کوچک کردن شکم: روش های جراحی و غیرجراحی

 1. خانه
 2. /
 3. لاغری
 4. /
 5. کوچک کردن شکم: روش...
فهرست مطالب

چربی اضافه و برجستگی شکم می‌توانند از نظر زیبایی مشکلات قابل توجهی برای شما ایجاد کنند. این مشکلات ممکن است در اثر افزایش وزن، سالخوردگی و شل شدن پوست، بارداری و حتی وزنه‌برداری ایجاد شوند. رژیم‌های غذایی و ورزش‌های مختلفی می‌توانند به لاغر شدن شکم شما کمک کنند. ما در این مقاله این نکات را بررسی می‌کنیم و در نهایت روش‌های مختلف جراحی شکم را برای افرادی که با ورزش و رژیم موفق به کوچک کردن شکم خود نشده‌اند، معرفی می‌کنیم.

رژیم غذایی برای لاغری شکم

رژیم غذایی برای لاغری شکم

نکات متعددی برای لاغر کردن شکم با رژیم غذایی وجود دارند ازجمله:

کالری مصرفی خود را کاهش دهید، ولی نه به مقدار زیاد

مصرف کالری بسیار کم متابولیسم شما را کاهش داده و باعث اثرات منفی بر روی سلامت شما خواهد شد. درنتیجه مهم است که میزان کالری مصرفی خود را به شکل متعادل و برای زمان مناسبی محدود کنید.

فیبر بیشتری مصرف کنید، به خصوص فیبر محلول در آب

مصرف فیبر محلول در آب می‌تواند احساس سیری را افزایش داده، جذب کالری را محدود کرده و از تجمع چربی در اطراف شکم جلوگیری کند.

مصرف پروبیوتیک‌ها را افزایش دهید.

پروبیوتیک‌ها می‌توانند به ایجاد فلور باکتریایی مناسب در روده‌ شما کمک کنند. برخی از لاکتوباسیل‌ها می‌توانند در پیشگیری از افزایش وزن مؤثر بوده و به کاهش چربی شکم در افراد چاق کمک کنند. البته این کار باید همراه با تغییرات سبک زندگی انجام شود.

شیک پروتئین مصرف کنید.

شیک‌های پروتئین روشی ساده برای اضافه کردن پروتئین به رژیم غذایی هستند. افزایش مصرف پروتئین می‌تواند اشتهای شما را کاهش داده و چربی را کمتر کند.

مصرف کربوهیدرات‌های فراوری شده را محدود کنید.

محدود کردن مصرف کربوهیدرات یا جایگزین کردن کربوهیدرات‌های فراوری شده با غلات کامل می‌تواند به کاهش وزن و از بین بردن چربی شکم کمک کند.

نوشیدنی‌های قندی را محدود کنید.

نوشیدنی‌هایی مثل نوشابه، آبمیوه، چای شیرین و نوشیدنی‌های انرژی‌زا معمولاً کالری زیادی داشته و به آن‌ها قند و فروکتوز اضافه می‌شود که باعث افزایش وزن خواهند شد. همچنین مایعات تأثیر کمتری بر احساس سیری داشته که باعث مصرف بیش ازحد آن‌ها می‌شود.

مصرف نوشیدنی‌های گازدار را محدود کنید.

مصرف نوشیدنی‌های گازدار، استفاده از نی و جویدن آدامس باعث کشیدگی معده و نفخ شده و شکم را برجسته‌تر می‌کند.

در رژیم خود از تخم مرغ استفاده کنید.

تخم مرغ مقدار زیادی پروتئین و مقدار کمی کالری دارد. تخم مرغ احساس سیری را افزایش داده و چربی شکم را ایجاد نمی‌کند.

آب بنوشید.

نوشیدن آب می‌تواند به طور موقت متابولیسم و احساس سیری شما را افزایش داده و از یبوست جلوگیری کند که همگی برای داشتن شکم لاغر مفید هستند.

روزه بگیرید.

روزه گرفتن با محدود کردن بازه‌ زمانی غذا خوردن می‌تواند کالری مصرفی شما را کاهش دهد. روزه برای کاهش چربی شکم مفید بوده و پایبندی به آن نسبت به دیگر رژیم‌های غذایی آسان‌تر خواهد بود.

