کاربرد درمانی جراحی لیپوساکشن: برداشت غده های چربی (لیپوم)

 1. خانه
 2. /
 3. لیپوساکشن
 4. /
 5. کاربرد درمانی جراحی لیپوساکشن:...
فهرست مطالب

لیپوساکشن روشی است که می‌تواند افراد مبتلا به لیپوم (تجمع زیاد چربی در زیر پوست) را درمان کند. نه تنها می‌تواند شکل و تحرک را بهبود بخشد، بلکه می‌تواند عملکرد لنفاوی را نیز بهتر کند. با این حال، این جراحی یک انتخاب شخصی مهم می‌باشد. بسیار دردناک است و می‌تواند روی زندگی شما در کوتاه مدت تأثیر بگذارد. اما هنگامی که بدن بهبود یافت، درد کاهش می‌یابد و بدن سایز جدید کاهش یافته خواهد داشت و از نتیجه نهایی خوشحال خواهید بود. اهمیت انجام توصیه های جراح و پرستاران باتجربه در رابطه با این درمان، به ویژه در استفاده از لباس های گنی برای پشتیبانی از ترمیم، بسیار بالاست.

در این مقاله با فواید، افراد مناسب، آماده سازی، روش، خطرات و عوارض جانبی لیپوساکشن حذف غدد چربی آشنا خواهید شد. هر زمان که می ‌خواهید لیپوم را با لیپوساکشن درمان کنید، باید به یک پزشک مجرب و ماهر که روش‌های لیپوساکشن و کنترل عوارض جراحی را می‌داند، مراجعه کنید. این موضوع خطرات و عوارض جانبی و همچنین دوره نقاهت درمان را کاهش می‌دهد.

مزایای لیپوساکشن برای حذف غدد چربی


مزایای لیپوساکشن برای حذف غدد چربیبا جراحی برداشتن بافت چربی بیمار فواید زیادی به دست می‌آید:

 1. تسکین علائم
 2. حجم به طور قابل توجهی کاهش یافته و لنف می‌تواند دوباره جریان یابد.
 3. درد به طور قابل توجهی کاهش یافته یا از بین می‌رود.
 4. ظاهر زیباتر می‌شود.
 5. تحرک افزایش می‌یابد، ورزش، زندگی روزمره دوباره بدون مشکل امکان پذیر می‌شود.
 6. کیفیت زندگی بهبود می‌یابد.
 7. می توان از آسیب های بعدی به مفاصل و ایجاد پاهای ضربدری جلوگیری کرد.
 8. پیشرفت بیماری متوقف می‌شود.
 9. از بروز عوارضی مانند ایجاد لیپو لنفودم جلوگیری می‌کند.

افراد مناسب برای انجام لیپوساکشن برداشتن غدد چربی


افراد مناسب برای انجام لیپوساکشن برداشتن غدد چربیبیماران با تجمع غیر طبیعی چربی در نواحی خاصی از بدن مانند ساق پا، پا، ران، باسن، تنه و بازوها ممکن است روبرو و از تجمع غدد چربی رنج ببرند و میتوانند از لیپوساکشن برای این نواحی استفاده کنند. علائم و نشانه های لیپوم عبارتند از:

 • بزرگ شدن متقارن هر دو پا به صورت دوطرفه بین باسن و مچ پا
 • عدم تناسب پاها در مقایسه با زانوها، نامتناسب بودن باسن، شکم یا باسن
 • پاها و ران ها به راحتی کبود می‌شوند
 • درد در مچ پا، ساق پا، باسن یا ران
 • چربی هایی که روی زانوها جمع شده و به آنها فشار می‌آورند.
 • حتی زمانی که کاهش وزن شدید در قسمت بالایی بدن وجود داشته باشد، چربی روی پاها و ران ‌ها جمع می‌شود. این امر به ویژه در بیمارانی که جراحی پس از چاقی، اسلیو، بای پس معده یا لپ باند انجام داده اند، صادق می‌باشد.

