برای انتخاب گن مناسب بعد از لیپوساکشن چه ویژگی هایی را باید در نظر گرفت؟

  1. خانه
  2. /
  3. لیپوساکشن
  4. /
  5. برای انتخاب گن مناسب...
فهرست مطالب

بیمارانی که عمل لیپوساکشن انجام می دهند باید بعد از عمل تا مدت مشخصی گن مناسب بپوشند. نوع گن و مدت زمان استفاده از آن به نوع عمل بستگی دارد. گن استفاده شده باید از پارچه هایی که هوا از آنها عبور می کند، راحت و از میزان فشردگی مناسب برخوردار باشد تا تورم را به حداقل برساند و روند بهبودی بیمار را تسریع بخشد. لباس فشرده نوعی لباس مخصوص است که برای مسائل فیزیولوژیکی مختلف مناسب است. بیمارانی که عمل لیپوساکشن انجام می دهند باید تا چند وقت بعد از عمل از این لباس ها استفاده کنند. پس از عمل لبیپوساکشن بدن بیماران به طور طبیعی دچار علائمی مانند تورم، کبودی و تجمع مایعات می شوند. پوشیدن لباس فشرده می تواند به  کاهش علائم بیمار کمک کند و در روند بهبودی او تاثیر مثبتی داشته باشد.

در این مقاله شما با مزایا، خواص، خطرات و عوارض جانبی لباس های فشرده آشنا خواهید شد. برای استفاه از این لباس ها باید با متخصص خود مشورت کنید تا طرز پوشیدن صحیح این لباس ها و مدت زمان استفاده از آنها را به شما آموزش دهد. این کار خطرات، عوارض جانبی و همچنین زمان بهبودی بعد از لیپوساکشن را کاهش می دهد.

چرا بعد از لیپوساکشن باید از گن مناسب استفاده کرد؟


چرا بعد از لیپوساکشن باید از گن مناسب استفاده کرد؟

دلایل متعددی وجود دارد که نشان می دهند بیمار باید بعد از عمل لیپوساکشن از گن مناسب استفاده کند. از جمله:

پوشیدن لباس های فشرده مناسب با کمک به کنترل تورم باعث به حداقل رساندن ناراحتی بیمار می شود.

تورم یکی از عوارض طبیعی بعد از لیپوساکشن است که می تواند شرایط نامساعدی را برای بیمار ایجاد کند. استفاده از گن مناسب باعث کاهش تورم و در نتیجه کاهش ناراحتی بیمار می شود.

پوشیدن گن مناسب باعث جلوگیری از کبودی و هماتوم می شود.

بعد از جراحی بیمار به طور طبیعی ممکن است دچار خونریزی خفیف شود که پوشیدن لباس فشرده مناسب می تواند باعث بهبود گردش خون و کاهش احتمال ایجاد هماتوم یا کبودی شدید شود.

به حداقل رساندن تجمع مایعات

گن مناسب به جذب مایعات اضافی که ممکن است بعد از عمل ایجاد شود کمک می کند.

پوشیدن گن مناسب می تواند از اسکار هیپرتروفیک یا کلوئید جلوگیری کند.

پوشیدن لباس فشرده مناسب باعث صاف نگه داشتن جای زخم می شود.

پوشیدن گن مناسب روند بهبودی را سرعت می بخشد در نتیجه شما می توانید زودتر به فعالیت های روزمره بازگردید.

نحوه پوشیدن لباس به نوع آن بستگی دارد. با توجه به اینکه گن های مناسب لیپوساکشن طوری طراحی شده اند که از ایجاد آسیب به زخم جلوگیری کنند معمولا از قسمت کنار بازمیشوند.

چرا لباس های فشرده بعد از عمل برای جراحی اهمیت دارند؟


چرا لباس های فشرده بعد از عمل برای جراحی اهمیت دارند؟

بدن بیمار بعد از انجام اکثر عمل های لیپوساکشن نیاز به حمایت دارد و این کار توسط گن های فشرده خاصی انجام می شود. گن ها به هفت روش مختلف از بدن حمایت می کنند که عبارتند از:

کاهش تورم بعد از عمل

بدن به طور طبیعی بعد از لیپوساکشن دچار تورم می شود. در چند روز اول بعد از جراحی ممکن است بیمار شاهد تورم در دست ها، پاها و صورت باشد که به سرعت برطرف می شود اما تورم در اطراف زخم جراحی در برخی موارد می تواند افزایش یابد که یکی از عوارض طبیعی بعد از کانتورینگ بدن است.