هر هفته ماهی چرب مصرف کرده و یا از روغن ماهی استفاده کنید.

ماهی‌های چرب غنی از پروتئین و اسیدهای چرب امگا-3 بوده که هر دو برای کاهش چربی شکم مفید خواهند بود.

قهوه یا چای سبز شیرین نشده مصرف کنید.

قهوه و چای سبز شیرین نشده چربی‌سوزی و متابولیسم را افزایش داده و به کاهش وزن کمک می‌کنند.

مصرف الکل را محدود کنید.

مصرف زیاد الکل می‌تواند باعث افزایش وزن به خصوص در ناحیه‌ پایین تنه شود.

ورزش برای لاغری شکم

ورزش برای لاغری شکم

در ادامه به ورزش‌هایی برای لاغری شکم اشاره خواهیم کرد:

تمرینات هوازی

انجام تمرینات هوازی متوسط تا شدید به مدت 20 تا 40 دقیقه در روز می‌تواند در کاهش چربی شکم مؤثر باشند.

طناب زدن

طناب زدن

طناب زدن ورزشی مفید بوده که می‌توانید در منزل به همراه دیگر تمرینات شکم آن را انجام دهید. طناب زدن برای کاهش وزن نیازمند تکنیک صحیح بوده که در طی آن باید پای شما تنها چند سانتی‌متر از زمین جدا شده و طناب از زیر آن رد شود. همچنین پاشنه‌ پای شما نباید با زمین برخورد کند و طناب باید با مچ شما چرخانده شده و کل دست شما ثابت باشد.

دوچرخه خوابیده

دوچرخه خوابیده

برای انجام این تمرین به پشت خوابیده دست‌ها را در پشت سر خود قرار داده و پاهای خود را بالا ببرید تا زاویه‌ای 90 درجه با بدن شما ایجاد کنند. در حالی که دست‌ها در پشت سر قرار دارند، بدن خود را چرخانده و آرنج دست راست را به زانوی پای چپ نزدیک کنید. سپس آرنج دست چپ را به زانوی پای راست نزدیک کنید. به منظور گرفتن بهترین نتیجه، این تمرین باید به آهستگی انجام شود.

حرکت کوهنورد

حرکت کوهنورد

برای انجام این حرکت هر دو دست خود را بر روی زمین قرار داده و به اندازه‌ عرض شانه باز کنید (همانند زمانی که قصد انجام حرکت شنا را دارید). سپس با استفاده از پنجه‌ پا، پای راست خود را به سمت جلو و پای چپ خود را به سمت عقب حرکت دهید. در طول تمرین بر روی پنجه‌ پا بمانید. بالاتنه‌ شما نباید حرکت کند.

تمرینات مقاومتی

تمرینات مقاومتی از تحلیل بافت عضلانی که معمولاً در طی رژیم گرفتن ایجاد می‌شود، جلوگیری خواهد کرد. این تمرینات نرخ متابولیسم شما را بالا نگه داشته و چربی‌های بدن را از بین می‌برند.

تمرینات خود را به جای حالت نشسته در حالت ایستاده انجام دهید.

اگر قادر به انجام این کار هستید، انجام تمرینات در حالت ایستاده نسبت به حالت نشسته کالری بیشتری مصرف کرده، عضلات بیشتری را درگیر کرده و نرخ تنفس و ضربان قلب شما را افزایش می‌دهد.

به طور منظم پیاده روی کنید.

پیاده روی منظم روشی مؤثر برای کاهش چربی‌های بدن و شکم خواهد بود.

تمرینات متناوب با شدت بالا (HIIT)

تمرینات متناوب با شدت بالا (HIIT)

این تمرینات چربی سوزی و متابولیسم را افزایش داده و حتی پس از پایان تمرین نیز چربی سوزی ادامه خواهد داشت. همچنین این تمرینات نسبت به دیگر ورزش‌ها زمان کمتری خواهند برد.

عضلات مرکزی خود را تقویت کنید.

تمرینات تقویتی مرکزی باعث تقویت عضلات شکم شده و حالت بدن و پایداری ستون فقرات را بهبود می‌بخشند.

