مقایسه لیپولیز و لیپوماتیک: مزایا و معایب، کدام روش بهتر است؟

 1. خانه
 2. /
 3. لیپولیز
 4. /
 5. مقایسه لیپولیز و لیپوماتیک:...
فهرست مطالب

شما در حال در نظر گرفتن لیپوساکشن برای از بین بردن چربی اضافی هستید و می‌خواهید بدانید که بهترین راه برای این کار چیست: لیپوساکشن لیپوماتیک یا لیزر لیپولیز. هر دو روش لیپوساکشن لیپوماتیک و لیزر لیپولیز موثر و بی خطر هستند، اما درک تفاوت بین این دو می‌تواند در انتخاب بهترین گزینه کمک کند. در این مقاله، لیپوساکشن لیپوماتیک را با لیپولیز لیزری مقایسه می‌کنیم تا در یافتن پاسخ سوالاتتان کمک کنیم. باید به یاد داشته باشید که مشاوره با یک پزشک مجرب و ماهر بیشترین کمک را به شما می‌کند.

عملکرد لیپوساکشن لیپوماتیک و لیزر لیپولیز


عملکرد لیپوساکشن لیپوماتیک و لیزر لیپولیزمهم نیست که چه نوع لیپوساکشن را مد نظر دارید، هدف همه آنها انجام یک کار، یعنی خلاص شدن از شر چربی های ناخواسته، به خصوص در مناطقی که رژیم غذایی و ورزش مفیدی انجام نداده اید ، می‌باشد.

لیپوساکشن لیپوماتیک

لیپوساکشن لیپوماتیک یک نوع لیپوساکشن مرسوم است که امروزه انجام میشود. لیپوساکشن لیپوماتیک از کانول / لوله های ارتعاشی برای جدا کردن پیوندهایی که سلول های چربی را در کنار هم نگه می‌دارند، استفاده میکند. در ابتدا، باید بدانید لیپوساکشن لیپوماتیک نباید وسیله ای برای کاهش وزن در نظر گرفته شود. این روش باید برای مشتریانی که کمتر از 7 کیلوگرم بیشتر از وزن ایده آل خود هستند و مایل به درمان نقاطی هستند تا تعادل عضلانی زیر آن را بیشتر کنند، انجام شود.

لیپوساکشن لیپوماتیک، روشی کم تهاجمی است که قدرتمند و ملایم می‌باشد. روشی قدرتمند است زیرا می‌تواند بدن را از شر مناطق بزرگ چربی خلاص کند. ملایم است زیرا می‌توان از آن برای درمان نواحی ظریف تر نیز استفاده کرد. لیپوساکشن لیپوماتیک از دو مرحله اساسی برای حذف سلول های چربی از قسمت های خاصی از بدن استفاده میکند:

 • امولسیون سازی: شامل استفاده از محلول نمکی مخصوص برای پر کردن ناحیه تحت درمان است. این محلول ناحیه را بی حس کرده و سلول های چربی را بزرگ میکند. مرحله امولسیون سازی بسیار مهم است زیرا سایر بافت ها را دست نخورده و بدون آسیب نگه می‌دارد و حذف سلول های چربی را آسان تر میکند.
 • آلتراسوند: پس از امولسیون موفقیت آمیز سلول های چربی، یک لوله ارتعاشی زیر پوست قرار می‌گیرد. این میله به عنوان یک وکیوم عمل میکند که سلول های چربی امولسیون شده را می‌مکد.

لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز از اپلیکاتور لیزر برای کوچک کردن سلول های چربی به جای حذف آنها استفاده میکند. لیزر لیپولیز زمانی عمل میکند که انرژی لیزر از پوست عبور کند.

همانطور که سلول های چربی در بدن گرم می‌شوند، اسید چرب و مایعات ذخیره شده را در بدن آزاد می‌کنند. سپس سلول ها کوچک می‌شوند و اسید چرب از سیستم لنفاوی عبور میکند و در روده پردازش می‌شود. در نهایت، مانند سایر مواد زائد از طریق ادرار از بدن دفع می‌گردد.

