سریع ترین درمان چروک شدن، شل شدگی و افتادگی پوست شکم بعد از زایمان با جراحی

 1. خانه
 2. /
 3. ابدومینوپلاستی
 4. /
 5. سریع ترین درمان چروک...
فهرست مطالب

شل شدن پوست پس از بارداری طبیعی خواهد بود چرا که در طی بارداری پوست مادر در اثر بزرگ شدن جنین کشیده می‌شود. درنتیجه بسیاری از افراد پس از زایمان شاهد شل شدن و افتادگی پوست اطراف شکم خود هستند. سرعت بازگشت پوست به وضعیت عادی پس از زایمان به عوامل مختلفی ازجمله وزن، سن و ژنتیک مادر بستگی خواهد داشت. با وجود اینکه افتادگی پوست مضر نیست بسیاری از افراد آن را نامطلوب می‌دانند. بهترین روش درمان برای این مشکل، ابدومینوپلاستی خواهد بود. در این مقاله به گزینه‌های پیش رو برای درمان افتادگی پوست پس از زایمان خواهیم پرداخت. توجه داشته باشید که این جراحی باید توسط پزشک مجرب و ماهر انجام شود تا عوارض جانبی و خطرات آن به حداقل میزان ممکن برسند.

ابدومینوپلاستی چیست؟


ابدومینوپلاستی چیست؟

ابدومینوپلاستی روشی برای بهبود قابل توجه ظاهر شکم است. این روش برای افرادی که چربی و پوست اضافی داشته و با کمک رژیم و ورزش نتوانسته‌اند آن را از بین ببرند، مناسب خواهد بود. همچنین افرادی که پس از کاهش وزن دچار افتادگی پوست شده‌اند می‌توانند از این روش استفاده کنند. در برخی از موارد و به خصوص در افرادی که مشکل آن‌ها در زیر ناف قرار دارد، فرد می‌تواند ابدومینوپلاستی جزئی یا مینی لیفت انجام دهد. در طی ابدومینوپلاستی، عضلات آسیب دیده و شل شده در اثر بارداری یا کاهش وزن شدید نیز ترمیم خواهند شد. باز شدن عضلات شکم از یکدیگر در صورت عدم درمان می‌تواند باعث کمردرد، اختلالات کف لگن و بیرون زدگی شکم شود.

مزایای ابدومینوپلاستی مادران


مزایای ابدومینوپلاستی مادران

ابدومینوپلاستی برای مادران مزایای زیادی خواهد داشت که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • سفت کردن و شکل دادن به شکم
 • رسیدن به ظاهری متناسب و خوشایند
 • تخت شدن شکم
 • بهبود قابل توجه وضعیت لباس پوشیدن
 • افزایش اعتماد به نفس و احساس راحتی بیشتر
 • برداشتن پوست اضافی
 • اصلاح بیرون زدگی شکم
 • این روش در خانم‌ها و به خصوص افرادی که تغییرات شدیدی مثل کاهش وزن یا بارداری داشته‌اند رایج است.

انواع ابدومینوپلاستی مادران


انواع ابدومینوپلاستی مادران

هیچ دو فردی شرایط و هدف دقیقاً یکسانی نداشته و جراح پلاستیک می‌تواند بهترین روش جراحی را برای شما انتخاب کند تا بتوانید نتیجه‌ی مناسبی از عمل خود گرفته و جای زخم کوچک‌تری بر روی بدن شما باقی بماند.

مینی لیفت

عمل مینی لیفت یا مینی ابدومینوپلاستی برای افرادی که در زیر ناف خود دچار خطوط لاغری یا افتادگی پوست هستند مناسب خواهد بود. در این روش برش کوچکی در بالای ناحیه‌ی عانه ایجاد شده که جراح از طریق آن عضلات شل شده را ترمیم کرده و پوست اضافی را بر می‌دارد. زخم باقی مانده در اثر این عمل یک خط باریک افقی بوده که معمولاً چند سانتی متر طول دارد. ازجمله مزایای این روش می‌توان به عمل کوتاه و ساده‌تر، بهبودی سریع‌تر و صاف و لاغر شدن پایین شکم اشاره کرد.

ابدومینوپلاستی ساده

ابدومینوپلاستی ساده که کل جدار شکم را شامل می‌شود می‌تواند برای برطرف کردن گردی شکم و یا چین های بالای ناف مؤثر باشد. در این روش نیز برشی افقی یا خمیده در بالای ناحیه‌ی عانه ایجاد شده که جراح از طریق آن چربی و پوست اضافه را برداشته و عضلات شکم را ترمیم می‌کند. در برخی از موارد برشی در دور ناف نیز ایجاد شده و پوست اضافی این ناحیه نیز برداشته می‌شود.

