جراحی لیپوماتیک سینه مردان: نحوه جراحی + هزینه

 1. Home
 2. /
 3. لیپوماتیک
 4. /
 5. جراحی لیپوماتیک سینه مردان:...
فهرست مطالب

ژنیکوماستی عارضه‌ای است که فقط برای مردان اتفاق می‌افتد. این عارضه در هر سنی می‌تواند بروز کند و وزن شخص هیچ تأثیری در مبتلا شدن یا نشدن او به آن ندارد. ژنیکوماستی که به معنی بزرگی سینه مردان است می‌تواند به یکی از این سه دلیل بروز کند:

1- عدم توازن هورمونی که می‌تواند باعث بزرگ شدن سینه شود.

2- مصرف برخی داروها مثل استروئیدها، داروهای ضدافسردگی و برخی داروهای قلب

3- چاقی مفرط

ژنیکوماستی باعث می‌شود بعضی آقایان احساس خجالت کرده و عارضه‌شان را مخفی کنند. این عارضه به هیچ وجه عارضه نادری نبوده، چرا که گمان می‌رود 40 تا 60 درصد مردان به آن مبتلا باشند. لیپوساکشن لیپوماتیک (یا به اختصار لیپوماتیک) یکی از بهترین تکنیک‌ها برای درمان این ناهنجاری است. البته، باید به خاطر داشت که این عمل حتماً باید توسط یک پزشک باتجربه و آموزش دیده انجام شود تا ریسک‌ها و عوارض احتمالی آن به حداقل برسد.

لیپوماتیک چیست؟


لیپوماتیک چیست؟

در درمان لیپوماتیک، با برداشتن لایه‌های چربی اضافی، مناطق چاق بدن لاغر شده و تغییر فرم داده می‌شوند. دستگاهی که برای این درمان استفاده می‌شود یک سیستم ایمنی فعال خودکار دارد که باعث می‌شود دستگاه موقعی که به بافت‌های غیرچربی می‌رسد متوقف شود، که همین احتمال آسیب‌های داخلی و سوختگی پوست را کاهش می‌دهد. برای انجام این درمان سوراخ کوچکی به قطر 2 تا 5 میلی متر در ناحیه تحت درمان ایجاد می‌شود. برای بی‌حسی و جلوگیری از خونریزی یک محلول به ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود. از طریق سوراخ ایجاد شده، کانولای دستگاه لیپوماتیک زیر پوست بیمار فرستاده شده و شروع به تولید امواج فرابنفش می‌کند. این امواج چربی‌های ناخواسته را تخریب می‌کنند. در پایان، چربی و محلول بی‌حسی از طریق یک پروب از بدن بیمار تخلیه می‌شوند.

مزایای لیپوماتیک سینه آقایان


مزایای لیپوماتیک سینه آقایان

بعضی از مزایای این عمل به شرح زیرند:

 • این عمل به طور مؤثری بافت سینه بزرگ مردان را برمی‌دارد.
 • در صورت نیاز، می‌توان در این عمل تغییراتی اعمال کرده و با آن پوست اضافی را هم برداشت.
 • با این عمل می‌توان بافت ژنیکوماستی یک طرف یا هر دو طرف سینه را برداشت.
 • بافت ژنیکوماستی که با ورزش، رژیم‌های لاغری و سایر روش‌ها رفع نمی‌شود را با این روش می‌توان به طور مؤثری برداشت.
 • این عمل، می‌تواند اطمینانی که به بدنتان داشتید را به شما برگرداند.

