کرایولیپولیز: مزایا، عوارض احتمالی و هزینه + فیلم

 1. خانه
 2. /
 3. لاغری
 4. /
 5. کرایولیپولیز: مزایا، عوارض احتمالی...
فهرست مطالب

کرایولیپولیز روشی برای لاغری موضعی و کاهش چربی بدن است. این روش با هدف قرار دادن سلول های چربی در نواحی از بدن که سوزاندن چربی های آن به کمک ورزش و رژیم غذایی بسیار دشوار است سعی در کاهش چربی به صورت موضعی دارد. در روش کرایولیپولیز سلول های چربی ابتدا منجمد میشوند سپس با از بین بردن و تجزیه این سلول ها لاغری موضعی صورت میگیرد. دستگاه کرایولیپولیز سلول های چربی را خنک میکند و دمای این سلول ها را به قدری پایین می آورد که این سلول ها تجزیه میشوند و از بین میروند اما به پوست و سایر بافت های آن ناحیه هیچ آسیبی نمیرسد. کرایولیپولیز روشی غیرتهاجمی است به این معنی که در این روش هیچگونه برش، بیهوشی یا ورود ابزار به داخل بدن اتفاق نمی افتد. این روش خطرات کمتری نسبت به روش های سنتی کاهش چربی مانند لیپوساکشن دارد. با این وجود درحالی که کرایولیپولیز روی هم رفته بی خطر است مهم است که از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

در این مقاله نگاهی کامل و دقیق به کرایولیپولیز خواهیم داشت و به مطالبی مانند نحوه عملکرد، میزان اثرگذاری،‌ هزینه، عوارض جانبی و خطرات کرایولیپولیز خواهیم پرداخت. اگر میخواهید به کمک کرایولیپولیز از چربی های اضافه تان خلاص شوید باید به پزشکی با تجربه و ماهر مراجعه کنید که با روش درمانی کرایولیپولیز آشنایی کامل دارد. در اینصورت خطرات و عوارض جانبی و همچنین دوره نقاهت درمانتان کاهش خواهد یافت.

مزایای کرایولیپولیز چیست؟


مزایای کرایولیپولیزکرایولیپولیز مزایای بسیاری دارد:

 • نیازی به برش جراحی نیست.
 • روشی بسیار کم خطر است. در این روش خطر ایجاد عفونت وجود ندارد.
 • میتوان آن را به صورت سرپایی انجام داد.
 • پیش از عمل نیازی به آرامبخش یا داروی بی حسی نیست.
 • میتوان در یک جلسه سلول های چربی بیش از یک ناحیه از بدن را مورد هدف قرار داد.
 • بیشتر افراد میتوانند بلافاصله پس از درمان به فعالیت های روزانه خود بپردازند.
 • هیچ محدودیت سنی در این روش وجود ندارد و میتوان آن را برای افراد با هر سنی به کار برد.
 • هیچ آسیبی به رشته های عصبی، عروق خونی و عضلات وارد نمیشود. همچنین پوست ناحیه درمان شده دچار هیچ آسیب ماندگاری نخواهد شد.
 • سلول های چربی که در طول درمان از بین میروند به صورت دائمی از بدن حذف میشوند.
 • به علت بهبود ظاهر، اعتماد به نفس بیمار بالاتر خواهد رفت.

کرایولیپولیز چگونه سلول های چربی را از بین میبرد؟


کرایولیپولیز چگونه سلول های چربی را از بین میبرداساس این تکنیک این است که سلول های چربی در مقایسه با سایر سلول ها (مانند سلول های پوست) با قرار گیری در دماهای پایین آسیب بیشتری می‌بینند. سرما به سلول چربی آسیب می‌رساند. این آسیب منجر به ایجاد واکنشی التهابی از سوی بدن میشود که در نهایت منجر به مرگ سلول چربی میشود. ماکروفاژ که در لغت به معنای بیگانه خوار یا ذره خوار است نوعی گلبول سفید خون و بخشی از سیستم ایمنی بدن است. پس از مرگ سلول های چربی ماکروفاژ ها فراخوانده میشوند تا بدن را از سلول های چربی مرده و ضایعات سلولی پاک کنند.

