر شکم است. چربی زیر بغل بیشتر در زنان شایع است و حتی در زنانی که اندام متناسبی دارند و اندازه‌ی سینه‌ی آن‌ها نرمال است نیز ممکن است ایجاد شود. حذف این چربی‌ها نیز مانند چربی‌های دور پهلو و شکم یا چربی اطراف ران و باسن علی رغم داشتن رژیم غذایی سخت و فعالیت ورزشی شدید، چالش برانگیز است.

چربی زیر بغل معمولاً به علت اضافه وزن تشکیل می‌شود، اما ممکن است عواملی همچون هورمون‌ها و ژنتیک نیز مؤثر باشند. همچنین ممکن است به دلیل وجود پستان زیر بغل (فرعی) یا جانبی (بافت اضافی سینه) نیز ایجاد شود.

لیپوماتیک روشی کم تهاجمی برای حذف چربی زیر بغل می‌باشد که نتایج آن قطعی و طولانی مدت است و به دلیل اینکه می‌تواند بخش‌های خاصی از بدن را هدف قرار دهد، حداقل عوارض ممکن را دارد. در این مقاله قصد داریم به معرفی روش لیپوماتیک زیر بغل بپردازیم. بنابراین جهت اطلاع از مزایا، روش کار، نتایج، دوران نقاهت، عوارض جانبی احتمالی و هزینه‌ لیپوماتیک زیر بغل توصیه می‌کنیم تا انتهای مقاله با ما باشید.

لیپوماتیک زیر بغل

لیپوماتیک زیر بغل

لیپوماتیک زیر بغل به کسانی توصیه می‌شود که دارای ذخایر اضافی چربی در زیربغل خود هستند و روش‌هایی مانند رژیم غذایی و ورزش را امتحان کرده‌اند اما نتیجه ی قابل ملاحظه‌ای نگرفته‌اند. زیرا همان طور که در ابتدا گفته شد این چربی ها بسیار مقاوم هستند.

لیپوماتیک یک روش کم تهاجمی برای برطرف کردن چربی‌های اضافه زیر بغل است. در طول لیپوماتیک زیر بغل، چربی‌های این ناحیه به وسیله‌ی دستگاه لیپوماتیک از بدن خارج می‌شود.

مزایای لیپوماتیک زیر بغل

مزایای لیپوماتیک زیر بغل

لیپوماتیک زیر بغل با حذف چربی زیر بغل و خط سوتین می‌تواند بالاتنه‌ی متناسب‌تر و متعادل‌تری ایجاد نماید و تغییرات چشمگیری در افرادی که به دنبال پیکر تراشی و تناسب اندام خود هستند به وجود آورد. مزایای این روش عبارتند از:

 • حذف لایه‌های چربی
 • بهبود تونوس ماهیچه‌ای
 • بالاتنه و میان تنه‌ی خوش فرم
 • افزایش راحتی و اعتماد به نفس در لباس‌های جذب
 • استخوان بندی متعادل تر و بهبود نتایج کاهش وزن

کاندیدای لیپوماتیک زیر بغل

کاندیدای لیپوماتیک زیر بغل

قبل از هر چیز لازم است بدانید لیپوماتیک زیر بغل برای کاهش وزن کاربرد ندارد و افرادی که می‌خواهند لیپوماتیک زیر بغل انجام دهند به دنبال بهبود وضعیت ظاهری خود بدون کاهش وزن هستند. طی این روش ذخایر چربی زیر بغل و خط سوتین که با ورزش برطرف نشده‌اند، حذف می‌گردند. فردی که قصد دارد لیپوماتیک زیر بغل انجام دهد، باید از سلامت فیزیکی برخوردار باشد و وزن متناسبی داشته باشد.

در صورتی که ویژگی های زیر را دارید و از سلامت بدنی خوبی برخوردار هستید، ممکن است کاندیدای مناسبی برای لیپوماتیک زیر بغل باشید.

 • پوست اضافی ناشی از کاهش وزن
 • تونوس ماهیچه‌ای کم
 • افتادگی پوست
 • پوست اضافی (چربی) بیرون زده از سوتین
 • فشار بافت سینه به ناحیه زیر بغل

موارد منع لیپوماتیک زیر بغل عبارتند از:

 • بارداری
 • بیماری قلبی عروقی شدید
 • اختلالات انعقادی شدید مانند ترومبوفیلی
 • دیابت
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون

روش کار

روش کار

روش استاندارد لیپوماتیک زیر بغل به شرح زیر می باشد:

ویزیت و مشاوره اولیه

ویزیت و مشاوره‌ی اولیه مرحله مهمی است که نمی توان آن را حذف کرد یا نادیده گرفت. پزشک باید چربی اضافی را معاینه و بررسی کند تا بتواند بهترین روش حذف چربی را پیشنهاد دهد. پس از انتخاب روش مناسب، پزشک باید با حوصله به سوالات شما در مورد لیپوماتیک زیر بغل جواب دهد تا با شیوه ی انجام لیپوماتیک زیر بغل آشنایی پیدا کرده و احساس امنیت کنید.