جای زخم باقی مانده در اثر این روش نیز همانند مینی لیفت بوده ولی کمی بلندتر است. این زخم تا دو طرف استخوان لگن کشیده می‌شود. با این حال جای این زخم در زیر مایو یا لباس زیر شما پنهان خواهد ماند. ازجمله مزایای این روش می‌تواند به صاف شدن کامل شکم، کاهش خطوط لاغری و راحتی بیشتر با پوشیدن شلوار و دامن اشاره کرد. همچنین می‌توانید با راحتی بیشتری از لباس‌های تنگ و مایو استفاده کنید.

ابدومینوپلاستی گسترده

این روش برای از بین بردن پوست اضافی و شل شده‌ی اطراف بدن پس از بارداری‌های مکرر می‌تواند بهترین راه حل باشد. با وجود اینکه برش ایجاد شده در این روش طولانی‌تر است، می‌توان پوست و چربی اضافه در جلو و اطراف شکم و پهلوها را با این روش برداشته و عضلات شکم را نیز ترمیم کرد. جای زخم باقی مانده در اثر این عمل را نیز می‌توان با لباس‌های مختلفی ازجمله مایو پوشاند ولی ممکن است این زخم در برخی از افراد به طور کامل پوشیده نشود. با این وجود بسیاری از بیماران داشتن این زخم را هزینه‌ی کمی برای اثرات قابل توجه این عمل و بهبود ظاهر بدن خود می‌دانند.

چه افرادی برای ابدومینوپلاستی مناسب خواهند بود؟


چه افرادی برای ابدومینوپلاستی مناسب خواهند بود؟

تصمیم گیری در مورد انجام هر عمل زیبایی کاملاً شخصی بوده و مادران ممکن است به دلایل مختلفی تصمیم به انجام این عمل بگیرند. بهترین کاندیدها برای این عمل کسانی هستند که وزن آن‌ها نزدیک به وزن ایده آل بوده، سیگار نمی‌کشند و وضعیت سلامت مناسبی دارند. همچنین فرد باید انتظارات واقع گرایانه ای از این جراحی داشته باشد. انجام ابدومینوپلاستی در موارد زیر مناسب خواهد بود:

 • رژیم و ورزش به کاهش وزن فرد کمک کرده ولی شکم او همچنان برآمده و شل است.
 • عضلات و پوست شکم در اثر بارداری کشیده و شل شده است.
 • پس از کاهش وزن شدید، فرد دچار افتادگی پوست در اطراف شکم شده است.
 • با وجود اینکه اندام شما متناسب است، همچنان شکم برآمده‌ای دارید.

ابدومینوپلاستی می‌تواند در موارد بالا به افراد برای حل این مشکلات کمک کند.

آمادگی برای ابدومینوپلاستی


آمادگی برای ابدومینوپلاستی

به طور ایده آل فرد چندین ماه برای آماده کردن خود برای عمل ابدومینوپلاستی زمان خواهد داشت. اکثر افراد 6 ماه به خود فرصت داده و این زمان را به پیدا کردن جراح مناسب، رسیدن به وزن ایده آل و برنامه ریزی برای بعد از جراحی اختصاص می‌دهند. ممکن است برخی از افراد به این دوره‌ی 6 ماهه برای آماده سازی نیازی نداشته باشند که امری طبیعی است. ولی لازم است تا زمان کافی برای برنامه ریزی، جستجو و آماده سازی خود اختصاص دهید. هر چقدر آمادگی فرد برای جراحی بیشتر باشد نتیجه‌ی حاصل شده نیز بهتر خواهد بود.

4 تا 6 ماه قبل از جراحی

زمانی که قصد انجام این جراحی را دارید باید مراقب رژیم و ورزش خود باشید. باید توجه ویژه‌ای به رعایت یک رژیم غذایی سالم، نوشیدن آب بیشتر و فعالیت فیزیکی داشته باشید. اگر سیگار می‌کشید آن را ترک کرده و مصرف الکل خود را نیز محدود کنید. این دو مورد می‌توانند بر روند بهبودی و مبارزه با عفونت‌ها تاثیرگذار باشند. مدیریت استرس نیز می‌تواند برای شما مفید باشد چراکه استرس مزمن می‌تواند بر سلامتی و دستگاه ایمنی شما تأثیر بگذارد. در این بازه می‌توانید در مورد جراح‌های پلاستیک تحقیق کرده و برای مشاوره به آن‌ها مراجعه کنید. به دنبال جراح‌های دارای بورد تخصصی بگردید که تجربه‌ی انجام این عمل را داشته باشند و عکس‌های زیادی از قبل و بعد عمل بیماران آن‌ها موجود باشد.