آماده سازی برای لیپوساکشن لیپادم


آماده سازی برای لیپوساکشن لیپادماگر می خواهید کاهش وزن داشته باشید، ترجیحاً قبل از هر عمل جراحی، تا رسیدن به وزن مورد نظر خود صبر کنید. این کار نه تنها نتیجه زیبایی را بهتر می‌کند، بلکه احتمال بروز عوارض را نیز کاهش می‌دهد. اگر BMI شما بیش از 30 باشد، احتمال بروز عوارض به علت عفونت قفسه سینه یا مشکلات ترمیم زخم و خونریزی به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

افراد سیگاری باید حداقل چهار هفته قبل از عمل سیگار را ترک کنند، با این حال، هر چه زودتر قبل از عمل آن را ترک کنید، بهتر است. نیکوتین میزان اکسیژن خون را کاهش می‌دهد و می‌تواند به میزان قابل توجهی خطر مشکل در بهبودی پس از عمل را افزایش دهد. از آنجایی که مشکل توسط نیکوتین ایجاد می‌شود و نه دود، تاثیر آن در مورد درمان های جایگزین نیکوتین مانند آدامس، سیگارهای الکترونیکی و پچ ها نیز صدق می‌کند. این موضوع در جلسه مشاوره اولیه به طور کامل مورد بحث قرار خواهد گرفت.

بیماران مبتلا به لیپدما نسبت به سایر بیماران احتمال خونریزی و کاهش سطح هموگلوبین را دارند. این موضوع تا حدی به دلیل واریس، کمبود ویتامین B12،  آهن و نشت رگ های خونی است. هر چه پزشک حجم چربی بیشتری برداشت کند، احتمال کاهش هموگلوبین بیشتر می‌شود. بنابراین، برای بیماران مبتلا به لیپدما، قرص آهن به مدت 4 هفته قبل و بعد از عمل به منظور ایجاد و تکمیل ذخایر آهن تجویز می‌شود.

برای برخی از عمل ‌ها توصیه می‌شود که قبل از عمل یک لباس گنی تهیه کنید. در صورت نیاز، پزشک می‌تواند توصیه کند که کدام لباس را در کلینیک انتخاب کنید و کاتالوگ های آنلاینی را در اختیار شما قرار دهد. دکتر توصیه می‌کند که دو لباس بخرید، زیرا باید یکی را بشویید و دیگری را بپوشید.

مصرف برخی از داروها باید قبل از جراحی قطع شود زیرا می توانند منجر به لخته شدن خون یا خونریزی بیش از حد شوند. این داروها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • آسپرین/کلوپیدوگرل: دو هفته قبل از عمل جراحی قطع شود زیرا می توانند باعث خونریزی بیش از حد و تشکیل هماتوم شوند.
 • وارفارین: بسته به INR و اندیکاسیون های وارفارین، مصرف وارفارین باید 4 تا 5 روز قبل از جراحی قطع شود. در زمانی که وارفارین قطع شده، پزشک برای محافظت از شما، تزریق رقیق کننده خون را شروع می‌کند.
 • تاموکسیفن: مصرف آن را چهار هفته قبل از عمل جراحی متوقف کنید زیرا می‌تواند باعث لخته شدن خون گردد. این امر به ویژه در صورتی که در حال انجام بازسازی فلپ آزاد سینه هستید بسیار مهم می‌باشد.

قبل از جراحی، از شما خواسته می‌شود تا برای ارزیابی قبل از عمل توسط یک پرستار در بیمارستان حضور داشته باشید. بسته به سن و سلامت عمومی شما، ممکن است آزمایش خون معمول، سواب MRSA و تست ریتم الکترونیکی قلب (ECG) انجام شود. به شما این فرصت نیز داده خواهید شد که هر گونه سوال احتمالی یا نگرانی را مطرح کرده یا بپرسید. اگر مطمئن نیستید که آیا می خواهید به درمان ادامه دهید یا خیر، توصیه می‌شود که از عمل جراحی خودداری کنید.

در صورت نیاز به بیهوشی عمومی، از شما می خواهند که 6 ساعت قبل از عمل چیزی نخورید. چای یا قهوه سیاه یا نوشیدنی‌ های غیر گازدار (هر چیز فاقد شیر) را می‌ توان تا ۴ ساعت قبل از جراحی مصرف کرد. باید 6 ساعت قبل از عمل از جویدن آدامس نیز خودداری کنید. گاهی اوقات تأخیر در عمل رخ می‌دهد، با این حال، هنگامی که تحت نظر متخصص بیهوشی و تیم پرستاری هستید، از شما مراقبت می‌شود.

روش انجام لیپوساکشن لیپادم


روش انجام لیپوساکشن لیپادمرفع چربی به کمک ساکشن با استفاده از یک کانولا (یک لوله توخالی نازک) انجام می‌شود و برای شل کردن و برداشتن دستی چربی به منظور ایجاد شکل زیباتر و کاهش حجم اندام است. کانولا از طریق برش های ریز در پوست وارد می‌شود و برای از بین بردن چربی ساکشن انجام می‌شود. اندام با حجم زیادی از مایع ورم می‌کند تا کانولا با کمترین آسیب به رگ‌های خونی و لنفاوی از میان بافت لیز بخورد.