چکاپ

انجام این مرحله نیز  قبل از لیپوماتیک زیر بغل ضروری است. پزشک پارامترهای حیاتی، سابقه‌ی پزشکی و داروهای مصرفی شما را بررسی می‌کند و سپس نمونه‌گیری خون انجام می‌دهد. اگر بیماری خاصی دارید این می‌تواند یک زنگ خطر برای شما باشد و باید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

بیهوشی

بیهوشی باعث می‌شود فرد حین انجام لیپوماتیک زیر بغل، درد را حس نکند. در این روش از بیهوشی خفیف یا بی حسی موضعی استفاده می‌شود که سریع انجام می گیرد و عمل را برای فرد قابل تحمل می‌کند.

عمل لیپوماتیک زیر بغل

روش کار مانند سایر روش های «لیپو» است. پزشک ابتدا برش‌های کوچکی در زیر بغل ایجاد کرده و سپس لوله نازک کانولا را وارد بافت چربی می‌کند. لیپوماتیک یک روش پیشرفته است که در آن علاوه بر مکش و استخراج سلول‌های چربی، از ارتعاش و اولتراسوند نیز استفاده می‌شود.

پس از انجام لیپوماتیک زیر بغل، پزشک زخم را بسته و فرد را از اتاق عمل خارج و به بخش دیگر می‌برد.

نتیجه لیپوماتیک زیر بغل

نتیجه لیپوماتیک زیر بغل

به دلیل تورم، بیشتر بیماران بلافاصله متوجه تغییرات نمی‌شوند و نتایج نهایی بعد از بهبودی کامل ناحیه مشخص می‌شود که ممکن است این فرآیند چند ماه طول بکشد. ماندگاری این روش زیاد است و در صورتی که فرد سبک زندگی سالم و فعالی داشته باشد به مدت طولانی دوام می‌آورد اما چنانچه وزن فرد افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد نتایج ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرند. ممکن است پزشک راه هایی برای افزایش ماندگاری و کسب بهترین نتیجه به شما توصیه کند.

مراقبت‌های لازم بعد از لیپوماتیک زیر بغل

مراقبت‌های لازم بعد از لیپوماتیک زیر بغل

لیپوماتیک زیر بغل نیز مانند سایر جراحی‌ها دارای دوران نقاهت و پروسه‌ی بهبودی می‌باشد. حدود 7 تا 10 روز پس از انجام لیپوماتیک زیربغل، می‌توانید فعالیت های خود را از سر گیرید. البته بهبودی کامل ممکن است 6 تا 8 هفته طول بکشد. در این مدت، برای کاهش تورم توصیه می‌شود از گن طبی لیپوماتیک استفاده کنید. همچنین توصیه می‌شود رژیم غذایی سالم و ورزش ملایم داشته باشید تا به تدریج روند بهبودی طی شود.

لیپوماتیک زیر بغل روشی پیشرفته است که میزان کبودی و دوران نقاهت آن کم است و ماندگاری بالایی دارد. البته داشتن کمی تورم و کبودی یا درد خفیف، طبیعی است و در مجموع این روش در مقایسه با سایر روش‌های سنتی لیپوماتیک، عوارض جانبی و دوران نقاهت کمتری دارد.

دستورالعمل های زیر کمک می‌کنند دوران نقاهت را بهتر پشت سر بگذارید و به طور کامل بهبود یابید:

 • گن طبی لیپوماتیک بپوشید.
 • از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید.
 • از بلند کردن وسایل سنگین خودداری کنید.
 • وقت معاینه و چکاپ بگیرید.
 • در صورت نیاز و احساس درد از مسکن های تجویز شده استفاده نمایید.
 • در هفته اول بهبودی، به اندازه‌ی کافی استراحت کنید.
 • یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و بدنتان را هیدراته نگه دارید.
 • به بدن خود توجه کنید و هر گونه علامت نگران کننده را به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی لیپوماتیک زیر بغل

هر چند لیپوماتیک زیر بغل با تکنولوژی پیشرفته صورت می‌گیرد و خطرات و عوارض جانبی آن در مقایسه با روش های سنتی کمتر است، اما این روش نیز مانند سایر جراحی‌های زیبایی عوارض جانبی و خطراتی خواهد داشت. داشتن عوارض جانبی اجتناب ناپذیر است و رعایت دستورالعمل‌های مربوط به دوران نقاهت کمک می‌کند این عوارض جانبی را کاهش داده و شانس خود را برای کسب بهترین نتیجه بالا ببرید.

