تزریق چربی به باسن و ران: مزایا، عوارض و مراقبت بعد از تزریق

 1. خانه
 2. /
 3. تزریق چربی
 4. /
 5. تزریق چربی به باسن و ران:...
فهرست مطالب

از نظر بسیاری از خانم‌ها،‌ داشتن باسن تو پر و برجسته و ران‌های خوش فرم، نماد زیبایی و جذابیت اندام زنانه است. زمانی که ناحیه گلوتئال(ناحیه باسن) فاقد حجم معینی باشد و ران‌ها فرم خاصی نداشته باشند، ممکن است اندام فرد نامتناسب به نظر برسد. این عدم تناسب اندام، می تواند تاثیر منفی بر اعتماد بنفس فرد داشته باشد. از سوی دیگر،‌ افزایش حجم باسن و تغییر فرم باسن و ران میتواند سبب خوش فرم شدن اندام و جذاب تر شدن آن شود و ظاهر فرد را بهبود ببخشد.

تزریق چربی به باسن و ران به فرد کمک می کند تا باسنی پر تر داشته و همچنین علاوه بر سایز، فرم باسن و ران‌ها را نیز تغییر دهد. از این رو، این افزایش حجم موجب می شود که باسن، فضای خالی شلوار را بهتر پر کند و در نتیجه فرد بتواند طیف گسترده‌تری از لباس‌ها را برای پوشیدن انتخاب کند. در این تکنیک، چربی اضافی از سایر قسمت‌های بدن برداشته شده و سپس در باسن یا ران‌ها تزریق می شود. تزریق چربی، یکی از کم خطرترین و ساده ترین روش‌ها برای بهبود ظاهر باسن و ران است اما به هر حال، باید همیشه توسط یک پزشک مجرب و ماهر و دارای گواهی و تخصص در این زمینه انجام شود تا هم درک مناسبی از این عمل داشته باشد و هم عوارض جانبی ناشی از آنرا به حداقل برساند.

مزایای تزریق چربی به باسن و ران


مزایای تزریق چربی به باسن و ران

برخی از مزایای عمده‌ی تزریق چربی به باسن و ران شامل موارد زیر می شود:

 • با پر‌تر کردن و افزایش حجم و برجستگی، موجب بهبود ظاهر باسن و ران می شود.
 • موجب بهبود کلی تناسب اندام می شود.
 • به افزایش اعتماد بنفس کمک کرده و موجب بهبود تصویر ذهنی فرد از خود می شود.
 • دوره بهبودی این روش به‌طورکلی سریع‌ است و به کمترین دوره نقاهت نیاز دارد، از اینرو شما میتوانید زودتر به روال عادی زندگی خود بازگردید.
 • در این روش، بر خلاف جراحی بزرگ کردن باسن، از تزریق چربی به جای پروتز یا فیلر استفاده می شود. این بدان معناست که در این روش خطر واکنش آلرژیک وجود ندارد و بدن شما مواد را پس نمی زند.

کاندیدای مناسب تزریق چربی به باسن و ران


کاندیدای مناسب تزریق چربی به باسن و ران

تزریق چربی به باسن و ران، تکنیکی است که هم مردان و هم زنانی که مشکلات زیر را دارند میتوانند از مزایای آن بهره‌مند شوند:

 • باسن و ران افتاده و آویزان
 • باسن یا ران صاف و بدون فرم
 • باسن یا ران نامتناسب یا کوچک
 • باسن و ران نامتقارن
 • تغییر فرم باسن و ران به دلیل کاهش وزن زیاد
 • افرادی که قصد انجام این روش را دارند باید مقدار زیادی چربی اضافی در سایر قسمت‌های بدن خود داشته باشند چرا که در این تکنیک،‌ از سلول‌های چربی بدن خود فرد برای تزریق استفاده می شود.