انجام لیپوساکشن بسته به اندازه ناحیه درمان سه تا چهار ساعت طول می کشد. برش های کوچک با یک بخیه جذبی کوچک بسته شده و یک گچ ضد آب روی این قسمت کشیده می‌شود. شما به پرستاری نیاز دارید تا اطمینان حاصل شود که با کاهش اندازه اندام فشرده سازی نیز همچنان حفظ می‌شود.

گن (لباس های فشرده کننده) به شما پوشانده می‌شود. این لباس ها باید هر روز برای مدت کوتاهی درآورده شوند تا بتوانید آنها را بشویید و اجازه دهید پوستتان نفس بکشد. روش لیپوساکشن برای برداشتن غده های چربی معمولاً با بیهوشی کامل انجام می‌شود. اما می توان این جراحی را با بلوک کردن عصب ستون فقرات نیز انجام داد.

ناحیه ای که چربی از آن برداشته می‌شود حساس و دردناک خواهد بود. خوب است در روز بعد از عمل تحرک داشته باشید. التهاب تا شش هفته باقی می ماند، اما به تدریج با گذشت زمان از بین می‌رود. دو شب در بیمارستان می ماند تا مطمئن شوید که راحت هستید، مراقبت های پزشکی دریافت کرده اید و قادر به حرکت می باشید.

دوران نقاهت لیپوساکشن برداشتن لیپوم


دوران نقاهت لیپوساکشن برداشتن لیپومبخیه ها

اکثر زخم ها با بخیه های جذبی بسته می‌شوند و نیازی به کشیده شدن بخیه ها نیست. بخیه ها اغلب زیر پوست پنهان می‌شوند، بنابراین دیده نمی‌شوند. برای برش های ایجاد شده در صورت، پزشک اغلب از بخیه های ظریف و غیر قابل جذب استفاده می‌کند زیرا جای زخم کمتری را ایجاد می کنند. آنها باید بعد از حدود 5 روز در کلینیک و توسط پرستار کشیده شوند. برای این منظور قبل از ترک بیمارستان به شما وقت ملاقات دیگری داده می‌شود.

پانسمان

دکتر از چسب پانسمان استفاده می‌کند که از زخم محافظت کرده و ضد آب می‌باشد. به سختی قابل دیدن است و می توانید هر زمان که می خواهید، دوش بگیرید. جذب چسب در حدود 3 هفته طول می کشد، پس نیازی به گذاشتن پانسمان حجیم ندارید. برای برش های بزرگتر ممکن است پانسمان دیگری داشته باشید. ابه صورت یک نوار می‌باشد که با چسب بسته می‌شود وبه زخم در حال بهبود کمک می‌کند. ضد آب است و می توانید طوری شستشو را انجام دهید که انگار وجود ندارد. پانسمان چسب و نوار پس از 3 هفته پوسته پوسته می‌شود تا زخم بهبود یافته و سپس پزشک می‌تواند آن را بردارد.

لباس های کمکی

ممکن است از شما بخواهند که یک لباس فشاردهنده مثل گن با خود به بیمارستان ببرید. پرستاران به شما کمک می کنند که این لباس را بعد از جراحی بپوشید. لطفاً بسته به منطقه به مدت 4 تا 6 هفته و شبانه روز آن را به تن داشته باشید. برای شستشو می توانید لباس را در بیاورید و بعد از اتمام کار آن را دوباره بپوشید.

دارو

بیمارستان با مسکن و آنتی بیوتیکی که پزشک تجویز کرده است، شما را مرخص می‌کند. آنتی بیوتیک باید به مدت 5 روز مصرف شود. بیماران دارای لیپوم نسبت به سایر بیماران احتمال خونریزی و کاهش سطح هموگلوبین بیشتری دارند. این موضوع تا حدی به دلیل واریس، کمبود ویتامین B12، آهن و نشت رگ‌های خونی می‌باشد (به همین دلیل است که پوست بیماران لیپادم به راحتی کبود می‌شود). هرچه حجم چربی که پزشک برمی‌دارد بیشتر باشد، خطر افت هموگلوبین نیز بیشتر می‌شود. بنابراین، برای بیماران لیپدما، قرص آهن به مدت 4 هفته قبل و بعد از عمل برای ایجاد و کامل کردن ذخایر آهن تجویز می‌گردد.