کاندیداهای مناسب لیپوماتیک سینه آقایان


کاندیداهای مناسب لیپوماتیک سینه آقایان

شما می‌توانید کاندیدای مناسبی برای عمل کوچک کردن سینه مردان باشید، اگر:

 • ظاهرتان شما نگران کرده یا آزار می‌دهد.
 • عارضه‌تان با استفاده از دارو یا توقف مصرف برخی داروها رفع نمی‌شود.
 • دارای سلامت جسمانی هستید و هیچگونه بیماری یا عارضه‌ای ندارید که احتمال دچار شدنتان به عوارض جراحی را افزایش بدهد.
 • پوستتان به اندازه کافی قابلیت ارتجاعی دارد.
 • سیگار نمی‌کشید یا آمادگی دارید که مصرف آن را از مدتی قبل از عمل تا پایان دوره نقاهت متوقف کنید.
 • وزن سالمی دارید.

مشاوره برای لیپوماتیک سینه مردان


مشاوره برای لیپوماتیک سینه مردان

در طول مشاوره برای عمل کوچک کردن سینه مردان برای صحبت کردن درباره موارد زیر آماده باشید:

 • اهدافتان از جراحی
 • عارضه‌های پزشکی‌تان، آلرژی‌های دارویی که دارید و درمان‌های پزشکی که قبلاً انجام داده یا در حال حاضر در حال استفاده از آن‌ها هستید.
 • داروها، ویتامین‌ها و مکمل‌های گیاهی که استفاده می‌کنید و اینکه آیا الکل، محصولات تنباکو و مواد مخدر مصرف می‌کنید یا خیر.
 • جراحی‌هایی که قبلاً انجام داده‌اید.

جراح لیپوماتیک سینه آقایان همچنین:

 • وضعیت سلامت عمومیتان و هرگونه عارضه‌ یا عوامل خطرزایی که دارید را ارزیابی می‌کند.
 • از شما عکس می‌گیرد.
 • در مورد گزینه‌هایی که دارید با شما صحبت می‌کند.
 • در مورد نتایج احتمالی لیپوماتیک سینه مردان و هرگونه ریسک یا عوارض احتمالی مربوط به آن با شما صحبت می‌کند.

در اینجا، مسئله‌ای که خیلی اهمیت دارد این است که عمل لیپوماتیک سینه مردان و هر آنچه به آن مربوط می‌شود را به خوبی درک کنید. به علاوه، ممکن است به هر دلیلی (از جمله استرس) برای عملتان کمی اضطراب داشته باشید که این طبیعی است. اضطراب یا هر حس مشابهی که نسبت به عمل دارید را بدون هرگونه خجالتی با جراحتان در میان بگذارید. در طول جلسه مشاوره‌تان برای عمل لیپوماتیک سینه آقایان، برای اینکه مطمئن شوید در مورد تمام مسائل ضروری صحبت خواهید کرد، می‌توانید سؤالات زیر را از جراح بپرسید:

 • تحصیلاتتان در زمینه جراحی زیبایی را دقیقاً کجا گذرانده‌اید؟
 • چند سال در زمینه جراحی زیبایی آموزش دیده‌اید؟
 • آیا می‌توانید این عمل را در بیمارستان هم انجام بدهید؟ اگر این طور است، کدام بیمارستان؟
 • آیا من کاندیدای خوبی برای این نوع عمل هستم؟
 • برای اینکه بهترین نتیجه را از عمل به دست بیاورم چه کارهایی باید انجام بدهم؟
 • عملم را کجا و چطور انجام می‌دهید؟
 • به نظر شما کدام تکنیک جراحی برای من بهتر است؟
 • تصور می‌کنید دوره نقاهت من چقدر طول بکشد، و اینکه در طول این دوره به چه کمک‌هایی احتیاج پیدا می‌کنم؟
 • عمل من چه عوارض احتمالی و ریسک‌هایی دارد؟
 • عوارض جانبی عمل، در صورت بروز، چطور کنترل یا رفع می‌شوند؟
 • ظاهر سینه‌ام بعد از پایان کامل دوره نقاهت چطور خواهد بود؟
 • اگر بعد از عمل از ظاهر سینه‌ام راضی نبودم چه گزینه‌هایی برای اصلاح و تغییر آن دارم؟
 • آیا از بیماران قبلی‌تان عکس‌های قبل و بعد از عمل دارید که بتوانم آن‌ها را ببینم و اینکه چه نتیجه‌ای برای عمل من معقول و منطقی است؟