مطالعات نشان میدهد که روش کاریولیپولیز باعث میشود چربی بدن در مدت ۴ ماه پس از شروع درمان به طور میانگین ۱۵ الی ۲۸ درصد کاهش یابد. با این حال ممکن است تنها پس از گذشت ۳ هفته از شروع درمان شاهد کاهش چربی های بدن تان باشید. تغییرات چشم گیری پس از گذشت ۲ ماه در بدن فرد ایجاد میشود.

کرایپولیپولیز روی کدام نواحی از بدن بهترین اثرگذاری را دارد؟

انجمن غذا و دارو کرایولیپولیز را به عنوان روشی برای کاهش چربی ها تایید کرده است و پزشکان میتوانند از روش کرایولیپولیز برای از بین بردن چربی های بدن در نواحی زیر کمک بگیرند:

 • زیر چانه و فک
 • داخل و بیرون رانها
 • روی شکم
 • بالا و پایین کمر
 • پهلو ها
 • زیر باسن
 • در امتداد خط سوتین (bra line)
 • بازوها

 

 کرایولیپولیز به چه کسانی توصیه نمی‌شود؟

این روش برای افرادی که دچار چاقی مفرط هستند یا اضافه وزن زیادی دارند مناسب نیست و نباید روی اینگونه افراد انجام شود. کرایولیپولیز راهی براش کاهش وزن نیست. اگر پس از امتحان کردن ورزش و کنترل کردن رژیم غذایی تان نتوانسته اید از توده های چربی در برخی نواحی بدنتان خلاص شوید ممکن است پزشک تان کاریولیپولیز را به شما توصیه کند. همچنین در بخش هایی از بدن که پوست دچار بریدگی شده یا آسیب دیده است یا درگیر عروق واریسی شدید، اگزما یا دیگر ضایعات پوستی است نباید درمان کاریولیپولیز به کار برده شود.

افراد دارای حساسیت شدید به سرما یا عدم تحمل سرما (cold intolerance) نمیتوانند از روش کاریولیپولیز بهره مند شوند. همچنین این روش به افراد مبتلا به بیماری های زیر توصیه نمی‌شود:

بیماری رینود

در این بیماری که بسیار هم نادر است در دمای پایین خون رسانی به انگشتان دست و پا دچار اختلال میشود.

کرایوگلوبولینمی

پروتئین های غیرطبیعی که با قرارگیری در دماهای پایین تغییر حالت داده و جامد یا ژل مانند میشوند منجر به ایجاد نوعی التهاب در عروق خونی میشوند که به آن کرایوگلوبولینمی گفته میشود که با انسداد عروق خونی و مشکلات دیگری همراه است.

هموگلوبینوری سرمایی حمله ای

هموگلوبینوری سرمایی حمله ای (PCH) نوعی بیماری خود  ایمنی بسیار نادر است که در آن گلبول های قرمز خون با قرار گیری در معرض سرما آسیب می‌بینند.

کهیر سرد

یک بیماری نادر که در آن فرد پس از قرارگیری در معرض سرما روی پوستش، لکه (کهیر)‌ های قرمز و دارای خارش ایجاد میشود.

بیماری آگلوتینین سرد

بیماری آگلوتینین سرد (CAD) نوعی نادر از بیماری خود ایمنی کم خونی همولیتیک است که در آن سیستم ایمنی به اشتباه به گلبول های قرمز خون حمله میکند و آنها را از بین میبرد. سرما اغلب این بیماری را تحریک میکند و آن را وخیم تر میکند.

مشکلات دیگر

 • بارداری یا شیردهی
 • اختلالات عصبی مانند اختلال اعصاب محیطی (نوروپاتی دیابتی)
 • اختلالات التهابی پوست
 • بیماری های پوستی ناشی از اختلالات سیستم ایمنی مانند اگزما یا پسوریازیس
 • افتادگی پوست
 • پایین بودن قوام پوست

کاریولیپولیز چگونه انجام می‌شود؟


روش کرایولیپولیز را میتوان در مطب پزشک یا در کلینیک به صورت سرپایی انجام داد. ابتدا اندازه و شکل توده چربی بررسی میشود و ناحیه مورد نظر را با علامت گذاری روی پوست به وسیله مداد مخصوصی مشخص می‌کنند. بیمار در طول فرآیند هشیار است.

