مرگ بر اثر ابدومینوپلاستی: افسانه یا حقیقت؟

  1. خانه
  2. /
  3. ابدومینوپلاستی
  4. /
  5. مرگ بر اثر ابدومینوپلاستی: افسانه یا...
فهرست مطالب

ابدومینوپلاستی یک جراحی زیبایی تهاجمی محسوب می‌شود و اغلب تحت بیهوشی کامل انجام می‌گیرد. اما این ادعا که ابدومینوپلاستی باعث مرگ می‌شود شایعه‌ای ترسناک است که ذهن برخی افراد را به خود مشغول کرده است. اما باید بدانید اگر که توسط یک پزشک و جراح حاذق، همراه با یک تیم حرفه‌ای در کلینیک معتبر این عمل را انجام دهید، هیچگونه عارضه خطرناکی را شما را تهدید نخواهد کرد. برای کسب اطلاعت بیشتر در این باره همراه ما باشید.

آیا ابدومینوپلاستی خطر مرگ دارد؟

آیا ابدومینوپلاستی خطر مرگ دارد

خیر. در گذشته به دلیل نبود دستگاه‌ها و تجهیزات مدرن و همچنین حضور پزشکان سودجویی که بدون داشتن تخصص و تجربه لازم چنین جراحی‌هایی را انجام می‌دادند باعث شده بود تا اتفاقات ناگواری همچون مرگ نیز در اثر ابدومینوپلاستی رخ دهد.

در جدول زیر احتمالات عوارض مختلف ابدومینوپلاستی بررسی شده است:

عوارض جانبی جزئیعوارض جانبی جدی
جراحی زیباییهماتومعفونتVTEخطر مرگ
ابدومینوپلاستی2%2% تا %70.4% 1 در 13.000

منبع

یکی دیگر از عوامل موثر بر کاهش عامل مرگ و میر تجربه پزشک و تیم جراحی مدنظر است که باعث می‌شود احتمال هرگونه خطر و عارضه‌ای تا پایین ترین حد کاهش یابد. از این رو امروزه خطر مرگ جراحی‌هایی نظیر ابدومینوپلاستی نزدیک به خطر مرگ در عمل‌های سزارین است که این درصد خطر بسیار پایین بوده و از این رو احتمال مرگ نیز بسیار پایین است.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، دستگاه‌های مدرن و تجهیزات پیشرفته، کلینیک ایران شرایطی را ایجاد کرده است که بدون هیچگونه خطر و عارضه‌ای، مراحل مختلف ابدومینوپلاستی در کلینیک انجام گیرد.

به علاوه انجام عمل توسط جناب دکتر باقری با سال‌ها با تجربه‌ی چندین سال عمل جراحی ابدومینوپلاستی به شما این اطمینان خاطر را خواهد داد که هیچگونه خطری متوجه شما نخواهد بود.

آیا بیهوشی عمل ابدومینوپلاستی باعث مرگ می‌شود؟

بیهوشی عمل ابدومینوپلاستی

به طور کلی احتمال مرگ با بیهوشی بسیار کم و نادر است، اما برخی ممکن است که به این مواد حساسیت داشته باشند و یا به دلایل پزشکی نتوانند از بیهوشی کامل استفاده کنند.

اگرچه معمولاً از بیهوشی عمومی برای ابدومینوپلاستی استفاده می‌شود، اما می‌توان این عمل را با بی‌حسی ساب‌ آراکنوئید یا اپیدورال هم انجام داد. تزریق بی‌حسی ساب‌ آراکنوئید ایمن‌تر است، راحت‌تر انجام می‌شود، قابل پیش‌بینی است و نسبت به بی‌حسی اپیدورال یا بیهوشی عمومی ارزان‌تر است.

بی‌حسی اسپاینال می‌تواند برای جراحی ابدومینوپلاستی در مطب مناسب باشد و در مقایسه با بیهوشی عمومی برای عمل‌های جزئی که نیازی به برش و جابجایی زیادی ندارند، عوارض بعد از عمل کمتری داشته باشد. (منبع)

بنابراین اگر در مورد بیهوشی نگرانی خاصی دارید، می‌توانید از بیحسی موضعی نیز استفاده نمایید تا احتمال هرگونه خطر از بین برود.

دیگر خطرات و عوارض ابدومینوپلاستی

عوارض ابدومینوپلاستی

احتمال بروز عوارض جانبی بعد از هر نوع عمل جراحی وجود دارد. این عوارض جزئی از روند طبیعی بهبودی بوده و نشان می‌دهند که بدنتان به آسیب یا تروما واکنش نشان داده است. اما تمام تلاش ما بر این است که از بروز مشکلات و عوارض جدی در شما پیشگیری کنیم.