4 ماه قبل از جراحی

تا این زمان باید توانسته باشید به وزن ایده آل خود برسید. این کار به جراح کمک می‌کند تا شما را از نظر داشتن شرایط جراحی بررسی کرده و همچنین دوره‌ی بهبودی شما را کوتاه‌تر خواهد کرد. 4 ماه قبل از انجام جراحی باید برای مشاوره به جراح خود مشاوره کنید چراکه نوبت دهی جراح‌های مجرب ممکن است 3 تا 4 ماهه باشد. در جلسه‌ی مشاوره به راحتی در مورد هدف، انتظارات و نگرانی‌های خود صحبت کنید.

3 ماه قبل از جراحی

در طی سومین ماه آماده سازی و پس از انتخاب جراح و گرفتن نوبت باید برای گرفتن مرخصی شغلی و اقدامات لازم برای نگهداری از فرزندان یا حیوانات خانگی در دوره‌ی پس از جراحی برنامه ریزی کنید. تا این زمان باید سیگار را به طور کامل ترک کرده باشید و حس خوبی نسبت به زندگی داشته و برای رسیدن به ظاهر جدید خود هیجان زده باشید.

1 ماه قبل از جراحی

چند هفته‌ی آخر را به جمع آوری وسایل لازم برای دوره‌ی بهبودی خود اختصاص دهید. راحتی هر چه بیشتر شما در ابتدای دوره‌ی بهبودی یکی از اهداف اصلی بوده و الان زمان برنامه ریزی برای این دوره خواهد بود. جراح لیستی از وسایل موردنیاز به شما خواهد داد. ازجمله برخی وسایل اضافی که می‌توانند به راحتی شما کمک کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بالش اضافه
 • گاز پانسمان
 • لباس و لباس زیر راحت
 • کمپرس سرد و داروهای مسکن
 • لباس‌های فشاری در صورت نیاز

می‌توانید یک برنامه‌ی غذایی تهیه کرده و غذاها را پس از پخت فریز کنید. این کار نگرانی شما در مورد غذای بعد از جراحی را کاهش داده و مانع استفاده از غذاهای ناسالم خواهد شد. در روز جراحی لباس راحت پوشیده و چک لیست قبل از جراحی خود را بررسی کنید. فرد باید زمان کافی برای ملاقات با جراح خود در روز عمل را داشته باشد تا در صورت وجود سؤالات لحظه آخری بتواند آن‌ها را بپرسد.

نحوه‌ی انجام ابدومینوپلاستی مادران


عمل ابدومینوپلاستی شامل مراحل زیر خواهد بود:

 • بیهوشی: برای راحتی شما در طی عمل جراحی داروهای بیهوشی به شما تزریق می‌شوند. می‌توان از داروهای آرام بخش تزریقی و یا بیهوشی عمومی استفاده کرد. پزشک شما بهترین گزینه را انتخاب خواهد کرد.
 • برش: ابدومینوپلاستی نیازمند یک برش افقی در ناحیه‌ی عانه خواهد بود.

برششکل و طول برش به میزان پوست اضافی بستگی خواهد داشت. زمانی که پوست شکم برداشته شد، عضلات ضعیف شده در زیر آن ترمیم شده و ممکن است برای برداشتن پوست اضافی بالای شکم به ایجاد یک برش دوم در دور ناف نیاز باشد.

برش2

پس از آن پوست بالای شکم همانند پرده‌ی کرکره پایین کشیده شده و پوست اضافی بریده می‌شود. یک برش جدید برای ناف نیز ایجاد شده و ناف از آن خارج می‌شود.

برش3

 • بستن زخم‌ها با استفاده از بخیه، چسب جراحی و منگنه.
 • دیدن نتیجه: این عمل باعث صاف و سفت شدن شکم خواهد شد.

بهبودی پس از ابدومینوپلاستی


پس از انجام عمل فرد به بخش ریکاوری منتقل شده و تحت نظر پزشک قرار خواهد گرفت. در طی دوره‌ی بهبودی در بیمارستان، دستورالعمل‌های لازم در زمینه‌های زیر به فرد داده خواهند شد:

 • زمان بهبودی
 • مراقبت از زخم
 • زمان ادامه‌ی فعالیت‌ها

زمانی که فرد از بیمارستان ترخیص می‌شود باید فرد دیگری او را به خانه ببرد. پزشک رانندگی کردن پس از جراحی را توصیه نمی‌کند.