در این روش از دستگاهی دستی به نام اپلیکاتور استفاده می‌شود و با آن لایه ای از سلول های چربی را که زیر پوست قرار دارند منجمد می‌کنند. ابتدا پد ژل مانندی روی ناحیه موردنظر قرار میدهند تا از پوست محافظت کند. سپس توده چربی به دهانه فرو رفته اپلیکاتور مکیده می‌شود. با اعمال مکش، فرد در آن ناحیه احساس کشش خواهد داشت. پس از ۵ تا ۱۰ دقیقه در فرآیند خنک سازی با بی حس شدن ناحیه، احساس کشش به همراه احساس سرمای شدید، گزگز و سوزش، حس درد و گرفتگی کاهش می‌یابد. لایه چربی به تدریج خنک میشود تا به دمایی بین -1°C  تا 4°C برسد.

درمان هر ناحیه حدودا یک ساعت زمان میبرد. پس از یک ساعت اپلیکاتور از ناحیه جدا میشود و ناحیه مورد نظر به مدت ۲ تا ۳ دقیقه ماساژ داده میشود تا به تجزیه و شکستن سلول های چربی کمک شود.

معمولا به چند جلسه درمان کرایولیپولیز نیاز است؟


ممکن است تنها یک ناحیه از بدنتان به کرایولیپولیز نیاز داشته باشد و درمان آن نیز تنها به یک جلسه درمانی نیاز داشته باشد. شاید بیش از یک ناحیه از بدنتان دارای توده چربی اضافه باشد و با این وجود با یک جلسه کرایولیپولیز چربی نواحی موردنظرتان از بین رود اما در ناحیه ای خاصی به بیش از یک جلسه درمانی نیاز داشته باشید تا به نتیجه مورد نظرتان دست یابید. باید با پزشک خود همکاری کنید تا برنامه درمانی تان را تنظیم کند و تعداد جلساتی که برای رسیدن به نتیجه دلخواهتان نیاز خواهید مشخص شود.

اثر چربی سوزی کرایولیپولیز چه مدت ماندگار است؟


کرایولیپولیز سلول های چربی را کاملا از بین می‌برد و آن سلول ها دیگر بازنخواهند گشت. نتایج این درمان ۶ تا ۹ سال ماندگار خواهد بود.

از بین بردن سلول های چربی موجود از به وجود آمدن سلول های چربی جدید جلوگیری نخواهد کرد. به همین علت لازم است که سبک زندگی سالمی داشته باشید تا نتیجه به دست آمده از کرایولیپولیز را حفظ کنید. فردی که ورزش نمیکند و یا رژیم غذایی سالمی ندارد ممکن است به زودی شاهد جمع شدن چربی های جدید در بدن خود باشد.

معایب کرایولیپولیز چیست؟


معایب کرایولیپولیز چیستمعایب کرایولیپولیز عبارتند از:

 • این شیوه لاغری موضعی تنها به کسانی توصیه میشود که از سلامت عمومی مناسبی برخوردارند و مشکل عصبی یا ارتوپدی خاصی ندارند و تنها به دنبال کاهش چربی در نواحی خاصی از بدنشان هستند. کرایولیپولیز به افرادی که اضافه وزن مفرط دارند توصیه نمی‌شوند.
 • این احتمال وجود دارد که پس از بهبودی پوست ناحیه درمان شده صاف و یک دست نباشد.
 • ممکن است به بیش از یک جلسه نیاز باشد تا فرد به نتیجه دلخواهش دست یابد.
 • درصورت نیاز به بیش از یک جلسه، به علت اینکه خارج شدن سلول های چربی مرده به زمان نیاز دارد درمان بعدی با فاصله ۶ تا ۸ هفته انجام میشود.
 • نتایج درمان بلافاصله قابل مشاهده نیست. چون سلول های چربی تجزیه شده به تدریج از بدن خارج می‌شوند. به همین علت ۳ تا ۶ ماه زمان لازم است تا نتیجه دلخواه به دست آید.
 • از عوارض جانبی نادری که ممکن است رخ دهد هایپرپلازی متناقض چربی است که در آن پس از کرایولیپولیز، اندازه سلول های چربی افزایش می‌یابد. احتمال تجربه چنین شرایطی در مردان و به طور کلی تمام افراد از نژاد اسپانیایی بالاتر از دیگر نژادهاست.
 • افزایش وزن یکی دیگر از عوارض جانبی کرایولیپولیز است. ممکن است چربی در نواحی دیگر بدن رسوب کند.