خطرات و عوارض جانبی لیپوماتیک زیر بغل شامل موارد زیر می‌باشد:

 • تورم
 • بی‌حسی یا درد
 • کبودی
 • خونریزی
 • اسکار (جای زخم)
 • عفونت
 • عدم قرینگی
 • آسیب عصبی موقت
 • ناهنجاری‌های پوستی
 • نتایج نامطلوب

بسیاری از عوارض جانبی ناشی از لیپوماتیک زیر بغل مانند تورم یا درد، موقتی هستند و مدت کوتاهی پس از جراحی بهبود می‌یابند. اما سایر عوارض جانبی را می‌توان از طریق مراقبت‌های پزشکی و اطلاع به موقع به پزشک، مدیریت کرد.

هزینه لیپوماتیک زیر بغل

هزینه لیپوماتیک زیر بغل در افراد محتلف متفاوت است و بر اساس عواملی مانند دستمزد پزشک، هزینه های بیهوشی، هزینه‌های بالینی، میزان حذف چربی، موقعیت جغرافیایی و غیره تعیین می‌شود. بنابراین برای برآورد دقیق هزینه‌های خود باید با پزشک مشورت نمایید.

همچنین توجه داشته باشید که لیپوماتیک زیر بغل، عمل زیبایی اختیاری محسوب می‌شود و بنابراین تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد و این مسئله می‌تواند میزان هزینه‌ها را بالا ببرد.

نتیجه گیری

چربی زیر بغل علاوه بر اینکه بر ظاهر بدن فرد تأثیر می‌گذارد می‌تواند روی عزت نفس و اعتماد به نفس او نیز اثرات منفی داشته باشد. همانطور که گفته شد چربی زیر بغل حتی با وجود ورزش و رژیم غذایی سالم نیز از بین نمی‌رود. در نتیجه انجام یک عمل زیبایی می‌تواند بهترین راه مقابله با این عارضه‌ی ناخواسته و نامطلوب باشد.

لیپوماتیک زیر بغل یک روش بی خطر، تأثیرگذار و ساده برای حذف چربی زیر بغل و خط سوتین می‌باشد و تا زمانی که وزن خود را ثابت نگه دارید، ماندگاری خواهد داشت.

با پزشک خود مشورت کنید و ببینید آیا کاندیدای مناسبی برای انجام لیپوماتیک زیر بغل هستید یا خیر.

سوالات متداول

آیا بعد از انجام لیپوماتیک زیر بغل نتایج بر می‌گردند؟

خیر، احتمال کمی وجود دارد که مجدداً در ناحیه ی مورد نظر، چربی اضافه تشکیل شود. اما برای حفظ نتایج، پیروی از یک سبک زندگی سالم و فعال ضروری است.

آیا عمل لیپوماتیک زیر بغل دردناک است؟

به دلیل بیهوشی حین عمل هیچ دردی حس نمی‌شود اما پس از جراحی ممکن است فرد به مدت یک هفته درد عضلانی را تجربه کند.

آیا نتایج بلافاصله بعد از عمل قابل مشاهده هستند؟

هر چند این روش بلافاصله چربی های زیر بغل را حذف می‌کند اما تا بهبودی و مشاهده ی نتایج کامل معمولاً سه ماه زمان لازم است.

چه مدت بعد از لیپوماتیک می توان به سر کار برگشت؟

بسته به اینکه دوران نقاهت و روند بهبودی چطور طی شود ممکن است بعد از چند روز بتوانید به سر کار برگردید، اما چنانچه کار شما با فعالیت شدید بدنی همراه است توصیه می‌شود تا چند ماه استراحت نمایید.

آیا بلافاصله پس از لیپوماتیک زیربغل می‌توان به خانه برگشت؟

لیپوماتیک یک جراحی سرپایی است که بلافاصله پس از آن می‌توان به خانه برگشت، اما توصیه می‌شود از فردی بخواهید همراه شما باشد و پس از عمل شما را تا خانه همراهی کند.

آیا می‌توان بعد از لیپوماتیک زیر بغل بازوی خود را تکان داد؟

پس از انجام لیپوماتیک زیر بغل می‌توان بازو را حرکت داد و به انجام فعالیت‌های ملایم پرداخت اما تا زمانی که پزشکتان اجازه نداده است از بلند کردن اجسام سنگین و حرکت دادن شدید بازوهایتان خودداری نمایید. برای کسب بهترین نتیجه باید انجام فعالیت‌های ورزشی را تا بهبودی کامل به تعویق اندازید.

پس از انجام لیپوماتیک زیر بغل تا چه مدت باید گن طبی لیپوماتیک پوشید؟

توصیه می شود تا 4 هفته پس از عمل از گن طبی لیپوماتیک استفاده شود. استراحت بعد از عمل نیز معمولاً 4 تا 5 روز می‌باشد.