افرادی که لیپوساکشن لیپوماتیک و لیزر لیپولیز برای آنها مناسب است


افرادی که لیپوساکشن لیپوماتیک و لیزر لیپولیز برای آنها مناسب استبرای هر دو روش، بیماران باید سالم و غیر سیگاری باشند. مراجعین نباید بیماری های خونریزی دهنده داشته باشند و باید دارای چربی هایی باشند که پس از انجام رژیم غذایی و تلاش های ورزشی باقی می‌ماند. بهتر است بانوان در هر دو روش باردار نباشند.

روش لیپوساکشن لیپوماتیک و لیزر لیپولیز


روش لیپوساکشن لیپوماتیک و لیزر لیپولیز

لیپوساکشن لیپوماتیک

لیپوساکشن لیپوماتیک بیشتر با بی حسی موضعی انجام می‌شود. با این حال، اگر این روش در ناحیه بزرگتری اعمال شود یا اگر با روش های دیگر ترکیب شود، بیهوشی عمومی توصیه می‌گردد. این روش کما و بیش مشابه لیپوساکشن است. لیپوماتیک از فناوری مادون صوت، ارتعاش و نوتیشن برای شکستن سلول های چربی استفاده میکند. لوله کانولا وارد بافت های چربی شده و با حرکت چرخشی و ارتعاشی آنها را از بین می‌برد. این حرکات هیچ آسیبی نه به عروق و نه به سلول های چربی وارد نمی‌کند. با استفاده از چنین فناوری امکان مکش کامل سلول های چربی بدون هیچ آسیبی وجود دارد. سلول‌های چربی که توسط لیپوماتیک ساکشن می‌شوند، مجدداً به‌عنوان پرکننده قابل استفاده هستند و می‌توانند در قسمت‌های دیگر بدن مانند سینه، لگن، صورت و غیره تزریق شوند.

لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز را می‌توان در مطب پزشک انجام داد. حدود نیم ساعت زمان می‌برد و می‌توانید بلافاصله به فعالیت عادی خود بازگردید. هیچ بیهوشی ندارد. برای انجام لیزر لیپولیز، پزشک وسایل پارو مانند را به ناحیه تحت درمان متصل می‌کند. پاروها گرمایی را منتشر می‌کنند که به پوست نفوذ کرده و سلول های چربی زیر آن را گرم میکند. گرما به غشای سلول های چربی آسیب می‌زند، بنابراین شروع به از بین رفتن می‌کنند. سپس بدن سلول های مرده را جذب میکند. برای مشاهده نتایج نهایی درمان، حدود شش هفته زمان نیاز می‌باشد. پس از آن، باید پیکرتراشی قابل توجهی را در ناحیه تحت درمان ملاحظه کنید. برخی از افراد برای نتایج مطلوب به بیش از یک درمان نیاز دارند.

ریکاوری لیپوساکشن لیپوماتیک و لیزر لیپولیز


ریکاوری لیپوساکشن لیپوماتیک و لیزر لیپولیززمان بهبودی برای هر فرد متفاوت است، اما بیشتر افراد می‌توانند انتظار داشته باشند که بهترین نتایج را چند ماه پس از عمل خود ببینند. اکثر بیماران برای بهبودی نیاز به چند روز استراحت دارند و ممکن است لازم باشد تا یک ماه از ورزش های شدید اجتناب کنند.

لیپوساکشن لیپوماتیک

درد، تورم و کبودی بعد از عمل لیپوماتیک طبیعی است. اما این روش دوره بهبودی کوتاه تری دارد. درد، تورم و کبودی بعد از عمل لیپوماتیک طبیعی است. اما این روش دوره بهبودی کوتاه تری دارد. نکات مهمی در مورد این تکنیک وجود دارد:

 • پوشیدن لباس مخصوصی بعد از عمل جراحی برای یک مدت زمانی توصیه شده توسط جراح (معمولاً 2 هفته) توصیه می شود که در مقایسه با لیپوساکشن که 6 ماه است بسیار کمتر می‌باشد.
 • از کمپرس سرد یا گرم در نواحی جراحی شده استفاده نکنید.
 • پس از24 ساعت بعد از عمل می‌توانید حمام کنید.
 • به طور معمول، پرواز پس از 48 ساعت بلامانع است.
 • مراقب رژیم غذایی روزانه خود باشید و غذاهایی با روغن یا نمک کمتر یا بدون روغن بخورید.
 • به مدت 2 هفته هیچ ورزشی انجام ندهید.
 • شنا بعد از 2 هفته و سنا و آب گرم بعد از 1 ماه مجاز است.