پس از کرایولیپولیز چه عوارض جانبی معمولا رخ میدهد؟


عوارض جانبی موقتی که در نواحی درمان شده ممکن است رخ دهد عبارتند از:

 • درد
 • سوزش و خارش پوست ناحیه درمان شده
 • قرمز شدن
 • ورم کردن
 • تغییر رنگ یا کبودی پوست
 • حساسیت یا بی حسی پوست

این عوارض جانبی ممکن است چند روز الی چند هفته پس از درمان ادامه داشته باشند. ممکن است پزشک توصیه کند که داروی ضد درد مصرف کنید تا دردتان تسکین یابد.

هزینه کرایولیپولیز چقدر است؟‌


هزینه کرایولیپولیز چقدر استهزینه درمان کرایولیپولیز به چند عامل بستگی دارد:

 • ناحیه ای از بدن که میخواهید تحت درمان کرایولیپولیز قرار بگیرد، نواحی کوچکتر هزینه درمانشان کمتر خواهد بود.
 • تعداد جلسات درمانی مورد نیاز.
 • درمان کرایولیپولیز در کجا و توسط چه کسی انجام میشود.

به عنوان مثال در ناحیه بازو ممکن است تنها به یک جلسه درمانی برای هر بازو نیاز باشد و هزینه درمانی هر جلسه نیز کمتر از هزینه درمانی یک جلسه برای نواحی وسیع تر مانند شکم یا پهلو ها خواهد بود. هزینه کلی درمان به نتیجه دلخواه بستگی خواهد داشت. کرایولیپولیز عملی زیبایی به شمار میرود و به همین علت بیمه ها هزینه آن را پوشش نمی دهند.

نکات مهم


کرایولیپولیز روشی موثر در کاهش موضعی چربی هاست. با این حال نمی‌توان با این روش تمام چربی های انباشته شده را از بین برد. همچنین علت جمع شدن چربی در بدن را هم نمی‌تواند برطرف کند. افرادی که قصد دارند از این روش استفاده کنند لازم است درکنار آن سبک زندگی خود را تغییر دهند تا نتیجه به دست آمده را حفظ کنند. کرایولیپولیز تنها یکی از روش های موجود برای کاهش چربی است. افراد باید با پزشک خود درباره روش های مختلف، مزایا و معایب هر روش صحبت کنند و این را در نظر داشته باشند که مزایا و معایب هر روش در افراد متخلف متفاوت است.

سوالات پرتکرار


آیا کرایولیپولیز بی خطر است؟‌

کرایولیپولیز روشی بی خطر و موثر است که میتواند به از بین بردن چربی های ناخواسته در نواحی مختلف بدن مانند ران ها، بازو ها، شکم، چانه، پهلو ها که سوزاندنشان بسیار سخت است کمک کند.

آیا می‌توان با کرایولیپولیز وزن خود را کاهش داد؟

کرایولیپولیز روشی برای حذف چربی به صورت موضعی است و نه درمان کاهش وزن. این روش ساختار فیزیکی سیستم گوارشی شما را تغییر نخواهد داد و از افزایش وزن در آینده جلوگیری نمیکند. به کمک کرایولیپولیز چربی های سفید اضافی در نواحی که تحت درمان قرار میگیرند به میزانی منجمد میشوند که از بین بروند و به تدریج از بدن دفع خواهند شد.

چه مدت زمان لازم است تا نتایج قابل مشاهده ای از کرایولیپولیز به دست آورم؟

معمولا ۳ تا ۴ ماه زمان میبرد تا نتیجه کامل کرایولیپولیز مشخص شود. از آنجا که در روش کرایولیپولیز سلول های چربی کاملا از بین میروند نتایج به دست آمده طولانی مدت هستند. با از بین رفتن سلول های چربی، این سلول ها مجددا رشد نخواهند کرد.

آیا کرایولیپولیز پوست را سفت میکند؟‌

کرایولیپولیز علاوه بر از بین بردن لایه چربی میتواند تا حد قابل ملاحظه ای از شلی پوست بکاهد. مکانیسم سفت کردن پوست در روش کرایولیپولیز ناشناخته باقی مانده است. بهبود ظاهر پوست ممکن است در اثر سفت شدن پوست نباشد بلکه ناشی از زخیم شدن پوست باشد که باعث شده است ظاهر پوست نسبت به قبلا که نازک و ناهموار بود استحکام بیشتری داشته باشد.