پیگیری

قبل از ترخیص از بیمارستان باید برای هفته بعد قرار ملاقاتی با پرستار ترتیب بدهید. بسته به عمل جراحی ، معمولاً بین ۲ تا ۶ هفته به ملاقات پزشک در کلینیک خواهید رفت و همچنین باید تعدادی شماره تماس برای مواقع ضروری به شما داده شود.

زمان بهبودی احتمالی

زمان بهبودی از فردی به فرد دیگر متفاوت می‌باشد اما اکثر بیماران 2 هفته از کار خود مرخصی می گیرند. بعد از 2 هفته می توانید رانندگی کنید و پس از 4 تا 6 هفته می‌توانید فعالیت های عادی خود را دوباره انجام دهید.

خطرات و عوارض جانبی لیپوساکشن برای حذف غدد چربی


خطرات و عوارض جانبی لیپوساکشن برای حذف غدد چربیانجام جراحی جذف غدد چربی می‌تواند تجربه بسیار مثبتی باشد. عوارض نادر و معمولاً جزئی هستند. با این حال، هیچ جراحی بدون خطر نیست و باید تصور درستی به شما داده شود.

جای زخم

جای زخم ها بسیار کوچک هستند و در یک چین پوستی پنهان می‌شوند. احتمالا به سختی قابل مشاهده باشند. با این حال برخی از افراد پس از بهبودی اسکارهای ضخیم دارند که این موضوع می‌تواند جای زخم ها را بیشتر نشان دهد.

کبودی و تورم

کبودی و ورم در هر بیمار اتفاق می افتد و مشخص نیز خواهد شد. تورم به مدت 6 هفته تا 6 ماه ادامه می‌یابد اما به طور مداوم بهبود پیدا می‌کند. کبودی در هفته های اول برطرف می‌شود.

از دست دادن خون

بیماران مبتلا به لیپیدم نشت خون از رگ های خونی و رگ های واریسی و گاهی هم کم خونی قبل از عمل جراحی را دارند. بنابراین احتمال خونریزی و کبودی در این افراد بیشتر از لیپوساکشن در بیماران بدون غدد چربی حجیم است. احتمال نیاز به انتقال خون پس از جراحی وجود دارد، هرچند این احتمال نسبتاً کم می‌باشد. برای بیماران لیپدما، قرص‌های آهن (330 میلی‌ گرم فروس گلوکونات سه بار در روز) به مدت 4 هفته قبل و بعد از جراحی تجویز می‌شود تا به ایجاد و کامل کردن ذخایر آهن بدن کمک شود.

عفونت

اگرچه مرسوم نیست، اما عفونت در هر روش جراحی ممکن است روی بدهد. یک دوره آنتی بیوتیک تجویز می‌شود تا در طول روند بهبودی از آن استفاده کنید.

نامنظمی کانتور / زاویه بندی و شلی پوست

با انجام این روش ممکن است فرورفتگی و شلی در پوست ایجاد شود. پوست تا حدی منقبض می‌شود، اما اگر شلی پوست زیاد باشد، ممکن است نیاز به لیفت ران یا بازو داشته باشید.

مشکلات بهبود زخم

بعد از انجام لیپوساکشن ممکن است تاول یا حتی نکروز پوستی ایجاد شود. این موضوع نادر است و باید با پانسمان برطرف شود. با این حال، در صورت بروز نکروز قابل توجه پوست ممکن است حتی نیاز به پیوند پوستی کوچکی داشته باشد که روی دادن این مورد بسیار بعید می‌باشد.

تغییر حسی

بی حسی، سوزن سوزن شدن یا سوزش اغلب با ترمیم اعصاب ایجاد می‌شود و باید در طی چند هفته تا چند ماه برطرف شود.

ایجاد لخته خون در رگ (DVT) / آمبولی ریه (PE) و چربی

پس از هر عمل جراحی، ممکن است لخته خون در پاها ایجاد گردد و به طور بالقوه می‌تواند حرکت کرده و به ریه ها منتقل شود. اگر لخته خون به اندازه کافی بزرگ باشد می‌تواند کشنده شود. به منظور کاهش خطرات ناشی از لختگی خون، به شما جوراب‌های مخصوصی می‌ دهیم که در رختخواب بپوشید و اگر تحرک ندارید، یک تزریق رقیق ‌کننده خون برای شما انجام می ‌دهیم.

