لیپوساکشن وِیزر (VASER): مزایا و مراقبت های بعد آن

 1. خانه
 2. /
 3. لیپوساکشن
 4. /
 5. لیپوساکشن وِیزر (VASER): مزایا...
فهرست مطالب

لیپوساکشن یک عمل زیبایی است که در آن لایه‌های چربی از زیر پوست برداشته می‌شوند. لیپوساکشن وِیزر هم به نوعی از لیپوساکشن گفته می‌شود که در آن سلول‌های چربی را شکسته و از بافت‌های عمقی جدا می‌شوند تا در طول درمان بتوان آن‌ها را به شکل مؤثرتری از بدن خارج کرد.

وِیزر (VASER) مخفف عبارت «vibration amplification of sound energy at resonance» و به معنی «تقویت ارتعاش انرژی صوتی در هنگام تشدید» است. در این تکنیک، که از فن‌آوری اولتراسوند بهره می‌گیرد، از امواج نیرومندی برای شکستن پیوندهای بین سلول‌های چربی استفاده می‌شود. لیپوساکشن ویزر یکی از انواع کنترل شده‌تر و کم‌تهاجمی‌تر اعمال زیبایی است که برای انجام آن به یک پزشک ماهر و باتجربه نیاز است.

مزایای لیپوساکشن ویزر


مزایای لیپوساکشن ویزر

لیپوساکشن ویزر یک عمل کم‌تهاجمی است چراکه فقط به چند برش جزئی نیاز داشته و جای زخم (اِسکار) خیلی کمی به جا می‌گذارد که به بخیه هم نیاز ندارد. در نتیجه، لیپوساکشن ویزر نسبت به انواع سنتی لیپوساکشن آسیب‌زایی کمتری داشته و باعث کبودی و خونریزی کمتری می‌شود. سایر مزایای این تکنیک عبارتند از:

 • بهبودی سریع‌تر؛ بسته به حجم درمان صورت گرفته، می‌توانید 2 تا 3 روز بعد از عمل به سر کارتان برگردید.
 • هدفگیری انتخابی چربی‌ها؛ امواج اولتراسوند فقط سلول‌های چربی را می‌شکنند، به این معنی که احتمال آسیب دیدن ساختارهای مجاور مثل رگ‌های خونی و عصب‌ها خیلی کم است.
 • برداشتن سلولیت؛ برخلاف لیپوساکشن سنتی، ویزر می‌تواند نواحی دچار سلولیت را بردارد.
 • کاهش خستگی جراح
 • بهبود ظاهر جمع شدگی‌ها و چروک‌های پوست
 • درد، ورم و زمان استراحت کمتر
 • ناراحتی بعد از عمل کمتر خواهد بود.
 • می‌توان در یک جلسه چند ناحیه را همزمان درمان کرد.
 • نتایج اولیه را می‌توان در کمتر از یک هفته به شکل پیکرتراشی دقیقی مشاهده کرد.

ناحیه‌هایی از بدن که می‌توان با این روش درمان کرد


ناحیه‌هایی از بدن که می‌توان با این روش درمان کرد

با لیپوساکشن ویزر می‌توان هر یک از نواحی زیر را هدف قرار داده و درمان کرد:

 • دست‌ها
 • قفسه سینه
 • چانه و گردن
 • بالای کمر
 • شکم و پهلوها
 • کناره‌های ناحیه لگن و ران‌ها
 • باسن

طرز کار لیپوساکشن ویزر


طرزکار لیپوساکشن ویزر

در همه انواع لیپوساکشن هدف اصلی یکی است. لایه‌های چربی شکسته شده و سپس با استفاده از بی‌حسی، محلول سالین و کانولا (لوله‌های خیلی نازک مکنده) به خارج از بدن مکیده می‌شوند. استفاده از امواج پالس دار اولتراسوند هم روشی برای انجام همین کار است. لیپوساکشن ویزر یکی از انواع لیپوساکشن است که با استفاده از اولتراسوند انجام می‌شود. در این تکنیک با کمک اولتراسوند گرمایی تولید می‌شود که با شکستن سلول‌های چربی برداشتن آن‌ها را راحت‌تر کرده و تا حدودی پوست ناحیه تحت درمان را سفت و کشیده می‌کند. لیپوساکشن ویزر تکنیک منحصربفردی است چرا که اجازه می‌دهد تا پزشک به آرامی و در عین با دقت بسیار زیادی چربی‌ها را بردارد. در این تکنیک بافت چربی، بدون آسیب رسیدن به بافت‌های سالم، از عضلات زیر آن جدا می‌شود. همین امر باعث محبوبیت لیپوساکشن ویزر برای پیکرتراشی بدن شده است.