دریافت مشاوره برای تزریق چربی به باسن و ران


دریافت مشاوره برای تزریق چربی به باسن و ران

در طول جلسه مشاوره اولیه، پزشک با ایجاد یک برنامه شخصی برای شما که به بهترین نتایج ختم میشود، به نگرانی‌ها و سوالات شما پاسخ میدهد. در طی این ارزیابی جامع، پزشک ممکن است موارد زیر را انجام دهد:

 • باسن، ران و شکم شما را بررسی و ارزیابی میکند تا تعیین کند که چگونه میتوان به طبیعی‌ترین نتایج دست یافت.
 • سابقه پزشکی شما را همراه با جزئیات آن مرور میکند.
 • تمامی گزینه‌های درمانی را مورد بحث قرار میدهد تا بطور کامل از تمامی جوانب آن مطلع شوید.
 • به نگرانی‌ها و سوالات شما در رابطه با جنبه زیبایی شناختی اندامتان پاسخ می دهد.
 • در مورد انتظارات شما از این روش، با شما صحبت میکند.
 • به هر سوالی که در مورد این روش داشته باشید پاسخ میدهد.
 • از بدن شما عکس می گیرد تا آن را با نتایج بعد از عمل مقایسه کرده و میزان بهبود اندام شما مشخص شود.

آماده‌سازی برای تزریق چربی به باسن و ران


آماده‌سازی برای تزریق چربی به باسن و ران

روند آماده‌سازی برای این جراحی نیز همانند روند آماده‌سازی برای جراحی‌های دیگر خواهد بود. باید از حدود ۱ هفته قبل از عمل، مصرف داروهای ضد التهاب، آسپرین، رقیق کننده‌های خون و اکثر مکمل‌های گیاهی قطع شود چرا که مصرف این داروها می تواند منجر به خونریزی بیش از حد شود. چنانچه سیگار می کشید نیز باید سیگار خود را حداقل ۳ هفته قبل و بعد از عمل ترک کنید.

آماده‌سازی اصلی شما باید در رابطه با دوره بهبودی و ریکاوری بعد از عمل باشد. از اینرو، باید بخوبی در این باره فکر کنید، چرا که تا ۲ الی ۳ هفته پس از جراحی شما نمیتوانید مستقیماً روی باسن یا ران خود بنشینید. این مورد یکی از جنبه‌های بسیار مهم روند ریکاوری شماست و موجب می شود تا بیشترین میزان سلول‌های چربی در محل تزریق شده باقی بمانند.

روش تزریق چربی به باسن و ران


روش تزریق چربی به باسن و ران

در تکنیک تزریق چربی، از چربی طبیعی خود بدن برای حجم و فرم دهی به باسن و ران استفاده می شود. به همین دلیل، این تکنیک به عنوان یک روش طبیعی برای بزرگ کردن باسن و ران در نظر گرفته می شود. اکثریت پزشکان در انجام این روش،‌ بیش از بیهوشی عمومی، به استفاده از آرامبخش داخل وریدی تاکید دارند. تمامی این گزینه‌ها طی جلسه مشاوره با شما در میان گذاشته خواهد شد.

این تکنیک شامل ۳ مرحله است. در ابتدا چربی اضافی از سایر نقاط بدن بوسیله لیپوساکشن جمع‌آوری میشود. سپس این چربی برداشت شده بوسیله دستگاه سانتریفیوژتصفیه میشود تا سایر مایعات از آن جدا شده و تنها چربی خالص بدست آید.

در مرحله آخر، سلول‌های سالم و خالص چربی با دقت به باسن و ران و در عمق و لایه‌های مختلف تزریق می شود. به کمک این روش، حجم و انحنای دلخواه ایجاد میشود. هرچه تزریق چربی با دقت بیشتری انجام شود، احتمال زنده ماندن چربی پیوندی در ناحیه جدید و اتصال آن به منبع یا رگ خونی بیشتر خواهد بود.

روند بهبودی و ریکاوری از تزریق چربی به باسن و ران


روند بهبودی و ریکاوری از تزریق چربی به باسن و ران

اکثریت بیماران تنها در عرض چند ساعت پس از جراحی تزریق چربی به باسن و ران، ترخیص می شوند. جراح چندین دستورالعمل مراقبتی ضروری را برای مراقبت از باسن و ران و همچنین برای مراقبت از مناطقی که هدف لیپوساکشن قرار گرفته‌اند به شما ارائه می کند. ممکن است برای کمک به روند بهبودی و جهت جلوگیری از بروز عفونت، به مصرف داروهای مختلف نیاز باشد که در اینصورت پزشک این داروها را برای شما تجویز خواهد کرد. همچنین جراح پلاستیک، تاریخ ویزیت بعدی شما را تعیین میکند.