لیزر لیپولیز

به حدود یک هفته برای بهبودی پس از لیزر لیپولیز نیاز دارید، اما باز تقریباً نیمی از زمانی است که برای بهبودی از روش سنتی لیپوساکشن نیاز دارید. به دلیل عدم از دست دادن خون و نداشتن برش، کبودی کمتری خواهید داشت. پس از عمل، احتمالاً مقداری التهاب و کبودی خفیف خواهید داشت که هر دوی این موارد باید در حدود دو هفته برطرف شوند. می‌توانید 1 تا 3 روز دیگر به سر کار بازگردید، پس از یک هفته ورزش های سبک را دوباره شروع کنید و پس از دو هفته به فعالیت های شدیدتر بازگردید.

اثربخشی لیپوساکشن لیپوماتیک و لیزر لیپولیز


اثربخشی لیپوساکشن لیپوماتیک و لیزر لیپولیزلیپوساکشن لیپوماتیک به طور کلی موثرتر از لیزر لیپولیز در نظر گرفته می‌شود که به این دلایل است:

 • سفت کردن بهتر پوست با لیپوساکشن لیپوماتیک: گرمای لوله در لیپوماتیک به طور مساوی توزیع می‌شود و نتایج سفت شدن پوست بهتر می‌باشد.
 • چربی بیشتری برداشته می‌شود: با لیپوساکشن لیپوماتیک می‌توان چربی بیشتری را برداشت. نه تنها این مورد، بلکه چربی برداشته شده در روش لیپوساکشن لیپوماتیک نیز می‌تواند در سایر قسمت های بدن برای اثر مطلوب مورد استفاده مجدد قرار گیرد. این کار را نمی‌توان با لیزر لیپولیز انجام داد زیرا سلول های چربی از بین می‌روند.
 • قسمتی از بدن که تحت درمان است: لیپوساکشن لیزری معمولاً در نواحی کوچکی از بدن استفاده می‌شود که در آن لیپوساکشن لیپوماتیک را می‌توان در اکثر قسمت های بدن از جمله شکم، باسن، سینه و بازوها استفاده کرد.

سایر مزایای لیپوساکشن لیپوماتیک نسبت به لیزر لیپولیز عبارتند از: نتایج هموارتر، دوره بهبودی کوتاه تر، کبودی کمتر، خونریزی کمتر و بهبود سریع تر.

بی خطر بودن لیپوساکشن لیپوماتیک و لیزر لیپولیز


بی خطر بودن لیپوساکشن لیپوماتیک و لیزر لیپولیزاگرچه هر دو نوع روش بی خطر در نظر گرفته می‌شوند، اما لیپوساکشن لیپوماتیک به دلایل زیر به طور کلی بی خطر تر در نظر گرفته می‌شود:

 • خطر آسیب کمتر: از آنجایی که لیزر لیپولیز از اپلیکاتور / دستگاه استفاده میکند که گرما را فقط در انتهای خود دارد، خطر آسیب حرارتی بالاتری وجود دارد.
 • خطر سوختگی درجه 3 با لیزر لیپولیز بیشتر است.
 • روش ملایم ‌تر با لیپوساکشن لیپوماتیک زیرا انرژی به طور مساوی توزیع می‌شود.
 • کنترل بیشتر ابزارهای لیپوساکشن توسط جراح در روش لیپوساکشن لیپوماتیک

خطرات و عوارض جانبی لیپوساکشن لیپوماتیک و لیزر لیپولیز


خطرات و عوارض جانبی لیپوساکشن لیپوماتیک و لیزر لیپولیزلیپوساکشن لیپوماتیک

مانند هر نوع روش پزشکی که همیشه در آنها خطراتی وجود دارد، می‌باشد. اما از آنجایی که این یک روش کم تهاجمی است، لیپوساکشن لیپوماتیک به چند دلیل یک روش کم خطر در نظر گرفته می‌شود: سایر بافت ها دست نخورده باقی می‌مانند، درد کمتر و بهبودی سریعتر، عوارض جانبی کم و از دست دادن خون کمتر می‌باشد.