فعالیت فیزیکی خود را بیشتر کنید.

افزایش فعالیت‌های غیر ورزشی می‌تواند به شکل قابل توجهی کالری سوزی روزانه‌ شما را افزایش دهد.

یوگا

یوگا

یوگا تمرین هوازی نبوده ولی مزایای زیادی برای کاهش چربی شکم خواهد داشت. در واقع در خانم‌هایی با دور کمر بیشتر از 87 سانتی‌متر، نشان داده شده که انجام دو جلسه‌ 90 دقیقه‌ای یوگا در هفته، به مدت 12 هفته به شکل قابل توجهی باعث کاهش دور کمر شده است.

روش‌های پزشکی لاغری شکم

روش‌های لاغری شکم می‌توانند بافت‌های نرم جداره‌ شکم را تغییر داده و حالت آن‌ها را بهتر کنند. بسته به هدف شما می‌توان از روش‌های جراحی و غیر جراحی برای این کار استفاده کرد.

 • ابدومینوپلاستی: با روش ابدومینوپلاستی می‌توانید چربی‌های اضافه را خارج کرده و شکل زیبایی به شکم خود ببخشید.
 • لیپوساکشن: در روش لیپوساکشن سلول‌های چربی به طور دائم توسط یک دستگاه مکنده خارج می‌شوند.
 • ترمیم دیاستاز رکتوس: روشی که در طی آن پس از بارداری یا کاهش وزن، عضلات شکم مجدداً به یکدیگر دوخته می‌شوند.
 • کاهش چربی بدون جراحی: فریز کردن، گرما و تزریق! این روش‌های بدون جراحی می‌توانند چربی‌ها را از بین ببرند.

روش‌های جراحی و بدون جراحی هردو مؤثر بوده و نتایج قابل توجهی ایجاد می‌کنند. به یاد داشته باشید که همه‌ این روش‌ها تحت تأثیر تغییر وزن، سالخوردگی و بارداری‌های آتی قرار خواهند گرفت. به علاوه بسیاری از روش‌های جراحی نیازمند پوشیدن لباس‌های فشاری در طی دوران نقاهت خواهند بود.

لاغری شکم با تکنیک‌های بدون جراحی

لاغری شکم با تکنیک‌های بدون جراحی

روش‌های بدون جراحی مختلفی برای از بین بردن چربی‌های شکم وجود دارند ازجمله: لیزردرمانی ملایم، کرایولیپولیز و رادیوفرکوئنسی خارجی. این روش‌ها نتیجه‌ شدیدی نداشته و تنها مقداری از چربی‌ها را از بین می‌برند. همچنین بیمار باید برای رسیدن به نتیجه‌ مطلوب، جلسات درمانی متعددی را پشت سر بگذارد. هزینه‌ این روش‌ها نیز بسیار بیشتر خواهد بود.

روش‌های جراحی برای لاغری شکم

جراحی زیبایی شکم برای افرادی که از چاقی شدید در ناحیه شکم رنج می‌برند و یا با ورزش و رژیم غذایی نتوانسته‌اند به اندام دلخواه خود برسند، پیشنهاد می‌شود.

بسته به علت چاقی و نتیجه‌ مورد انتظار شما می‌توان از عمل ابدومینوپلاستی یا لیپوساکشن (و یا ترکیبی از این دو روش) برای رسیدن به نتیجه‌ دلخواه استفاده کرد.

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یک عمل جراحی پلاستیک بوده که به شکم فرم می‌دهد. در این روش چربی و پوست اضافه برداشته شده و پوست باقی‌مانده، سفت خواهد شد. شل شدگی پوست شکم و چربی‌های سرسخت که در اثر سالخوردگی، بارداری و افزایش وزن ایجاد شده‌اند را می‌توان با ابدومینوپلاستی از بین برد. معمولاً این روش همراه با دیگر روش‌های زیبایی مثل لیپوساکشن، عمل زیبایی ناف، سفت کردن عضلات شکم، لیفت پوبیس، لیفت ران یا پروتز سینه انجام می‌شود.

