کوچک کردن نوک سینه: علل، روش‌ها، ماندگاری، هزینه

 1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی سینه
 4. /
 5. کوچک کردن نوک سینه:...
فهرست مطالب

آرئولا همان قسمت رنگی دور نوک سینه است. همانند سینه‌ها، آرئولا (هاله‌‌ایی اطراف نوک پستان) نیز از لحاظ اندازه، رنگ و شکل در افراد مختلف متفاوت است. بزرگ بودن آرئولا یا هم اندازه نبودن آن‌ها یا داشتن نوک سینه‌هایی که به نظرتان خیلی بزرگ هستند و بعد از تغییراتی مانند بارداری و شیردهی دیده می‌شوند، طبیعی است. عوامل متعددی وجود دارند که باعث تغییر اندازه، رنگ و شکل آرئولا می‌شوند و عبارتند از: بلوغ، قاعدگی، کاهش یا افزایش وزن، افزایش سن و بارداری. اگر از اندازه‌ آرئولا یا نوک سینه‌ خود ناراضی هستید، کوچک کردن آن به روش جراحی امکان‌پذیر است. در این مقاله به دلایل انجام جراحی، آمادگی‌های لازم قبل از عمل، پروسه‌ عمل، مراقبت‌های بعد از آن و … می‌پردازیم.

کوچک کردن نوک سینه

کوچک کردن نوک سینه می‌تواند به صورت کوچک کردن نیپل، کوچک کردن هاله یا هر دو انجام شود.

کوچک کردن نیپل

کوچک کردن نیپل

نوک سینه به قسمت برجسته و بالا آمده‌ پوست که معمولاً در وسط سینه قرار دارد گفته می‌شود. کوچک کردن نیپل برای کاهش اندازه یا برجستگی نوک سینه یا ایجاد تقارن انجام می‌شود.

کوچک کردن هاله

کوچک کردن هاله

هاله (آرئولا) به حلقه‌های تیره و دایره‌ای پوست که در اطراف نوک سینه وجود دارد، گفته می‌شود که در بالا نشان داده شده است. کوچک کردن هاله نوعی عمل جراحی است که در آن اندازه‌ هاله‌ بزرگ یا کشیده شده و گسترده کاهش می‌یابد. این جراحی معمولاً 30-60 دقیقه طول می‌کشد و می‌تواند همراه با عمل‌های دیگر مانند کوچک کردن نیپل و جراحی سینه انجام شود.

کاندیدای مناسب برای عمل کوچک کردن نوک و هاله سینه

کوچک کردن هاله برای همه‌ زنان و مردانی که از اندازه‌ هاله‌ سینه‌های خود راضی نیستند، مناسب است. این جراحی در صورتی که وزن زیادی کم کرده باشید و در اثر آن هاله‌ سینه کشیده شده و گسترده شده باشد برای شما مناسب خواهد بود. همچنین اگر بعد از بارداری یا شیردهی هاله‌ سینه (آرئولا) تغییر کرده باشد نیز این عمل مناسب است.

کاندیدهای مناسب دیگر، افرادی هستند که هاله‌ سینه‌ آن‌ها پف دارد یا برجسته است. برخی از افرادی که دچار عدم تقارن هاله‌ سینه هستند، یکی از آن‌ها را کوچک می‌کنند تا تقارن ایجاد شود.

عمل کوچک کردن هاله‌ سینه در زنان تا زمانی که رشد سینه‌ها کامل نشده، یعنی اواخر نوجوانی یا اوایل 20 سالگی، نباید انجام شود. مردان بالغ می‌توانند در سنین پایین‌تری این عمل را انجام دهند. همچنین کاندیدای مناسب فردی است که قبل از عمل جراحی وضعیت جسمی خوبی داشته باشد؛ یعنی رژیم غذایی سالمی داشته، سیگار نکشد و وزن مناسبی داشته باشد.