آمادگی برای لیپوماتیک سینه آقایان


آمادگی برای لیپوماتیک سینه آقایان

اولین ملاقات شما با جراح پلاستیک، به احتمال زیاد در مطب او خواهد بود. جراح در مورد دلایل و اهدافتان برای قرار گرفتن تحت عمل کوچک کردن سینه مردان سؤالاتی می‌پرسد. او، برای اینکه مطمئن شود شما کاندیدای خوبی برای این نوع جراحی هستید، سوابق خانوادگی، وضعیت سلامت عمومی و عادات سبک زندگی‌تان مثل سیگار کشیدن، و همچنین عمل‌هایی که قبلاً داشته‌اید، داروهایی که مصرف می‌کنید، و هرگونه عارضه‌ای که با جراحی‌تان تداخل دارد را بررسی می‌کند.

در طول جلسه بعدی، سینه شما اندازه‌گیری شده و از لحاظ شکل و سایز ارزیابی می‌شود؛ همچنین برای پرونده پزشکی‌تان چند عکس گرفته می‌شود. همچنین، قبل از اینکه انجام این درمان به شما توصیه شود، باید یک یا چند مورد از آزمایش‌های زیر را انجام بدهید:

 • ممکن است انجام آزمایش خون برای ارزیابی سطح هورمون‌هایتان ضروری باشد. به علاوه، آزمایش‌های قبل از عمل شامل چند آزمایش خون است که با استفاده از آن‌ها عملکرد کبد و کلیه‌های شما ارزیابی شده و مشخص می‌شود که آیا شما عفونت، اختلالات خونی یا آنمی (کم خونی) تشخیص داده نشده دارید یا خیر.
 • همچنین، برای تشخیص ابتلایتان به هرگونه ناهنجاری زمینه‌ای سینه، از شما یک ماموگرافی گرفته می‌شود. ژنیکوماستی می‌تواند احتمال ابتلای شما به سرطان سینه را افزایش بدهد. به علاوه، ممکن است به انجام سایر آزمایش‌های تصویربرداری مثل اولتراسوند و ام‌آرآی هم نیاز باشد.

بسته به جواب این آزمایش‌ها، ممکن است جراح برای شما مصرف دارو یا جراحی را تجویز کند. در مواردی که علت ژنیکوماستی عدم تعادل هورمونی است، برای بیمار دارو تجویز می‌شود. گزینه‌های دارویی عبارتند از درمان جایگزینی تستوسترون؛ مصرف یک تنظیم کننده‌ی گیرنده‌ی استروژن (Estrogen Receptor Modulator) مثل تاموکسیفن، که طبق تحقیقات می‌تواند حجم سینه را کم کند؛ یا کلومیفن، که محرک تولید هورمون است. در عین حال ممکن است، جراح از شما بخواهد که تا قبل از جراحی وزنتان را کم کنید، سیگار نکشید، یا مصرف برخی داروها را قطع کنید تا بهترین نتایج ممکن را از درمانتان به دست بیاورید.

اگر جراحی تجویز شد، جراح در مورد نتایج مورد انتظار از درمان، ریسک‌ها و عوارض احتمالی و همچنین دوره نقاهتتان با شما صحبت خواهد کرد.