افراد ایده آل

افراد ایده‌آل برای انجام ابدومینوپلاستی باید وضعیت سلامت عمومی مناسب و وزن ثابتی داشته و رژیم غذایی و ورزشی مناسبی را دنبال کنند. این روش برای افرادی که به شدت اضافه وزن داشته و یا وزن آن‌ها ثابت نیست، توصیه نمی‌شود.

میانگین دوره نقاهت

بهبودی کامل پس از ابدومینوپلاستی می‌تواند تا 6 ماه زمان ببرد؛ البته افراد پس از دو تا سه هفته می‌توانند فعالیت‌های خود را ادامه دهند. اکثر افراد پس از 2 هفته به محل کار باز می‌گردند. محدودیت‌های ورزشی تا 4 هفته وجود داشته و پوشیدن لباس فشاری به مدت 3 تا 4 هفته توصیه می‌شود.

نتیجه

نتیجه‌ ابدومینوپلاستی بلافاصله پس از انجام، قابل مشاهده خواهد بود. این نتیجه در طی 6 ماه آینده بهبود پیدا کرده و می‌تواند تحت تأثیر افزایش وزن شدید و بارداری قرار گیرد.

عوارض جانبی احتمالی

ازجمله عوارض جانبی احتمالی پس از ابدومینوپلاستی می‌توان به کبودی، لخته‌ شدن خون، درد، تورم، عفونت، عدم تقارن و باقی ماندن جای زخم اشاره کرد.

مینی ابدومینوپلاستی

مینی ابدومینوپلاستی

مینی ابدومینوپلاستی یک جراحی پلاستیک بوده که برای شکل دادن به شکم انجام می‌شود. در مینی ابدومینوپلاستی، چربی و پوست اضافه برداشته شده و پوست شکم کشیده می‌شود. ممکن است افراد در اثر بارداری، سالخوردگی یا کاهش وزن به این عمل نیاز پیدا کنند.

این عمل را می‌توان همراه با دیگر عمل‌های زیبایی ازجمله لیپوساکشن، عمل زیبایی ناف، سفت کردن عضلات شکم یا پروتز سینه انجام داد. تفاوت مینی ابدومینوپلاستی با ابدومینوپلاستی که در بالا بیان کردیم، در برش کوچک‌تر بوده که جای زخم کمتری به جای گذاشته و بهبودی سریع‌تری خواهد داشت. البته تاثیرگذاری این روش نسبت به ابدومینوپلاستی کلاسیک کمتر خواهد بود.

افراد ایده آل

فرد ایده آل برای انجام این عمل وضعیت سلامت مناسب و وزن ثابتی داشته و به دنبال اصلاح جداشدگی عضلات، شل شدن پوست و یا از بین بردن چربی اضافی است. مینی ابدومینوپلاستی برای افرادی که چاقی شدید داشته، نیازمند تغییر محل ناف بوده و یا قصد اصلاح کل شکم خود را دارند توصیه نمی‌شود.

میانگین دوره نقاهت

بهبودی کامل پس از مینی ابدومینوپلاستی ممکن است تا 3 ماه زمان ببرد البته افراد می‌توانند پس از 2 هفته فعالیت‌های ملایم خود را ادامه دهند. اکثر افراد پس از 2 هفته به محل کار خود باز می‌گردند. محدودیت تمرینات شدید تا 4 هفته ادامه خواهد داشت. به مدت 3 تا 4 هفته نیز باید از لباس فشاری استفاده کنید.

عوارض جانبی احتمالی

ازجمله عوارض جانبی پس از این عمل می‌توان به کبودی، تورم، لخته‌ شدن خون، درد، عفونت، باقی ماندن جای زخم و عدم تقارن اشاره کرد.

نتیجه

نتیجه‌ مینی ابدومینوپلاستی بلافاصله پس از انجام قابل مشاهده بوده و در طی 3 ماه آینده بهتر می‌شود. نتیجه‌ این عمل می‌تواند تحت تأثیر افزایش وزن قابل توجه و بارداری قرار گیرد.