کاندیداهای مناسب برای لیپوساکشن ویزر


کاندیداهای مناسب برای لیپوساکشن ویزر

لیپوساکشن ویزر هم برای زنان و هم برای مردان مناسب است. البته، داوطلبین دریافت این درمان می‌بایست به وزن پایداری رسیده باشند، یعنی دیگر امکان کاهش یا افزایش وزن قابل توجهی را نداشته و سبک زندگی سالمی داشته باشند. اگر این افراد بعد از عمل لیپوساکشن، از یک سبک زندگی سالم پیروی نکند، به نتیجه دلخواهشان دست پیدا نخواهند کرد. لیپوساکشن ویزر به کاهش وزن کمکی نکرده و مانع از افزایش وزن هم نمی‌شود. برای همین، کسانی که تحت درمان قرار می‌گیرند می‌بایست آماده باشند تا بعد از درمان هم از طریق ورزش و تمرین سبک زندگی سالم خود را همچنان ادامه بدهند. به علاوه، این افراد می‌بایست تُن پوست (skin tone) خوبی داشته و از وضعیت سلامتی خوبی برخوردار باشند. در کل این تکنیک برای کسانی مناسب است که مایل‌اند:

 • چند سانتی‌متر از دور ران، کمر یا ناحیه باسنشان کم کنند.
 • بعد از کاهش وزن به روش‌های طبیعی پوست‌های شل شده را سفت کنند.
 • بدون کاهش وزن فرم بدنشان را کمی اصلاح کنند.

کاندیداهای نامناسب برای لیپوساکشن ویزر


کاندیداهای نامناسب برای لیپوساکشن ویزر

آن دسته از داوطلبین عمل لیپوساکشن ویزر که از سلامت جسمانی برخوردار نیستند، در مقایسه با افراد سالم، در معرض خطر بالاتری برای دچار شدن به عوارض احتمالی این عمل قرار دارند. برای مثال، افرادی که سابقه آریتمی قلبی، اختلالات نقص ایمنی، خونریزی شدید، اختلالات تشنجی یا سابقه طولانی آمبولی ریوی (لخته‌های خونی در ریه‌ها) یا ترومبوز وریدی عمقی (لخته‌های خونی در پاها) دارند احتمال دچار شدنشان به عوارض این عمل بیش از دیگران است.

همچنین، مصرف برخی داروها مثل داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDها)، آسپرین یا داروهای ضدانعقاد مثل کومادین (وارفارین) خطر خونریزی را افزایش می‌دهد. در چنین شرایطی لیپوساکشن ویزر گزینه‌ خطرناکی خواهد بود. مصرف داروهایی که مانع متابولیسم لیدوکائین (داروی بی‌حسی موضعی مورد استفاده در این عمل) می‌شوند هم خطرات این درمان را افزایش می‌دهد، مگر اینکه شخص متقاضی درمان، حداقل دو هفته قبل از روز عمل مصرف این داروها را متوقف کند.

لیپوساکشن ویزر درمان قطعی برای چاقی مفرط نیست. بیماران نباید انتظار داشته باشند که لیپوساکشن ویزر مقدار زیادی از وزن آن‌ها را برای همیشه کم کند. به علاوه، افرادی که پوستشان خاصیت ارتجاعی خوبی ندارد کاندیداهای مناسبی برای این عمل نیستند. البته، بعضی از این افراد، علی‌رغم اینکه پوستشان بعد از عمل کمی چروکیده به نظر می‌رسد، اما از نتیجه درمان خود راضی هستند. همچنین، زنان باردار یا شیرده نمی‌توانند از این درمان استفاده کنند.