آیا کرایولیپولیز دردناک است؟

کسانی که تحت درمان کرایولیپولیز قرار قرار گرفته اند تجربه این درمان را همراه با حسی ناخوشایند (و نه دردناک) توصیف کرده اند با این وجود برخی بیماران ممکن است درد هم تجربه کنند. چند دقیقه اول که مکش بر روی پوست ناحیه درمان اعمال میشود تا پوست میان پنل های خنک کننده دستگاه قرار گیرد بیمار در پوست ناحیه مورد هدف احساس کشیدگی خواهد داشت.

آیا نتیجه کرایولیپولیز ارزش هزینه اش را دارد؟

کرایولیپولیز مزایای بسیاری نسبت به دیگر روش های حذف چربی مانند لیپوساکشن دارد. کرایولیپولیز روشی غیرجراحی و غیرتهاجمی است و دوره نقاهت ندارد. پس از درمان ۴ تا ۶ ماه زمان لازم است تا سلول های چربی آسیب دیده از بدن خارج شوند. کرایولیپولیز به طور میانگین ۲۰ درصد از چربی ناحیه تحت درمان را کاهش میدهد.

به کمک کرایولیپولیز چند سایز می‌توان کم کرد؟‌

یکی از مهم ترین عواملی که روی میزان کاهش سایزتان اثرگذار است سایز ناحیه ای است که میخواهید درمان کنید. اگر میخواهید چربی های ناخواسته ناحیه کوچکی را درمان کنید نهایتا ۱ -۱ و نیم سانتی متر کاهش سایز خواهید داشت.

آیا یک جلسه کرایولیپولیز کافی است؟‌

در بیشتر موارد تنها به یک جلسه کرایولیپولیز در هر ناحیه نیاز دارید. با این حال برخی افراد ممکن است در یک ناحیه به بیش از یک جلسه نیاز داشته باشند تا به نتیجه دلخواهشان دست یابند و هر جلسه با چند ماه فاصله از جلسه پیشین انجام خواهد شد. هر جلسه کرایولیپولیز ممکن است چند ساعت یا کمتر زمان ببرد و بدون نیاز به وقفه زمانی میتوان نواحی مختلف را تحت درمان قرار داد.

آیا می‌توان پس از کرایولیپولیز قهوه نوشید؟

۲۴ ساعت پیش از شروع جلسه درمانی از مصرف مشروبات الکلی پرهیز کنید. همچنین ۲ ساعت قبل و بعد از درمان نباید کافئین مصرف کنید.

آیا می‌توان پس از کرایولیپولیز دوش گرفت؟

پس از کرایولیپولیز گرفتن دوشی کوتاه و ولرم مشکلی ندارد. با این حال بیمار باید حداقل تا ۴۸ ساعت پس از کرایولیپولیز از گرفتن دوش آب گرم یا دوش بخار، دراز کشیدن در وان آب گرم، قرار گرفتن در جکوزی و به طور کلی افزایش قابل توجه دمای بدن خود پرهیز کند.

آيا کرایولیپولیز سلولیت را از بین میبرد؟

کرایولیپولیز سلولیت را از بین نمیبرد. کرایولیپولیز تنها چربی زیر پوست را کاهش میدهد و از بین میبرد و در ساختار خود پوست تغییری ایجاد نمیکند.

آیا می‌توان پس از کرایولیپولیز ورزش کرد؟

از آنجا که روش کرایولیپولیز غیرتهاجمی است و دوره نقاهت ندارد میتوانید پس از گذشت چند روز از درمان برنامه ورزشی خود را از سر بگیرید. علاوه بر فواید واضح ورزش برای سلامت فرد، ورزش کردن باعث میشود نتایج کلی به دست آمده از کرایولیپولیز بهبود یابد و حفظ شود.

آیا می‌توان پس از کرایولیپولیز مشروبات الکلی مصرف کرد؟

میتوانید پس از جلسه درمانی، فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید. همچنین میتوانید از گن های فشرده سازی برای کمک به کاهش حساسیت کمک بگیرید گرچه ضروری نیست. توصیه میشود در روز درمان، مشروبات الکلی را به میزان زیادی مصرف نکنید.