نتایج حاصل از این روش، فوری هستند و با کاهش تورم شکم و پهلوها که مورد هدف لیپوساکشن قرار گرفته بودند، این نتایج بهتر نیز دیده میشوند. باسن و ران‌های شما بلافاصله بعد از تزریق ظاهر خوبی خواهند داشت اما ممکن است با کاهش تورم و در طی روند باز جذب سلول‌های چربی مرده، مقداری از حجم خود را از دست بدهند. این روند ممکن است ۲ الی ۳ ماه طول بکشد. معمولا بطور متوسط، 70٪ الی 80٪ چربی تزریق شده حفظ می شود. این میزان چربی باقی مانده اساسا دائمی است و خونرسانی مجدد برای آن برقرار میشود.

تزریق چربی به باسن و ران، مشروط به رشد چربی در محل تزریق، ماندگاری طولانی‌تری دارد. اگر وزن متعادل خود را حفظ کنید و سبک زندگی سالمی داشته باشید،‌ میتوانید نتایج حاصل از این روش را بمدت طولانی‌تری حفظ کنید.

خطرات و عوارض جانبی تزریق چربی به باسن و ران


خطرات و عوارض جانبی تزریق چربی به باسن و ران

تقاضای روز افزون برای دریافت این تکنیک، عرصه را برای ورود دلالان و شیادان به این حوزه فراهم میکند. از اینرو، انجام این تکنیک توسط افرادی که تخصص و دانش لازم برای انجام آن را ندارند موجب بروز عوارض جانبی جدی در افراد می شود. در این تکنیک نیز همانند سایر جراحی‌ها، خطراتی نظیر عفونت، حساسیت به بیهوشی، خونریزی بیش از حد، تجمع مایع و موارد مشابه وجود دارد. سایر خطرات مرتبط با این روش عبارتند از:

 • بی حسی یا تغییر در احساس پوست
 • نکروز چربی
 • عدم تقارن باسن یا ران
 • ترومبوز ورید عمقی، عوارض قلبی و ریوی
 • تغییر رنگ پوست
 • تورم طولانی مدت
 • درد مداوم
 • نیاز به جراحی اصلاحی

هزینه تزریق چربی به باسن و ران


هزینه تزریق چربی به باسن و ران

هزینه این تکنیک از فردی به فرد دیگر متغیر است. عوامل متعددی از جمله دستمزد پزشک، هزینه جراحی، هزینه بیهوشی، امکانات اتاق عمل و میزان اصلاح، عواملی هستند که بر هزینه نهایی عمل شما تأثیر می گذارند. توجه داشته باشید که بیمه هزینه این عمل را پوشش نمی دهد.

سوالات متداول


دوام و ماندگاری تزریق چربی به باسن و ران چقدر است؟

در این تکنیک از چربی طبیعی خود بدن برای تزریق به باسن و ران استفاده می شود. از این رو، نتایج حاصل از آن تا چندین سال (حتی تا ۸ سال) می توانند ماندگاری داشته باشند.

چه میزان چربی به باسن تزریق می شود؟

به طور کلی حدود ۱۰۰۰ میلی‌لیتر چربی برای کانتور کردن باسن استفاده می شود. یعنی اگر BMI (شاخص توده بدنی) ۲۲ یا بالاتر داشته باشید، واجد شرایط دریافت این روش هستید.

تزریق چربی به باسن و ران درد دارد؟

این روش نسبتا بدون درد است و حداقل دوره نقاهت را دارد. خطرات ناشی از تزریق چربی عمدتا به محل اهدا کننده و محل تزریق آن مربوط میشود. معمولا خطر برداشتن بیش از حد چربی یا تزریق بیش از حد آن تنها عامل خطر جدی این روش است.

آیا تزریق چربی به باسن و ران، روش موثری است؟

تزریق چربی یکی از روش‌های موثر و کارآمد برای بهبود ظاهر و فرم و سایز باسن و ران است. با این حال، باید در نظر داشت که این روش برای افراد خاصی مناسب است و فرد باید انتظارات واقع بینانه‌ای از نتایج این عمل داشته باشد.

آیا چربی پس از تزریق، در باسن و ران حرکت می کند؟

این مورد به این دلیل است که سلول‌های چربی تزریق شده، به بافت موضعی متصل می شوند و یک منبع خون جدید از رگ‌های خونی در محل گیرنده دریافت می کنند. این چربی تزریق شده در واقع به عنوان بخشی از آناتومی محل جدید تزریق می شود و از آن خارج نمی شود.