احتمال نیاز به انجام لیپوساکشن اضافی برای به دست آوردن نتیجه مطلوب وجود دارد. تنها مقدار معینی از چربی را می توان در هنگام یک عمل جراحی برداشتن غده های چربی حذف کرد (بین 4-12 لیتر). حذف بیش در یک جلسه می‌تواند برای شما خطر جابجایی مایعات و از دست دادن خون را به همراه داشته باشد. اگر می‌خواهید لیپوساکشن بیشتری انجام گردد، ممکن است چندین روش لازم شود.

تمام خطرات در مشاوره به تفصیل مورد بحث قرار خواهد گرفت. با این حال، اگر سؤال یا نگرانی بیشتری وجود دارد، حتما در مورد آنها با جراح صحبت کنید. در تصمیم گیری در مورد جراحی هرگز نباید عجله کرد.

هزینه لیپوساکشن برای برداشتن غدد چربی


هزینه لیپوساکشن برای برداشتن غدد چربیدستمزد جراح برای برداشتن غدد چربی بر اساس تجربه، نوع روش مورد استفاده و موقعیت جغرافیایی مطب متفاوت خواهد بود. هزینه‌ های لیپوساکشن ممکن است شامل این موارد شود: هزینه‌ های بیهوشی، هزینه‌ های بیمارستان یا مرکز جراحی، آزمایش‌ های پزشکی، لباس‌ های بعد از جراحی، نسخه‌ های دارو و هزینه جراح. برای تعیین هزینه نهایی باید با مطب پزشک خود مشورت کنید. هنگام انتخاب یک جراح پلاستیک دارای برد تخصصی در منطقه خود برای لیپوساکشن، به یاد داشته باشید که تجربه جراح و راحتی شما با او به اندازه هزینه نهایی جراحی مهم می‌باشد.

پرسش و پاسخ


آیا با انجام لیپوساکشن از شر غدد چربی خلاص می شوید؟

لیپوساکشن در درمان تجمع بیش از حد غدد چربی (لیپیدما) موثر است و منجر به بهبود کیفیت زندگی و کاهش نیاز به درمان های سنتی می‌شود.

آیا لیپوساکشن برای از بین بردن غدد چربی دردناک است؟

بیماران لیپدما قبل از جراحی مقدار قابل توجهی آزردگی، درد و بی حسی را دارند و با شنیدن اینکه لیپوساکشن درد آنها را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد یا به طور کامل از بین می‌برد، آسوده خاطر می‌شوند.

چه مدت طول می کشد تا پس از لیپوساکشن غدد چربی بهبودی حاصل گردد؟

بهبودی بیمار با توجه به تعداد مناطق تحت درمان و شدت هر یک به علاوه سرعت بهبودی بدن بیمار پس از عمل جراحی متفاوت است. اکثر بیماران می‌توانند در عرض 2 هفته به سر کار خود بازگردند و در عرض 4 تا 6 هفته به طور کامل فعالیت های عادی خود را دوباره انجام دهند.

برای حذف غدد چربی تجمع یافته به چه دکتری مراجعه کنید؟

در واقع جراحان عروق یکی از معدود حرفه های پزشکی هستند که می توانند لیپدما را تشخیص و کنترل کنند و می‌توانید آنها را به عنوان نیاز اصلی برنامه های آموزشی پزشکی پیشرفته خود در نظر بگیرید. متخصص طب عروقی با دقت تفاوت لیپادما را از لنف ادم و همچنین سایر بیماری ها در نظر می گیرد.

جراحی برداشتن غده های چربی چقدر طول می کشد؟

اندام با حجم زیادی از مایع (آماس) ورم می‌کند تا کانولا با کمترین آسیب به رگ‌های خونی و لنفاوی در میان بافت لیز بخورد. انجام لیپوساکشن بسته به اندازه ناحیه تحت درمان سه تا چهار ساعت طول می کشد.

پس از لیپوساکشن برای حذف غدد چربی چه زمانی می‌توان دوش گرفت؟

قبل از دوش گرفتن، باید اجازه دهید فشار خون ثابت شود زیرا ممکن است در غیر اینوصرت احساس سرگیجه کنید. قبل از شروع هر کاری باید حداکثر 20 دقیقه استراحت کنید.

پس از لیپوساکشن غدد چربی چه بخوریم؟

داشتن یک رژیم غذایی خوب و پیروی طولانی مدت از یک رژیم غذایی ضد التهابی (رژیم غذایی حاوی غذاهای غنی از امگا 3 و آنتی اکسیدان ها) مهم می‌باشد. نیاز به نوشیدن مایعات زیادی دارید.