نحوه انجام عمل لیپوماتیک سینه آقایان


نحوه انجام عمل لیپوماتیک سینه آقایان

قبل از شروع عمل، جراح کار طراحی عمل را انجام می‌دهد. به این معنی که او مشخص می‌کند در طول عمل بر کدام نواحی تمرکز شده و کدام نواحی دست نخورده باقی می‌مانند. در مرحله اول عمل لیپوماتیک، جراح زیر سینه بیمار یک برش کوچک ایجاد می‌کند تا بتواند کانولا (که یک لوله باریک است) را از طریق آن به سینه وارد کند. بعد از اینکه کانولا وارد شد، جراح از طریق آن داروی بی‌حسی به سینه بیمار تزریق می‌کند تا اینکه سینه کاملاً بی‌حس شود. در اینجا، با تزریق حجم زیادی از ماده بی‌حسی موضعی رقیق شده و کانستریکتور مویرگری (Capillary Constrictor) به چربی زیر پوست، بافت سینه متورم و سفت می‌شود. وقتی سینه بی‌حس شد، جراح با حرکت دادن کانولا در مناطق مورد نظر، چربی‌های آن‌ها را جدا و تخلیه می‌کند. بعد از اینکه چربی‌ها برداشته شد، جراح سینه بیمار ماساژ می‌دهد تا تمام مایعات اضافی از آن خارج شود و سپس برش‌های ایجاد شده را با بخیه می‌بندد.

بهبودی از عمل لیپوماتیک سینه مردان


بهبودی از عمل لیپوماتیک سینه مردان

بیمار می‌بایست به مدت 2 تا 3 روز استراحت کرده و در این مدت نباید غذاهای جامد بخورد. وجود کبودی، اِدِم و حساسیت به لمس در ناحیه درمان شده کاملاً طبیعی است. همچنین ممکن است مایعات باقیمانده از سینه ترشح شود. اگر چنین شد، روی زخمتان یک گاز استریل تازه بگذارید. این حالت معمولاً ظرف 2 تا 3 روز به بهبودی می‌گذارد. برای کبودی‌ها و دردتان هم یک سری مسکن تجویز می‌شود. داروهایتان را به یک هفته، روزی سه بار، بعد از هر وعده غذا مصرف کنید. از آسپرین و محصولات حاوی آسپرین استفاده نکنید. به علاوه، می‌بایست از بعد از جراحی تا زمانی که پزشک تعیین می‌کند از سینه‌بند استفاده شود (معمولاً، 24 ساعت در روز برای دو هفته اول و 12 ساعت در روز برای دو هفته دوم).

مدت دوره نقاهت و مراقبت‌های بعد از عمل توسط پزشک تعیین می‌شود که معمولاً 2 تا 3 هفته است. بعد از 7 تا 10 روز می‌توانید دوش بگیرید و شروع به راه رفتن سبک بکنید. حداقل به مدت دو هفته از حمام داغ، سونا و شنا خودداری کنید. شب‌ها طاق باز بخوابید. بعد از چهار هفته می‌توانید ورزش کنید. بعد از یک هفته می‌توانید به زندگی عادی‌تان برگردید، البته باید از انجام حرکات شدید و سنگین اجتناب کنید و در کل، قفسه سینه نباید تا سه ماه در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد. اگر تا 3 الی 4 روز بعد از عمل درد مداوم، تب بالا و خارش داشته و از جای‌ عملتان مایع زرد ترشح شد فوراً با پزشکتان تماس بگیرید.

ریسک‌ها و عوارض لیپوماتیک سینه آقایان


ریسک‌ها و عوارض لیپوماتیک سینه آقایان

شایع‌ترین و مهمترین عوارض عمل کوچک کردن سینه آقایان عبارتند از:

 • ایجاد اِسکار (جای زخم): معمولاً جراحان ماهر می‌توانند جای زخم را به خوبی پنهان کنند. در چنین مواردی، حتی اگر نیاز به برش مستقیم بافت سینه باشد هم اسکار باقی مانده از عمل لیپوماتیک قابل تشخیص نخواهد بود. این اسکار به خوبی در لبه هاله دور نوک سینه مخفی خواهد شد و هیچ جای زخمی روی خود سینه نخواهد بود. البته، برخی بیماران زخم‌هایشان به درستی التیام پیدا نمی‌کند و جای اسکارشان کاملاً دیده می‌شود که در چنین مواردی بهتر است تحت درمان اسکار بعد از عمل قرار بگیرند.
 • خونریزی: در این نوع عمل ریسک خونریزی وجود دارد اما استفاده از تکنیک لیپوماتیک احتمال آن را کاهش می‌دهد. گاهی اوقات هم بیماران بعد از عمل دچار خونریزی شده و مجبور می‌شوند مجدداً به بیمارستان مراجعه کنند. جراح درباره داروهایی که ریسک خونریزی‌تان را افزایش می‌دهند با شما صحبت خواهد کرد، اما فشار خون بالا هم حتماً باید کنترل شود.
 • عود کردن عارضه: اگر مشکل عدم تعادل هورمون‌ها تا بعد از عمل همچنان باقی بماند، در این صورت بافت باقیمانده سینه می‌تواند افزایش حجم پیدا کند. اگرچه این افزایش حجم به هیچ وجه به شدت قبل از عمل نخواهد بود اما امکان این وجود دارد که این مشکل، دوباره تا حدودی بروز کند.
 • ورم، کبودی و درد: غالباً شدت و ماندگاری کبودی ناشی از لیپوماتیک در سینه (آقایان) بیش از نواحی دیگر بدن است. در چنین حالتی بیمار باید صبور باشد.
 • سروما: این مشکل فقط ناشی از عمل لیپوماتیک است که می‌توانیم از بروز آن اجتناب کنیم.
 • افزایش یا کاهش حساسیت سینه بعد از جراحی: در اکثر بیماران، حس در اطراف سینه تغییر می‌کنند، که معمولاً به شکل بی‌حسی اطراف نوک سینه بروز کرده و در اکثر موارد موقتی است.
 • نامتقارن بودن: گاهی اوقات از یک طرف سینه بافت بیشتری نسبت به طرف دیگر برداشته می‌شود که این حالت بعد از بهبودی باعث نامتقارن شدن دو طرف سینه می‌شود. همچنین، برداشتن غیریکنواخت بافت که باعث ناهموار شدن و ایجاد برآمدگی‌هایی در سطح سینه می‌شود یکی از عوارض اعمال جراحی و لیپوماتیک است. این مشکل معمولاً برای جراحان بی‌تجربه اتفاق می‌افتد، هرچند که گاهی اوقات برخی جراحان باتجربه هم ممکن است در حد جزئی دچار چنین خطایی شوند.
 • رضایتبخش نبودن نتایج: گاهی اوقات بیماران از نتیجه درمان ژنیکوماستی خود راضی نیستند چراکه انتظارات و شرایط ایشان با آنچه از لحاظ فنی امکان‌پذیر است همخوانی ندارند. برای اجتناب از ناامیدی بعد از عمل حتماً با جراحتان به طور کامل در مورد انتظاراتتان صحبت کنید.

هزینه لیپوماتیک سینه مردان


هزینه لیپوماتیک سینه مردان

هزینه لیپوماتیک سینه آقایان می‌تواند برای هر بیمار متفاوت باشد. هزینه این عمل معمولاً دستمزد جراح، هزینه‌های بی‌حسی و اتاق عمل و سایر هزینه‌های مرتبط را در برمی‌گیرد. دستمزد جراح ژنیکوماستی به تجربه جراح، نوع روش درمان مورد استفاده و محل جغرافیایی مطب او یا بیمارستان بستگی دارد. همچنین، بسیاری از بیمه‌ها عمل لیپوماتیک سینه مردان و عوارض آن را پوشش نمی‌دهند، اما بسیاری از جراحان پلاستیک طرح‌های پرداخت قسطی و غیره در اختیار بیمارانشان قرار می‌دهد، پس حتماً در این مورد هم سؤال کنید. در کل هزینه جراحی ژنیکوماستی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • هزینه‌های بی‌حسی
 • هزینه‌های بیمارستان یا مرکز جراحی
 • آزمایش‌ها
 • بانداژ و لباس‌های فشاری (گن) برای بعد از عمل
 • داروهای تجویز شده
 • دستمزد جراح