آمادگی برای عمل کوچک کردن نوک سینه

آمادگی برای عمل کوچک کردن نوک سینه

بعد از اینکه جراح را انتخاب کردید، جلسه‌ مشاوره‌ای خواهید داشت تا از ادامه‌ این روند آگاه شوید. در این جلسه پزشک:

 • سینه‌هایتان را معاینه می‌کند.
 • به نگرانی‌های شما درباره‌ زیبایی آن‌ها گوش می‌دهد.
 • روش‌های جراحی را به شما می‌گوید.
 • سابقه‌ پزشکی شما را به طور کامل می‌پرسد که شامل لیست داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید نیز می‌باشد

اگر پزشک تشخیص دهد که وضعیت سلامت شما برای جراحی مناسب است، جراحی را برای شما توضیح خواهد داد. همچنین به شما خواهد گفت که در چه قسمتی ممکن است اسکار ایجاد شود. به شما خواهد گفت که سینه‌هایتان بعد از عمل چه شکلی خواهند شد و بررسی می‌کند که انتظارات واقع‌بینانه‌ای داشته باشید.

بعد از مشاوره، تاریخی برای جراحی مشخص خواهد شد. پزشک دستورات لازم برای آمادگی را به شما خواهد گفت.

این اقدامات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اجتناب از مصرف داروهای خاص مانند: آسپرین و ایبوپروفن یک هفته قبل از جراحی
 • سیگار کشیدن باید چند هفته قبل از جراحی ترک شود.
 • نباید ناحیه‌ مورد نظر برای جراحی را یک هفته قبل از عمل شیو یا وکس کنید.
 • مرخصی بگیرید و در دوران نقاهت استراحت کنید.
 • برای رفت و برگشت از کسی کمک بخواهید.
 • در صورت انجام عمل با بیهوشی، روز قبل از جراحی ناشتا باشید.
 • با صابون مخصوص جراحی در روز جراحی بدنتان را بشویید.
 • از آرایش کردن و استفاده از لوازم آرایشی دیگر در روز جراحی خودداری کنید.
 • زیورآلات خود را در بیاورید.
 • در روز جراحی لباس گشاد و راحت بپوشید.

به طور کلی، داشتن وزن مناسب می‌تواند به فرد کمک کند تا دچار عوارض دیگر نشود و علاوه‌بر آن ورزش منظم نیز می‌تواند کمک کننده باشد (اما ابتدا با پزشکتان مشورت کنید).

نحوه انجام عمل کوچک کردن نوک و هاله سینه

نحوه انجام عمل کوچک کردن نوک و هاله سینه

کوچک کردن هاله‌ سینه عملی تقریباً ساده است که حدوداً در عرض یک ساعت انجام می‌شود. جراحی شما ممکن است در کلینیک جراحی پزشک یا بیمارستان انجام شود.

وقتی که برای جراحی مراجعه کنید پرستار:

 • از شما می‌خواهد تا گان بپوشید؛ ممکن است به شما گفته شود که سوتین را در بیاورید اما می‌توانید لباس زیرتان را داشته باشید.
 • فشار خون شما را خواهد سنجید.
 • لوله‌ای را داخل رگ قرار خواهد داد. ممکن است دارویی به شما داده شود که آرام‌بخش است و داروی دیگری هم برای خوابیدن به شما خواهد داد.
 • الکترودهایی را برای بررسی ضربان قلب حین جراحی روی بدن قرار خواهد داد.
 • بررسی خواهد کرد که در صورت نیاز ناشتا بوده باشید.

قبل از جراحی، با پزشکتان ملاقات خواهید کرد تا سؤال یا نگرانی‌های خود را با او در میان بگذارید. متخصص بیهوشی، بی‌حسی موضعی به شما تزریق خواهد کرد و یا شما را برای بیهوشی عمومی آماده خواهد کرد. در جراحی کوچک کردن نیپل یا هاله‌ سینه از 5 روش مختلف استفاده می‌شود که عبارتند از: سیرکامسیژن، قطع کردن، برش مورب، پیوند ساده و فلپ. (منبع)

نحوه انجام عمل کوچک کردن نوک سینه

سیرکامسیژن

در این روش حلقه‌ای از پوست برداشته می‌شود، اما مجاری و نوک سینه حفظ می‌شوند. با این حال، باعث برداشته شدن بافت پوستی شده و جریان خون و ترشح لنفاوی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

قطع کردن

این روش برای کاهش ارتفاع نوک سینه استفاده می‌شود و قسمت‌هایی به صورت موضعی برداشته می‌شود و بخیه زده می‌شود.