پانیکولکتومی

پانیکولکتومی

پانیکولکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن چربی اضافه روی اندام‌های داخلی و پوست اضافه‌ شکم می‌باشد. برخلاف ابدومینوپلاستی، پانیکولکتومی عضلات شکم را سفت نکرده و عمل زیبایی محسوب نمی‌شود؛ با این حال برداشتن چربی اضافی می‌تواند شکم را صاف‌تر کند. پانیکولکتومی را می‌توان همراه با ابدومینوپلاستی و دیگر جراحی‌های شکم انجام داد.

افراد ایده آل

پس از کاهش وزن شدید در اثر ورزش یا جراحی، ممکن است فرد پوست اضافی و شل در اطراف شکم خود داشته باشد. این پوست اضافی می‌تواند باعث ایجاد راش و ناراحتی پوستی و همچنین بوی نامطبوع در اثر رطوبت شود.

فرد ایده‌آل برای انجام عمل پانیکولکتومی:

 • در اثر وجود چربی اضافه دچار مشکلاتی مثل کمردرد، راش پوستی یا زخم شده است.
 • سیگار نمی‌کشد.
 • وضعیت سلامت مناسبی دارد.
 • در طی 6 ماه تا 1 سال اخیر وزن ثابتی داشته است.
 • انتظارات واقع گرایانه‌ای از این عمل دارد.
 • رژیم غذایی سالمی دارد.
 • فعالیت فیزیکی کافی دارد.

دوره نقاهت

در اکثر موارد، پانیکولکتومی یک عمل سرپایی است ولی بسته به وسعت عمل ممکن است لازم باشد تا 1 شب را در بیمارستان سپری کنید. در جلسه‌، مشاوره پزشک به شما خواهد گفت که یک نفر همراه نیاز دارید که شما را به خانه برده و به مدت چند روز از شما مراقبت کند. به مدت چند هفته پس از جراحی نیز باید از بلندکردن اجسام سنگین و فعالیت فیزیکی شدید خودداری کنید.

افرادی که پانیکولکتومی انجام می‌دهند، باید انتظار درد و ناراحتی ناشی از تورم و کبودی در محل بریدگی‌ها را داشته باشند. در عرض چند هفته بخیه‌های شما کشیده شده و بخیه‌های عمقی‌تر نیز جذب خواهند شد. بهبودی کامل به چند ماه زمان نیاز داشته و لازم است در طی این مدت برای پیگیری‌های بعدی به پزشک خود مراجعه کنید. افراد معمولاً از نتیجه‌ این جراحی راضی بوده و بین 2.5 تا 5 کیلوگرم وزن کم می‌کنند.

عوارض جانبی

همانند هر جراحی دیگری، پانیکولکتومی می‌تواند باعث عوارض و خطراتی شود ازجمله:

 • خونریزی در محل بریدگی
 • تورم
 • باقی ماندن جای زخم
 • درد مقاوم
 • بی‌حسی
 • عفونت
 • احتباس مایع
 • لخته خون
 • آسیب عصبی

اگر پس از جراحی شاهد هرگونه علامت غیرطبیعی بودید، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

نتیجه

نتیجه‌ پانیکولکتومی ممکن است در ابتدا به دلیل وجود تورم و عدم توانایی صاف ایستادن قابل مشاهده نباشد. پس از یک تا دو هفته می‌توانید صاف بایستید و از ظاهر جدید خود لذت ببرید. جراحی‌های قبلی بر روی شکم ممکن است نتیجه‌ پانیکولکتومی را محدود کنند. در خانم‌هایی که زایمان سزارین داشته‌اند، می‌توان جای زخم پانیکولکتومی را بر روی زخم قبلی منطبق کرد. زخم پانیکولکتومی برای بهبود به چند ماه تا یک سال زمان نیاز خواهد داشت.