زمان بهبودی پس از این جراحی متفاوت بوده و به عوامل زیر بستگی خواهد داشت:

 • نوع جراحی
 • سن بیمار
 • مراقبت پس از جراحی
 • وضعیت سلامت عمومی

ممکن است لوله‌ی تخلیه یا درن برای شما تعبیه شده باشد که باید هر روز کیسه‌ی آن را خالی کرده و میزان مایع خارج شده را نیز یادداشت کنید. در طی چند روز اول باید فردی برای کمک به شما در خانه حضور داشته باشد چرا که حرکت شما محدود خواهد بود. ممکن است به مدت یک تا دو هفته در ناحیه‌ی شکم خود احساس گرفتگی داشته باشید و به شکل قوز کرده راه بروید. همچنین زخم شما دردناک بوده و برای خوابیدن در تخت نیز باید بدن خود را خم کنید. ممکن است برای انجام کارهای زیر نیز مشکل داشته باشید:

 • ایستادن
 • بلند کردن اجسام
 • حرکات عمومی

بسیاری از افراد تا 1 ماه از شغل خود مرخصی می‌گیرند به خصوص در مشاغلی که نیازمند فعالیت فیزیکی هستند. پس از ابدومینوپلاستی ممکن است تا چند هفته و حتی چند ماه برای مراقبت از فرزندان خود به کمک نیاز داشته باشید. همچنین باید تا زمان اجازه‌ی پزشک از ورزش کردن خودداری کنید. با این حال فرد می‌تواند در عرض 1 تا 2 هفته به فعالیت‌هایی مثل رانندگی ادامه داده و به تدریج فعالیت‌های دیگر را نیز شروع کند. زخم ایجاد شده در این جراحی تا چند هفته و حتی چند ماه دردناک بوده و زخم به تدریج کم رنگ خواهد شد.

از آن جایی که برخی از داروهای مسکن باعث کند شدن روده‌ها می‌شوند انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از یبوست توصیه می‌شوند. زور زدن برای دفع می‌تواند برای شما دردناک باشد.

در طی دوران بهبودی فرد نیازمند استراحت زیادی بوده و باید دستورالعمل‌های پزشک خود را دقیقاً اجرا کند. فرد باید به صورت روزانه از زخم خود مراقبت کرده و کیسه‌ی تخلیه را خالی کند. مراقبت از زخم معمولاً شامل موارد زیر است:

 • زخم را خشک و تمیز نگه دارید.
 • پانسمان زخم را به صورت روزانه تعویض کنید.
 • آنتی بیوتیک های تجویز شده را مصرف کنید.
 • پمادهای تجویز شده را بر روی زخم خود استعمال کنید.

احتمالاً به منظور پیشگیری از تورم و کاهش ناراحتی از لباس یا پانسمان‌های فشاری برای شما استفاده خواهد شد. پس از جراحی باید به مدت 3 ماه از سیگار کشیدن و مصرف الکل خودداری کنید. توتون و الکل اثر منفی بر روی بهبودی شما خواهند داشت. همچنین باید:

 • از بلند کردن اجسام سنگین ازجمله فرزندان خود پرهیز کنید.
 • تا زمان اجازه‌ی پزشک از ورزش کردن خودداری کنید.
 • از شغل خود مرخصی بگیرید

زمان بازگشت فرد به فعالیت‌های عادی متفاوت خواهد بود.

 • 2 تا 3 هفته برای فعالیت‌هایی مثل آشپزی، رانندگی و خرید کردن
 • 2 تا 4 هفته برای بازگشت به محل کار

با این حال ممکن است بازگشت فرد به فعالیت‌های عادی خود تا 2 ماه زمان ببرد.

خطرات و عوارض جانبی ابدومینوپلاستی برای مادران


خطرات و عوارض جانبی ابدومینوپلاستی برای مادران

پس از جراحی ممکن است حرکات فرد محدود بوده و درد داشته باشد که معمولاً جراح برای او داروی مسکن تجویز می‌کند. همچنین ممکن است به هنگام ایستادن یا حرکت کردن زخم جراحی سفت شده و فرد احساس کشیدگی داشته باشد. درنهایت فرد متوجه خواهد شد که نمی‌تواند برخی از فعالیت‌های عادی را بلافاصله پس از جراحی انجام دهد با این حال با طی شدن دوران بهبودی می‌تواند به تدریج این فعالیت‌ها را ادامه دهد. ابدومینوپلاستی خطرات متعددی خواهد داشت ازجمله:

 • احتباس مایعات در زیر پوست. لوله‌های تخلیه‌ی کار گذاشته شده پس از جراحی می‌توانند این خطر را کاهش دهند.
 • ترمیم ناکافی زخم
 • باقی ماندن جای زخم
 • آسیب بافتی
 • تغییر در حس پوست

هزینه‌ی ابدومینوپلاستی مادران


هزینه‌ی ابدومینوپلاستی مادران

هزینه‌ی این عمل شامل موارد زیر خواهد بود:

 • تعرفه‌ی بیهوشی
 • تعرفه‌ی بیمارستان و اتاق عمل
 • آزمایشات
 • لباس‌های بعد از جراحی
 • داروهای تجویز شده
 • دستمزد جراح که بر اساس میزان تجربه، نوع جراحی و محل کار او متفاوت خواهد بود

اکثر شرکت‌های بیمه عمل ابدومینوپلاستی و عوارض آن را تحت پوشش ندارند ولی بسیاری از جراحان پلاستیک تسهیلاتی را برای پرداخت این هزینه ارائه می‌دهند.

سؤالات متداول


وزن بیمار برای انجام ابدومینوپلاستی حداکثر چقدر می‌تواند باشد؟

اکثر جراحان توصیه می‌کنند که بیمار حداکثر 4.5 تا 7 کیلوگرم با وزن ایده آل خود فاصله داشته باشد. این موضوع مهمی است چرا که افزایش و کاهش وزن می‌تواند تناسب اندام ایجاد شده در جراحی را بر هم بزند.

بهترین سن برای انجام این عمل چقدر است؟

اکثر مادرانی که این عمل را انجام می‌دهند در انتهای دهه‌ی سوم یا اوایل دهه‌ی چهارم زندگی و یا بیشتر قرار دارند. با این حال تا زمانی که به حفظ وزن خود متعهد بوده، قصد باردار شدن نداشته و وضعیت سلامتی مناسبی داشته باشید، می‌توان این عمل را در هر سنی انجام داد.

آیا عمل ابدومینوپلاستی ارزش انجام دارد؟

97 درصد از بیماران می گویند که این عمل ارزش انجام داشته است. این عمل یکی از 10 عمل رایج زیبایی است. اکثر افراد پس از گذشت 3 ماه شاهد اثرات قابل توجه این عمل بوده و پس از 6 ماه از ظاهر خود شگفت زده می‌شوند. بعضاً شکم فرد تا 1 سال به بهبود فرم خود ادامه می‌دهد.

دوره‌ی بهبودی ابدومینوپلاستی چقدر است؟

بهبودی پس از ابدومینوپلاستی می‌تواند تا 8 هفته زمان ببرد. معمولاً با گذشت 8 هفته، دیگر فرد احساس ناراحتی نخواهد داشت.

دو هفته پس از جراحی چه اتفاقی می افتد؟

در هفته‌ی دوم پس از جراحی فرد می‌تواند به رژیم غذایی عادی خود ادامه دهد ولی بهتر است همچنان مصرف سدیم را محدود نگه دارد. در این مرحله هنوز ناحیه‌ی جراحی متورم بوده ولی درد، کبودی و احساس گرفتگی در این ناحیه شروع به محو شدن می‌کنند.

یک سال پس از جراحی چه اتفاقی می افتد؟

معمولاً تورم به طور کامل برطرف شده و فرد نتیجه‌ی عمل خود را می‌بیند. جای زخم جراحی نیز تا حد زیادی محو شده ولی به طور کامل از بین نخواهد رفت. تقریباً همه‌ی افرادی که این عمل را انجام می‌دهند مقداری از جای زخم بر روی بدن آن‌ها باقی خواهد ماند.

آیا فرد پس از جراحی می‌تواند به پهلو بخوابد؟

اگر فرد نتواند به پشت بخوابد، آخرین گزینه‌ی او خوابیدن به پهلو با حالت چمباتمه است. این حالت می‌تواند کمردرد ایجاد شده پس از جراحی را نیز برطرف کند.

پس از جراحی به چه وسایلی در خانه نیاز خواهم داشت؟

پس از جراحی شکم بیمار پانسمان شده و به منظور تسکین تورم احتمالاً از لباس‌های فشاری محکمی استفاده خواهد شد. زمانی که برای جراحی به بیمارستان می‌روید لباس‌های گشاد و راحت بپوشید.

چه چیزی در مورد ابدومینوپلاستی به من گفته نمی‌شود؟

ممکن است ندانید که پس از ابدومینوپلاستی نشستن و ایستادن دشوار خواهد بود. لازم است تا فردی برای کمک به شما در خانه حضور داشته و کارهای روزانه‌ی شما مثل شستن ظروف و لباس‌ها را انجام دهد.