برش مورب

در این روش ستون میانی حفظ می‌شود. با مشخص کردن سه قسمت بیضی شکل و دایره‌ی افقی، ارتفاع و پهنای نیپل (نوک سینه) کاهش می‌یابد.

پیوند ساده

این روش برای کاهش ارتفاع نیپل هیپرتروفیک (برجسته) استفاده می‌شود و ابتدا قطع کردن ساده انجام می‌شود و سپس گرافت بسیار نازک شفافی از نوک نیپل برداشته می‌شود.

فلپ

فلپ روشی ظریف و پیچیده برای کوچک کردن است که باعث حفظ سفت شدن نوک سینه و حساسیت آن شده و می‌تواند برای درمان بزرگی و درازی نوک سینه استفاده شود. این روش متداول‌ترین روش برای کوچک کردن نیپل یا هاله‌ سینه است. تأثیر آن بر توانایی شیردهی توضیح داده نشده است، اما مرکز نیپل برداشته می‌شود که باعث می‌شود این روش برای زنان متأهل مناسب نباشد.

مراقبت‌های پس از عمل کوچک کردن نوک سینه

دوران نقاهت جراحی کوچک کردن هاله‌ سینه کوتاه است. اگرچه ممکن است کمی تورم و کبودی داشته باشید، اما معمولاً می‌توانید پس از 1 الی 2 روز به سر کارتان باز گردید.

ممکن است پزشک بگوید که باید:

 • انتظار افزایش درد در اولین دوره‌ بعد از جراحی را داشته باشید.
 • مسکن‌های بدون نیاز به نسخه مانند ایبوپروفن (ادویل) مصرف کنید.
 • چندین هفته سوتین جراحی یا ورزشی بپوشید.
 • هفته‌ اول بعد از جراحی رابطه‌ جنسی نداشته باشید.
 • از تماس فیزیکی سینه‌ها به مدت 3-4 هفته خودداری کنید.
 • تا چندین هفته از بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت‌های جسمی سنگین خودداری کنید.

نتایج و ماندگاری عمل کوچک کردن نوک سینه

نتایج و ماندگاری عمل کوچک کردن نوک سینه

ممکن است چندین هفته طول بکشد تا نتیجه‌ جراحی کوچک کردن هاله‌ سینه مشخص شود. معمولاً تورم و کبودی اولیه باعث می‌شود که نتایج مشخص نباشند. با برطرف شدن تورم، شکل نهایی سینه‌ها مشخص خواهد شد. متوجه خواهید شد که هاله‌ سینه کوچک‌تر شده و متمرکزتر شده است. همچنین در اطراف هاله‌ سینه (آرئولا) اسکار حلقه‌ای شکلی خواهید دید؛ بهبود آن ممکن است یک سال طول بکشد.

1 الی 2 هفته بعد از جراحی مجدداً به جراحتان مراجعه خواهید کرد. پزشک روند بهبودی شما را بررسی کرده و در صورت نیاز بخیه‌ها را می‌کشد. همچنین ممکن است پزشک داروهای موضعی تجویز کند تا اسکارها محو شوند.

در صورت بروز موارد زیر فوراً با پزشکتان تماس بگیرید:

 • تب
 • قرمزی شدید یا التهاب
 • افزایش ناگهانی درد
 • ترشح چرک از محل برش
 • کندی غیرعادی روند بهبودی

اکثر افراد بعد از جراحی کوچک کردن هاله‌ سینه سریعاً بهبود می‌یابند و نتایج این عمل نیز دائمی خواهد بود.

عوارض احتمالی پس از عمل کوچک کردن نوک سینه

جراحی کوچک کردن نوک سینه بسیار ایمن است، اما همانند سایر اعمال جراحی خطراتی به همراه دارد.