ترمیم دیاستاز رکتوس

ترمیم دیاستاز رکتوس

ترمیم دیاستاز رکتوس یک عمل زیبایی بوده که در طی آن جداشدگی عضلات شکم از خط وسط پس از بارداری ترمیم خواهد شد. این عمل می‌تواند فتق و به خصوص فتق ناف را نیز ترمیم کند. در اکثر خانم‌ها دیاستاز رکتوس پس از زایمان به خودی خود برطرف می‌شود ولی در برخی از خانم‌ها عضلات همچنان جدا مانده و باعث شل شدن شکم خواهند شد. خانم‌هایی که زایمان سزارین داشته‌اند، در خطر بیشتری قرار دارند. دیاستاز رکتوس ممکن است در آقایان نیز در اثر ورزش و وزنه‌برداری با تکنیک نادرست، ایجاد شود. ترمیم دیاستاز رکتوس معمولاً همراه با ابدومینوپلاستی انجام می‌شود تا چربی و پوست اضافه نیز برداشته شوند.

افراد ایده آل

فرد ایده آل برای این عمل جراحی دچار دیاستاز رکتوس بوده که به برنامه‌های ورزشی، فیزیوتراپی و کاهش وزن مقاوم می‌باشد. انجام این عمل برای افرادی که هنوز رژیم غذایی و ورزشی را امتحان نکرده و یا کمتر از 1 سال از زایمان آن‌ها گذشته است، توصیه نمی‌شود.

میانگین دوره نقاهت

اکثر افراد به مدت 2 تا 4 هفته نیاز به استراحت داشته ولی ممکن است تورم ناشی از عمل تا 6 هفته باقی مانده و بهبودی کامل تا 1 سال زمان ببرد. لوله درن‌های تعبیه شده پس از 2 هفته خارج شده و لازم است تا به مدت 3 تا 4 هفته، لباس فشاری بپوشید. اکثر افراد پس از 1 تا 2 هفته به محل کار خود باز می‌گردند.

عوارض جانبی احتمالی

ازجمله عوارض احتمالی این روش می‌توان به باقی ماندن جای زخم، نگرفتن نتیجه‌ مناسب، کبودی، درد، ناراحتی و تورم طولانی مدت اشاره کرد.

نتیجه

نتیجه‌ نهایی این عملT ظرف 3 تا 12 ماه حاصل خواهد شد ولی بلافاصله پس از عمل نیز می‌توان آن را مشاهده کرد. همچنین نتیجه‌ این عمل تحت تأثیر بارداری و افزایش یا کاهش وزن قابل توجه قرار خواهد گرفت.

لیپوساکشن برای لاغری شکم

لیپوساکشن برای لاغری شکم

لیپوساکشن شکم یک عمل زیبایی رایج بوده که در طی آن تجمعات چربی اطراف شکم، کمر و پهلوها به طور دائم برداشته می‌شوند. در این روش با استفاده از کانولاهای وارد شده به بدن، چربی‌های نامطلوب بیرون کشیده خواهند شد.

مزایا

 • بهبود کانتور بدن که حتی با رژیم غذایی و ورزش ممکن نیست.
 • لیپوساکشن به طور مؤثر باعث کاهش‌ تری‌گلیسرید و کلسترول شده و وزن را کاهش می‌دهد.
 • سفت کردن پوست و کاهش سلولیت
 • کاهش خطر دیابت نوع 2 در بیماران چاق
 • بسیاری از افراد از درد شدید زانو، ران و کمر رنج می‌برند که به علت تجمعات چربی در پایین تنه ایجاد شده‌اند. به علاوه این افراد نمی‌توانند به طور منظم ورزش کنند. برخی افراد به دلیل وزن بالا ممکن است برای راه رفتن دچار مشکل شده باشند. در این موارد انجام لیپوساکشن برای کاهش وزن (و نه تنها برای کانتورینگ بدن و مقاصد زیبایی) انجام شده تا فرد بتواند عملکرد بهتری داشته و فعالیت‌های روزمره‌ی خود را به آسانی انجام دهد.

کاندیدای مناسب

 • سن 18 تا 70 سال
 • وضعیت مناسب پوست و عضلات و وجود تجمعات مقاوم چربی
 • شاخص توده بدنی طبیعی
 • آمادگی برای حفظ یک سبک زندگی سالم و رژیم غذایی کاهش وزن

دوره نقاهت

 • رژیم غذایی سالمی داشته باشید.
 • توصیه می‌شود که در روز دوم یا سوم پس از جراحی فعالیت فیزیکی را شروع کنید و روزانه به مدت 20 تا 30 دقیقه راه بروید. فرد باید در هفته‌ دوم یا سوم پس از جراحی نیز تمرینات کاهش وزن را شروع کند.
 • داروهای تجویز شده را مصرف کنید.
 • لباس فشاری را حداقل به مدت 6 هفته پس از عمل بپوشید.