لیزر لیپولیز

معایب کمی برای لیزر لیپولیز وجود دارد که عبارتند از:

 • صدمه با گرما
 • ایجاد حفره
 • عفونت
 • بی حسی
 • ایجاد سوراخ های داخلی

هزینه های لیپوماتیک و لیپولیز لیزری


هزینه های لیپوماتیک و لیپولیز لیزریلیپوساکشن لیپوماتیک گرانتر است. هر چند صرفاً در نظر گرفتن این مقدار پول می‌تواند فریبنده باشد. برای بدست آوردن تصوری دقیق، عوامل دیگری باید در نظر گرفته شوند از جمله:

 • ناحیه تحت درمان مورد نظر
 • سایز ناحیه تحت درمان
 • مقدار چربی که باید حذف گردد
 • تعداد نواحی که باید درمان شود
 • هزینه های مرتبط با این فرایند

پرسش و پاسخ


 چقدر طول می‌کشد تا لیزر لیپولیز تاثیر بگذارد؟

در طول دوره التهاب، ناحیه می‌تواند بزرگتر از قبل از درمان به نظر برسد، اما با از بین رفتن سلول‌های چربی و کاهش التهاب، اکثر بیماران 6 تا 8 هفته پس از درمان نتایج را مشاهده می‌کنند. نتایج باید طولانی مدت باشد، مگر اینکه بیمار وزن اضافه کند.

عوارض لیزر لیپولیز چیست؟

شما باید بتوانید فوراً برخی از اثرات لیپولیز را مشاهده کنید. ممکن است پوست شما سفت تر، محکم تر و فشرده تر به نظر برسد. اما ممکن است مقداری سوزش، کبودی، تورم و آزردگی را در ناحیه ای که لیپولیز انجام شده است نیز مشاهده کنید.

بعد از لیزر لیپولیز چه کارهایی را نباید انجام داد؟

پس از درمان لیزر لیپولیز، حفظ آب بدن و نوشیدن مقدار زیادی مایعات اهمیت بالایی برخوردار است. ناحیه تحت درمان با لیپولیز باید هر شب به مدت دو هفته ماساژ داده شود. حداقل تا شش ساعت پس از درمان از ورزش و الکل بخصوص شراب قرمز اجتناب کنید.

لیپوساکشن لیپوماتیک بهتر از لیزر لیپولیز است؟

بزرگترین دلیلی که بیماران لیزر لیپولیز را به لیپوساکشن لیپوماتیک ترجیح می‌دهند این است که لیزر لیپولیز غیرتهاجمی است. نیازی به برش یا حتی تزریق ندارد. اما لیپوساکشن لیپوماتیک یک فرایند جراحی است و نیاز به جراح، اتاق عمل و برش دارد.

آیا بعد از لیپوماتیک چربی برمی گردد؟

با لیپوساکشن لیپوماتیک، تعدادی از سلول های چربی برای همیشه حذف می‌شود. با این حال، سایز سلول های چربی باقی مانده بدون تغییر باقی می‌ماند.

لیپوساکشن لیپوماتیک چقدر درد دارد؟

هرچند بیمار باید انتظار مقداری آزردگی را در هفته‌ های بعد از عمل داشته باشد، اما لیپوساکشن لیپوماتیک، وقتیتوسط یک جراح مجرب انجام شود، بدون درد و بی‌خطر است.

مدت زمان نقاهت پس از لیپوساکشن لیپوماتیک چقدر است؟

15-28 روز. برش های جراحی در این دوره همگی به طور کامل بهبود می‌یابند. این دوره زمانی با کاهش قابل توجه تورم بعد از عمل که در هفته های قبل مشهود بود، مشخص می2شود.

مدت زمان نقاهت لیزر لیپولیز چقدر است؟

2-4 روز. می‌توانید بلافاصله به فعالیت های عادی خود بازگردید.