درد و ناراحتی

درد و تورم بعد از جراحی ابدومینوپلاستی رایج است. این درد در ناحیه‌ی شکم، مخصوصاً در اطراف محل برش وجود دارد. این درد در روزهای ابتدایی بعد از جراحی محسوس‌تر است و روز به روز کاهش می‌یابد. ناراحتی‌های جدی را می‌توان با استراحت مناسب و داروهای مسکن کنترل کرد.

کبودی و تورم

کبودی و تورم هم از عوارض متداول بعد از جراحی هستند. مقدار زیادی از کبودی بعد از 2 الی 3 هفته برطرف می‌شود و کمی تغییر رنگ تا یک هفته یا چند هفته بعد از این مدت نیز ادامه خواهد داشت. بیشتر تورم موجود بعد از یک ماه برطرف می‌شود، اما تورم جزئی تا چندین هفته بعد از این مدت نیز ادامه خواهد داشت.

یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش تورم و کبودی استفاده از پوشش فشاری طبق دستور است. این لباس کشسان دور شکم شما قرار می‌گیرد و از بدنتان در دوران نقاهت محافظت می‌کند. این لباس باعث ثبات و ایمنی شده و تورم را در روزهای حساس بعد از جراحی کاهش می‌دهد.

بی‌حسی نواحی اطراف شکم

چون برش‌هایی در ناحیه‌ی شکم ایجاد شده‌اند، ممکن است فرد در این ناحیه دچار بی‌حسی، حساسیت یا گزگز شود. با بهبود یافتن و ترمیم رگ‌های خونی و اعصاب ناحیه‌ی شکم، این بی‌حسی یا حساسیت کمتر خواهد شد.

اسکار بعد از جراحی

همه‌ی عمل‌های جراحی باعث ایجاد اسکار خواهند شد و قطعاً ابدومینوپلاستی (تامی تاک) هم از این قاعده مستثنی نیست. اسکار ابدومینوپلاستی واضح و گسترده خواهد بود. بعد از چندین ماه فرد متوجه خواهد شد که این اسکارها تغییر رنگ داده و کم‌کم محو می‌شوند. این محو شدن تا چندین سال ادامه خواهد داشت.

عوارض نامبرده شده بسیار جزئی هستند و احتمال بسیار کمی وجود دارد که به آنها دچار شوید. برای جلوگیری از رخ دادن هرگونه خطر بهتر است که موارد زیر را رعایت نمایید.

چگونه احتمال خطرات جراحی ابدومینوپلاستی را کاهش دهیم؟

خطرات جراحی ابدومینوپلاستی

برای کاهش خطرات و عوارض ابدومینوپلاستی بایستی حتماً به جراح ماهر مراجعه نمود. تیم حرفه‌ای شامل پرستاران و متخصصین بیهوشی زُبده نیز احتمال خطرات عمل جراحی نیز کاهش می‌دهند. همچنین تجهیزات مدرن و پیشرفته نیز به پزشکان و جراحان کمک می‌کند تا احتمال هرگونه خطر کاهش یابد. همچنین توصیه می‌شود تا تمامی دستورات جراح خود اعم از پوشیدن گن‌های مراقبتی و استفاده از انواع داروها را تا زمان مشخص شده قطع نکنید. با رعایت تمامی این نکات امید است که بهترین نتیجه را از جراحی خود کسب نمایید.

سؤالات متداول

آیا جراحی ابدومینوپلاستی ایمن است؟

عمل ابدومینوپلاستی ایمن است، اما بدن هر فرد متفاوت می‌باشد؛ بنابراین قبل از اقدام برای این کار بهتر است که مطمئن شوید آیا این روش برای شما مناسب هست یا خیر.

آیا ابدومینوپلاستی درد دارد؟

خیر. عمل ابدومینوپلاستی با بیهوشی انجام می‌شود. بعد از عمل، ناحیه‌ی اصلاح شده کمی متورم خواهد بود، اما بعد از چند روز بهبودی شروع خواهد شد و هرگونه درد و ناراحتی جزئی برطرف خواهد شد.

آیا ابدومینوپلاستی باعث بروز مشکلات گوارشی خواهد شد؟

بله. در برخی موارد بعد از عمل ابدومینوپلاستی فرد دچار یبوست خواهد شد.

آیا ابدومینوپلاستی عوارض طولانی‌ مدت هم دارد؟

برخی افراد تا چندین هفته یا چندین ماه بعد از جراحی ابدومینوپلاستی (تامی‌ تاک) دچار بی‌حسی یا احساس کشیدگی خواهند شد، اما این مورد معمولاً طبیعی است و به مرور زمان برطرف می‌شود. ممکن است 3 ماه طول بکشد تا تورم و کبودی به طور کامل برطرف شوند و محو شدن اسکار بیش از این زمان لازم دارد.

آیا ابدومینوپلاستی عوارض جانبی دائمی دارد؟

خیر. هیچ موردی مربوط به عوارض جانبی دائمی گزارش نشده است.