عوارض جانبی

عوارض گزارش شده در لیپوساکشن عبارتند از:

 • کانتورینگ نامنظم: ممکن است پوست شما در اثر برداشت نامساوی چربی، انعطاف ضعیف یا بهبودی غیرطبیعی ناهموار و موج دار شود.
 • احتباس مایعات
 • بی‌حسی
 • عفونت
 • سوراخ شدن ارگان‌های داخلی
 • امبولی چربی
 • مشکلات قلب و کلیه
 • مسمومیت با لیدوکائین

نتیجه

پس از لیپوساکشن معمولاً تورم در عرض یک هفته از بین می‌رود. در این زمان ناحیه‌ درمان شده، حجم کمتری خواهد داشت و در عرض چند ماه چربی ناحیه کمتر خواهد شد. شل شدن پوست با افزایش سن طبیعی بوده ولی اثرات لیپوساکشن معمولاً تا زمانی که وزن خود را حفظ کرده‌اید، ماندگاری بالایی خواهند داشت. اگر پس از لیپوساکشن وزن اضافه کردید، ممکن است پخش چربی در بدن شما متفاوت باشد. برای مثال ممکن است بدون توجه به منطقه‌ درمان شده، چربی در اطراف ناحیه دیگری از بدن شما تجمع پیدا کند.

سؤالات متداول

آیا نوشیدن آب به کاهش وزن کمک می‌کند؟

آب برای کاهش وزن بسیار مفید است. آب کاملاً بدون کالری بوده و به سوزاندن کالری بیشتر و کاهش اشتها در صورت مصرف قبل از وعده‌های غذایی کمک می‌کند. جایگزین کردن نوشیدنی‌های قندی با آب نیز مزایای زیادی خواهد داشت.

آیا اضافه کردن آبلیمو به آب باعث چربی سوزی می‌شود؟

آب و آبلیمو باعث احساس سیری، آبرسانی به بدن، افزایش متابولیسم و کاهش وزن می‌شود. با این حال در مورد چربی سوزی تأثیر آب و آبلیمو تفاوتی ندارد. با این وجود به علت طعم بهتر آن می‌توان از این نوشیدنی به عنوان یک جایگزین کم کالری برای نوشیدنی‌های پرکالری استفاده کرد.

چه میوه‌ای چربی شکم را از بین می‌برد؟

سیب ترد و تازه سرشار از فلاوونوئید و فیبر بوده که به سوزاندن چربی شکم کمک می‌کنند. این میوه غنی از فیبر پکتین بوده که به آرامی تجزیه می‌شود؛ درنتیجه فیبر موجود در سیب باعث افزایش احساس سیری خواهد شد.

چه تمریناتی بیشترین چربی‌سوزی را دارند؟

موثرترین تمرین برای سوزاندن چربی شکم کرانچ است. برای انجام این تمرین باید به پشت خوابیده، زانوها را خم کرده و کف پاهای خود را روی زمین بگذارید.

آیا لیپوساکشن نسبت به ابدومینوپلاستی خطر کمتری دارد؟

لیپوساکشن یک عمل ساده بوده که خطرات و طول نقاهت کمی دارد در حالی که ابدومینوپلاستی عمل سنگین‌تری خواهد بود.

میزان درد لیپوساکشن چقدر است؟

انجام لیپوساکشن به خودی خود دردناک نیست. با وجود داروهای بی حسی و در صورت انجام عمل در یک کلینیک جراحی معتبر توسط جراح پلاستیک مجرب، لیپوساکشن عملی نسبتاً بدون درد خواهد بود.

آیا لیپوساکشن باعث شل شدن پوست خواهد شد؟

خیر. لیپوساکشن باعث کاهش حجم زیر پوست با از بین بردن بافت چربی خواهد شد. البته زمانی که این کار انجام می‌شود در صورت انعطاف پذیری ضعیف پوست ممکن است پوست شل شود.