آماده شدن برای لیپوساکشن ویزر


آماده شدن برای لیپوساکشن ویزر

در صورت مصرف هرگونه دارویی، پیش از عمل حتماً به پزشکتان اطلاع بدهید. در طول دو هفته‌ی قبل از عمل لیپوساکشن از مصرف داورهای رقیق کننده خون مثل ایبوپروفن خودداری کنید. همچنین، شب قبل از عمل از مصرف الکل اجتناب کرده و حتماً، تمام نکاتی که گفته شد را به طور دقیق رعایت کنید.

نحوه انجام لیپوساکشن ویزر


نحوه انجام لیپوساکشن ویزر

معمولاً، در طول عمل لیپوساکشن ویزر، بیمار تحت بیهوشی عمومی یا نوعی از بی‌حسی به نام آرام‌بخشی هوشیارانه (conscious sedation) قرار می‌گیرد. در ادامه، یک محلول سالین یا مایع تومسنت (tumescent fluid) که با یک ماده بی‌حس کننده ترکیب شده است به محل مورد نظر تزریق می‌شود. سپس، از طریق برش‌های کوچکی که در پوست ایجاد شده پروب‌های اولتراسوند وارد ناحیه مورد نظر می‌شوند تا بافت چربی را بشکنند. بافت چربی به آرامی شروع به شکستن می‌کند. در اینجا از یک کانولا برای تخلیه بافت چربی استفاده می‌شود که البته مقدار زیادی از مایعات تزریق شده را هم همراه چربی به بیرون از بدن مکش می‌کند. قسمتی از مایعات در بدن باقی ماند تا با بی‌حس نگه‌داشتن ناحیه درمان شده مانع از احساس درد شود. البته، بدن این مایعات را طی چند روز بعدی جذب می‌کند.

بهبودی از لیپوساکشن ویزر


بهبودی از لیپوساکشن ویزر

بعد از لیپوساکشن ویزر، ممکن است بدنتان در نواحی درمان شده کمی کبود و متورم به نظر برسد. به علاوه، نخواهید توانست نتیجه درمان را فوراً ببینید چون بدن برای بهبودی به کمی زمان نیاز دارد. به شما پدهای پنبه‌ای استریل داده می‌شود تا روی محل‌های درمان شده بگذارید، چراکه ظرف 24 تا 48 ساعت آینده از آن‌ها مایعاتی ترشح می‌کند. همچنین، باید چند هفته‌ بعد لباس‌های فشاری (گِن) بپوشید تا ورمتان کاهش پیدا کند.

بعد از 3 تا 6 ماه، همچنان که بدن کم‌کم فرم اصلاح شده‌اش را به خود می‌گیرد، نتیجه نهایی درمان هم شروع به نمایان شدن می‌کند. البته، برای برخی افراد دیدن نتیجه درمان دو سه ماهی بیشتر طول می‌کشد. نتیجه لیپوساکشن ویزر می‌تواند دائمی باشد. اما اینکه بدنتان بعد از درمان چه شکلی باشد تا حدودی به خود شما بستگی دارد. بعد از لیپوساکشن باید رژیم غذایی و برنامه روزانه ورزشی‌تان را ادامه بدهید تا بدنتان چربی‌های برداشته شده را دوباره اضافه نکند. همچنین، به یاد داشته باشید که هیچ راهی برای از بین بردن تمامی آثارِ آشکار پیری وجود ندارد. کاهش و افزایش وزن، التهاب و حتی نیروی جاذبه، همگی می‌توانند به مرور زمان نتیجه‌ای که به دست آورده‌اید را تغییر بدهند.

عوارض جانبی و خطرات احتمالی لیپوساکشن ویزر


عوارض جانبی و خطرات احتمالی لیپوساکشن ویزر

لیپوساکشن ویزر عملی با ریسک کم است. البته این به این معنی نیست که این نوع لیپوساکشن هیچگونه عوارض احتمالی نداشته باشد. عوارض جانبی این عمل عبارتند از:

 • کبودی و خونریزی در روزهای بعد از عمل
 • درد و خارش در محل انجام لیپوساکشن
 • ایجاد بافت اِسکار بعد از التیام محل برش‌ها
 • لکه‌های پوستی، نامتقارن بودن دو طرف بدن یا ناهموار شدن سطح پوست
 • ورم مداوم در طول روزها یا هفته‌های بعد از عمل
 • پوست شل و افتاده‌ای که به طور کامل به شکل جدید بدنتان نمی‌چسبد.