پرسش‌های متداول


آیا عمل لیپوماتیک بهترین راه برای کوچک کردن سینه آقایان است؟

برای کسانی که ژنیکوماستی به شدت عزت نفسشان را کم کرده و تأثیر منفی بر کیفیت زندگی‌شان گذاشته و همچنین دارو و ورزش مشکلشان را حل نکرده است، عمل لیپوماتیک می‌تواند بهترین گزینه باشد. این عمل سریع بوده، تقریباً جای زخمی باقی نمی‌گذارد و نتیجه آن دائمی است. به علاوه، داشتن سینه‌ای مردانه‌تر، اعتماد به نفس آقایانی که از این عمل استفاده می‌کنند را بالا می‌برد.

آیا لیپوماتیک سینه آقایان خطر دارد؟

حتی با وجود تمام اقدامات احتیاطی که بیمار و جراح انجام می‌دهند باز هم امکان بروز عوارض وجود دارد. شایع‌ترین عوارض این عمل عبارتند از کبودی، خونریزی، تجمع مایع، نامتقارن بودن و بدشکلی فرم سینه، از دست رفتن پوست نوک سینه، مشخص بودن جاری زخم، بی‌حس نوک سینه، فرو رفتگی نوک سینه و از دست رفتن پوست سینه.

آیا بعد از عمل لیپوماتیک، ژنیکوماستی دوباره برمی‌گردد؟

معمولاً، جراحی لیپوماتیک برای ژنیکوماستی نتایج طولانی مدتی دارد، اما در برخی موارد بعد از جراحی انجام این جراحی، ژنیکوماستی دوباره برمی‌گردد.

عمل لیپوماتیک سینه آقایان چقدر طول می‌کشد؟

درمان ژنیکوماستی، بسته به نوع و علت عارضه، به طور متوسط بین یک تا شش ساعت طول می‌کشد.

چه مدت بعد از عمل لیپوماتیک برای ژنیکوماستی می‌توان اجسام سنگین را بلند کرد؟

بعد از این عمل، بیماران می‌بایست برای بلند کردن اجسام سنگین 3 تا 4 هفته و برای تمرینات سینه 4 هفته صبر کنند. بعد از این مدت، بیمار در صورتی می‌تواند فعالیت ورزشی یا فیزیکی خود را از سر گرفته یا میزان آن‌ها را افزایش بدهد که باعث ناراحتی او نشود. در کل، درد باید معیار اصلی هرگونه تغییری در سطح فعالیت‌های بیمار باشد.

آیا بعد از عمل لیپوماتیک سینه آقایان، می‌توان عضلات سینه را پرورش داد؟

بعد از حدود شش هفته، عموماً عضلات سینه آنقدر بهبود یافته‌اند که بتوان تمرینات سبک سینه را انجام داد. در عین حال، تمرینات قدرتی هم حتماً باید تا مدتی سبک انجام شوند. چراکه عضلات به اندازه قبل از عمل قوی نبوده و بنابراین امکان آسیب دیدن آن‌ها زیاد است.

آیا برای عمل لیپوماتیک سینه مردان از بیهوشی استفاده می‌شود؟

اکثر بیماران برای عمل جراحی ژنیکوماستی تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرند، اما انجام این عمل با بی‌حسی موضعی و آرام‌بخشی خوراکی هم امکان‌پذیر است. در هر حال، بسته به جزئیات عملتان، می‌بایست با پیروی از دستورالعمل‌های جراحتان به شکل مناسبی برای عمل آماده شده و مراقبت‌های بعد از عمل را انجام بدهید تا عمل خوبی داشته باشید و به سرعت و بدن هیچ خطری بهبود پیدا کنید.