این خطرات عبارتند از:

 • از دست دادن حس: در جراحی کوچک کردن نوک سینه، پزشک مرکز نیپل را دستکاری نمی‌کند تا باعث بی‌حسی نشود. ممکن است در طول دوران نقاهت موقتاً حس نوک سینه از بین برود، اما این مشکل به ندرت ماندگار خواهد بود.
 • اسکار: اسکاری دور لبه‌ خارجی هاله‌ سینه ایجاد خواهد شد و شدت این اسکار متفاوت خواهد بود. گاهی اوقات اسکار محو می‌شود و تقریباً دیده نمی‌شود و گاهی اوقات نیز مشهود باقی می‌ماند. اسکارها معمولاً تیره‌تر یا روشن‌تر از پوست قسمت‌های مجاور خود هستند. برخی از اسکارها را با تتوی هاله‌ سینه می‌توان محو کرد.
 • عدم توانایی شیردهی: وقتی که پزشک قسمتی از نوک سینه را جدا می‌کند، ممکن است مجرای شیر آسیب ببینند. اگرچه نادر است اما ممکن است در آینده قادر به شیردهی نباشید.
 • عفونت: می‌توانید با پیروی از دستورات بعد از عمل خطر عفونت را کاهش دهید.

هزینه عمل کوچک کردن نوک سینه

هزینه‌ عمل کوچک کردن نوک سینه به عوامل مختلفی از جمله موقعیت جغرافیایی شما بستگی دارد. مهم‌ترین عامل تأثیرگذار در هزینه، نوع عمل است، زیرا این عمل می‌تواند به تنهایی یا همراه با جراحی‌های دیگر سینه مانند: بزرگ کردن سینه، لیفت سینه یا کوچک کردن سینه انجام شود. اگر می‌خواهید این عمل را همراه با لیفت سینه یا کوچک کردن سینه انجام دهید، گران‌تر خواهد بود. جراحی کوچک کردن نوک سینه عملی است که تحت پوشش بیمه نیست.

جمع‌بندی

جراحی کوچک کردن نوک سینه یک عمل جزئی است. اغلب با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و معمولاً کمتر از یک ساعت زمان می‌برد. با این حال باید توجه داشته باشید که برای این عمل بهترین جراح پلاستیک را انتخاب کنید.

سؤالات متداول

جراحی کوچک کردن نوک سینه چقدر درد دارد؟

معمولاً کوچک کردن نیپل و هاله‌ سینه درد کمی دارد، با این حال می‌توانید برای کنترل ناراحتی و درد داروهای مسکن مصرف کنید.

دوران نقاهت جراحی کوچک کردن نوک سینه چقدر طول می‌کشد؟

بعد از یک هفته می‌توانید فعالیت اجتماعی و کارتان را شروع کنید.

آیا می‌توان جراحی کوچک کردن نوک سینه را دوبار انجام داد؟

نتایج این جراحی دائمی هستند، اما می‌توان جراحی کوچک کردن نوک سینه را دوبار انجام داد. با این حال ممکن است تأثیر منفی روی ظاهر سینه‌ها داشته باشد.

آیا با روش‌های طبیعی می‌توان نوک سینه را کوچک کرد؟

متأسفانه تنها با کمک جراحی می‌توان نوک سینه را کوچک کرد.

آیا بعد از جراحی کوچک کردن نوک سینه می‌توانم سیگار بکشم؟

افراد باید حداقل یک ماه قبل و بعد از جراحی از سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض دود سیگار خودداری کنند، زیرا باعث از دست رفتن بافت خواهد شد.

چه مدت بعد از جراحی کوچک کردن نوک سینه می‌توانم ورزش کنم؟

توصیه می‌شود که بعد از 6-8 هفته ورزش خود را شروع کنید.

بهترین تکنیک جراحی برای کوچک کردن نوک سینه کدام است؟

هدف اصلی جراحی کوچک کردن نوک سینه حفظ کارکرد و ظاهر سینه‌ها و اسکار کم است. یک تکنیک استاندارد خوب باید به کارکرد عصبی عضلانی توجه داشته باشد، راحت انجام شود و به مجرای شیری لاکتی‌فروس آسیبی وارد نکند. بعلاوه این جراحی باید باعث کاهش ارتفاع، پهنا و پایه‌ی نوک سینه شود. تکنیک‌های مختلفی با توجه به سن و خواسته‌های فردی هر بیمار وجود دارند.

عمل کوچک کردن نوک سینه را هم‌زمان با چه عمل‌های دیگری می‌توان انجام داد؟

این عمل را اغلب می‌توان با تعداد زیادی از جراحی‌های سینه ترکیب کرد که عبارتند از:

 • کوچک کردن هاله‌ سینه
 • کوچک کردن سینه در زنان
 • کوچک کردن سینه در مردان
 • لیفت سینه
 • بزرگ کردن سینه