در روزهای بعد از عمل، باید مراقب هرگونه نشانه‌ای از عفونت باشید. اگر بعد از لیپوساکشن ویزر دچار هر یک از موارد زیر شدید فوراً به پزشک مراجعه کنید:

 • ترشحات سبز یا زرد
 • تب
 • تهوع، استفراغ یا سرگیجه
 • تنگی نفس
 • بی‌حالی یا خستگی شدید

هزینه‌ها


هزینه‌ها

لیپوساکشن ویزر یک عمل زیبایی انتخابی محسوب می‌شود. به این معنی که بیمه درمانی‌تان آن را پوشش نمی‌دهد. در جلسه مشاوره اولیه، پزشک هزینه‌های مورد انتظار را برایتان شرح می‌دهد. هزینه لیپوساکشن ویزر تا حدود زیادی به تعداد ناحیه‌هایی از بدنتان که قرار است درمان شوند بستگی دارد. فراموش نکنید در مورد هرگونه‌ هزینه اضافه‌ای مثل هزینه بیهوشی هم سؤال کنید. موقع محاسبه هزینه لیپوساکشن ویزر، بهتر است هزینه‌های دوره بهبودی را هم لحاظ کنید. چراکه بهبودی از لیپوساکشن فوری نبوده و زمان می‌برد.

هشدار


لیپوساکشن ویزر یک عمل زیبایی انتخابی است که ریسک‌های عمده‌ای به همراه دارد. این نوع درمان، روش جایگزین کاهش وزن نبوده، و هر کسی کاندیدای مناسبی برای آن نیست. پس، قبل از اقدام به انجام جراحی، حتماً به یک جراح پلاستیک دارای بورد تخصصی مراجعه کرده و در مورد ریسک‌ها و عوارض احتمالی این درمان با او صحبت کنید.

پرسش‌های متداول


آیا نتایج لیپوساکشن ویزر دائمی است؟

باید به یاد داشت که نتیجه هیچ یک از جراحی‌های پلاستیک واقعاً دائمی نیست، چراکه بدن همیشه در طول زمان، تحت تأثیر افزایش سن و نیروی جاذبه، دچار تغییراتی می‌شود. البته اگر بعد از لیپوساکشن ویزر بتوانید وزنتان را ثابت نگه‌دارید، نتیجه درمانتان سال‌ها دوام خواهد داشت. اما اگر بعد از عمل، وزنتان زیاد شود، قطعاً نتیجه درمانتان تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. برای همین است که جراحان معمولاً توصیه می‌کنند که بیماران قبل از عمل به وزن پایداری برسند.

آیا لیپوساکشن ویزر واقعاً جواب می‌دهد؟

لیپوساکشن ویزر وقتی به درستی و بروی یک کاندیدای مناسب انجام شود، به خوبی جواب می‌دهد. البته، همانطور که گفته شد، این درمان برای همه کسانی که از شکل بدنشان ناراضی هستند مناسب و مؤثر نیست. برای مثال، این نوع درمان برای افراد زیر جواب نمی‌دهد:

 • افرادی که در زمان کمی وزن زیادی اضافه می‌کنند.
 • افرادی که می‌خواهند از تمام بدنشان چربی بردارند.
 • افرادی که مبتلا به اختلال بدریختی بدن (Body Dysmorphia) تشخیص داده شده‌اند.
 • افرادی که نمی‌خواهند یا نمی‌توانند مطابق توصیه جراحشان مراقبت‌های بعد از عمل را انجام بدهند.

به علاوه، به یاد داشته باشید که اگرچه ممکن است درست بعد از عمل متوجه تغییراتی در بدنتان شوید اما مشاهده نتیجه نهایی لیپوساکشن ویزر مدتی زمان می‌برد.