تفاوت ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن چیست؟

تفاوت اصلی بین این دو روش بدین صورت است: لیپوساکشن تجمعات کوچک چربی در اطراف باسن، ران و شکم را خارج می‌کند. ابدومینوپلاستی پوست و چربی اضافه را از بین برده که قابل انجام با رژیم غذایی و ورزش نیست.

عمل سفت کردن شکم چیست؟

لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی گزینه‌های رایجی برای کاهش اندازه‌ی شکم بوده که توسط جراح پلاستیک انجام می‌شوند. هدف اصلی از ابدومینوپلاستی از بین بردن چربی اضافه و همچین شکل دادن به شکم خواهد بود.

بهترین روش غیرجراحی کوچک کردن شکم کدام است؟

رایج‌ترین روش بدون جراحی کوچک کردن شکم فریز کردن چربی‌ها بوده که در طی آن سلول‌های چربی یخ زده و از بین می‌روند. نتیجه‌ی این عمل ظاهری طبیعی و ماندگاری بالایی خواهد داشت. مهم‌تر اینکه این روش مؤثر، بی خطر و با دوره‌ی نقاهت کوتاه است.

آیا ابدومینوپلاستی شکم را کوچک می‌کند؟

ابدومینوپلاستی با از بین بردن چربی‌ها شکم صاف و جدیدی برای شما به ارمغان می‌آورد. در صورتی که اضافه وزن داشته و موفق به از بین بردن چربی‌های خود نشده‌اید این عمل می‌تواند اتفاق مهمی در زندگی شما باشد.

ماندگاری ابدومینوپلاستی چقدر است؟

نتیجه‌ی ابدومینوپلاستی دائمی بوده و پوست و چربی خارج شده در طی جراحی بازگشت نخواهند داشت. همچنین بخیه‌های زده شده برای ترمیم عضلات شکم به طور دائم در محل باقی خواهند ماند.

میزان درد ابدومینوپلاستی چقدر است؟

بیشترین ناراحتی بعد از ابدومینوپلاستی در طی 1 هفته‌ی اول احساس خواهد شد. درد ناشی از این عمل در طی روزهای اول از 1 تا 10 نمره‌ی 6 یا 7 گرفته که در هفته‌ی دوم به 3 یا 4 کاهش پیدا می‌کند. البته میزان درد هر فرد متفاوت خواهد بود.

آیا ابدومینوپلاستی ارزش انجام دارد؟

به طور خلاصه بله، این عمل کاملاً ارزش انجام دارد. اکثر افراد پس از حدود 3 ماه نتایج شگفت‌انگیزی از این عمل گرفته و پس از 6 ماه از تفاوت ایجاد شده تعجب می‌کنند. بعضاً تا مدت 1 سال شکم تخت‌تر شده و ظاهر بهتری پیدا می‌کند.

اگر پس از ابدومینوپلاستی کاهش وزن پیدا کنم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر پس از جراحی کمتر از 5 تا 10 کیلوگرم وزن کم کنید پوست شما معمولاً قوام خود را حفظ کرده و تغییری در نتیجه‌ی عمل ایجاد نخواهد شد. اگر پس از جراحی 15 تا 20 کیلوگرم وزن کم کنید پوست شما مجدداً شل خواهد شد. بنابراین بهتر است وزن خود را به محدوده‌ی 7 کیلوگرمی وزن ایده آل رسانده و سپس عمل جراحی را انجام دهید.

تفاوت ابدومینوپلاستی با پانیکولکتومی چیست؟

در پانیکولکتومی پوست و چربی اضافی ناحیه‌ی عانه تا زیر ناف برداشته می‌شود. در طی این عمل ناف برداشته نشده ولی به علت کشیدن پوست کمی پایین‌تر قرار خواهد گرفت.

پس از پانیکولکتومی تا چه مدت لوله‌ی درن لازم خواهد بود؟

بسته به میزان ترشحات ممکن است لوله‌ی درن بین 7 روز تا 3 هفته در محل نگه داشته شود. همچنین لازم است تا چند بار در روز این لوله‌ها را بدوشید تا از بسته شدن آن‌ها با لخته‌ی خونی جلوگیری شود.