آیا لیپوساکشن ویزر بی‌خطر است؟

لیپوساکشن ویزر یک روش درمانی نسبتاً جدید است؛ به همین خاطر، در حال حاضر اطلاعاتی در مورد خطرات احتمالی آن در طولانی مدت وجود ندارد. البته، این درمان اگر توسط یک جراح پلاستیک باتجربه و ماهر انجام شود، طبیعتاً خطری نخواهد داشت. بنابراین، اکیداً توصیه می‌کنیم در مورد جراحی که قرار است عملتان را انجام بدهد تحقیق کنید تا مطمئن شوید او صلاحیت‌ها و تجربه لازم را دارد. همچنین باید به وضعیت و خوشنامی بیمارستان یا کلینیکی که عملتان را در انجام خواهید داد هم توجه داشته باشید.

لیپوساکشن ویزر چقدر طول می‌کشد؟

طول مدت جلسه درمان به تعداد و خصوصیات نواحی مورد درمان بستگی دارد. اما در کل، این عمل بین 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد.

آیا می‌توانم در طول دوره شیردهی عمل لیپوساکشن ویزر را انجام بدهم؟

لیپوساکشن ویزر برای زنان باردار یا شیرده انجام نمی‌شود. برای همین، توصیه می‌کنیم بعد از دوره‌های بارداری یا شیردهی (به مدت حدوداً 6 ماه) با ورزش و تغذیه سالم وزنتان را به حد متعادلی برسانید تا از درمانتان نتیجه ایده‌آل و بادوامی بگیرید. بعد از گذشت این مدت می‌توانید با مشاوران ما در مورد اقدامات بعدی صحبت کنید.

چه موقع می‌توانم تأثیرات لیپوساکشن ویزر را ببینم؟

در اکثر بیماران تأثیرات عمل را فوراً می‌توان دید. اما نتیجه درمان بعد از 5 تا 6 هفته در نواحی عمل شده به طور کامل قابل رؤیت می‌شود.

آیا باید بعد از لیپوساکشن ویزر بریس بپوشم؟

توصیه می‌کنیم برای رسیدن به یک ظاهر شکیل‌تر و طبیعی‌تر، تا 2 الی 3 هفته بعد از عمل بریس بپوشید. بریس خاصی که باید بپوشید بریس طبی بوده که از روی لباس‌هایتان دیده نمی‌شود. در فصول بهار یا تابستان، از بریس‌های دارای قابلیت گردش هوا که مناسب همان فصل است استفاده می‌شود.

آیا لیپوساکشن ویزر باعث ایجاد اسکار می‌شود؟

در این روش، که با کمک امواج اولتراسوند انجام می‌گیرد، از حداقل مداخلات جراحی ممکن استفاده می‌شود. برای همین، این درمان هیچگونه بافت اسکار قابل توجهی از خود به جا نمی‌گذارد. این عمل با استفاده از سوراخ‌های کوچکی به قطر سه تا چهار میلی‌متر انجام می‌شود و بافت اسکاری که به شکل خطوط کوچکی روی این سوراخ‌ها شکل می‌گیرد به تدریج خود به خود محو می‌شود.

آیا نیاز است که بعد از عمل شب را در بیمارستان بگذرانم؟

لیپوساکشن ویزر را می‌توان بدون نیاز به بستری انجام داد، با این حال ممکن است بسته به تعداد ناحیه‌های درمان شده و همچنین برای رفاه حال خودتان جراح توصیه کند که شب را در بیمارستان بمانید. در مورد این موضوع در جلسه مشاوره اولیه با شما صحبت خواهد شد.

برای بهبودی به چند روز استراحت نیاز خواهم داشت؟

بعد از عمل مقداری کبودی و ورم خواهید داشت که برای همین توصیه می‌کنیم حداقل 5 تا 7 روز استراحت کنید و بعد سر کارتان برگردید؛ برای از سر گرفتن تمرینات ورزشی و انجام فعالیت‌های شدید بدنی هم بهتر است 14 روز صبر کنید. همچنین باید تا حدود 4 هفته بعد از عمل از لباس‌های فشاری یا گن استفاده کنید. نتایج لیپوساکشن ویزر برای هر شخصی متفاوت است برای همین نمی‌توان دستیابی به نتایج مشخص و معینی را تضمین کرد.

آیا لیپوساکشن ویزر برای مردان هم مناسب است؟

بله. تعداد قابل توجهی از بیماران لیپوساکشن مرد هستند. مردها بیشترین در نواحی قفسه سینه، شکم و پهلوها از لیپوساکشن ویزر استفاده می‌کنند.