تورم اغلب در اطراف زخم شکم و اندام های پایینی بدن بیشتر است. با توجه به تاثیر نیروی جاذبه و توانایی بدن در جذب و دفع مایعات داخلی، تورم می تواند هفته های یا ماه ها ادامه داشته باشد. با توجه به اینکه بدن سعی در درک علت این آسیب ناگهانی و حفظ مایعات برای راحت تر کردن دوران نقاهت دارد این عوارض طبیعی هستند. تورم بعد از جراحی باعث ایجاد ناراحتی، نفخ، فشار یا حتی درد و سوزش می شود.

کاهش درد عصبی

کاهش درد ناشی از نفخ، یا کبودی عمومی، هماتوم یا تورم زیر پوستی. به طور طبیعی بعد از جراحی ممکن است بیمار دچار خونریزی خفیف در بافت های پوستی شود. تورم میتواند باعث اعمال فشار روی کانال های باریکی شود که رشته های عصبی از طریق آنها عبور می کنند مانند آرنج یا کشاله ران در نتیجه کاهش تورم می تواند باعث کاهش این مشکل شود. پوشیدن گن مناسب می تواند با کاهش خطر و اعمال فشار مناسب در محل زخم و فشرده کردن محکم پوست باعث بهبود گردش خون در بدن شود یا آن را کنترل کند.

کاهش تجمع مایعات

لباس فشرده به جذب دوباره مایعات اضافی از لایه پوستی می شود در نتیجه از تجمع مایعات جلوگیری می کند.

با گرم کردن کردن جای زخم خون رسانی را بهبود می بخشد.

ساختار ضخیم و ارتجاعی لباس های فشرده با تامین دمای مناسب باعث تسریع روند بهبودی پوست می شود.

کاهش جای زخم و کشش پوست اطراف زخم

پوشیدن لباس های فشرده باعث صاف نگه داشتن جای زخم میشوند و خطر ایجاد اسکارهای کلوئیدی را کاهش می دهند.

حمایت از زخم

همانطور که کمربند ایمنی شما را حمایت می کند و رانندگی بدون آن باعث می شود احساس ناامنی کنید لباس های فشرده هم از بدن شما حمایت میکنند و حرکت پوستی را کاهش می دهد.

تقویت انقباض و کانتور پوست

جراحی کانتورینگ بدن یک روش بسیار پیشرفته است که باعث کاهش خطوط داخلی شکم می شود به طوری که شما بعد از درمان شاهد پوست اضافه نخواهید بود. در اکثر موارد پوشیدن لباس های فشرده تاثیر چشمگیری در جمع شدن پوست دارد.

از چه نوع گنی برای فشره سازی استفاده کنیم؟


از چه نوع گنی برای فشره سازی استفاده کنیم؟

با وجود اینکه لباس های فشرده با توجه به شرایط بیمار استفاده می شوند می تواند متفاوت باشند اما در اکثر آنها عناصر طراحی مشترکی وجود دارد. این عناصر مشترک شامل استفاده از مواد الاستیک(یا کشدار) هستند. درزهای لباس ها به طوری تعیبه شده اند که به طور مستقیم با زخم برخورد نداشته باشند وسایر ویژگی هایی که باعث بهبودی وضعیت بیمار می شوند. انواع و اندازه گن های لیپوساکشن هم با توجه به وضعیت دوران نقاهت بیمار متفاوت است. جراح درباره گزینه های مختلف با شما صحبت خواهد کرد تا مناسب ترین لباس فشرده را برای دوران نقاهت انتخاب کنید.

بهترین نوع گن کدام است؟


گن های لیپوساکشن انواع مختلفی دارند بنابراین جراح توصیه های لازم را برای انتخاب بهترین گن به شما ارائه می دهد. لباس های فشرده هم مانند سایر لباس ها در برندها، شکل ها، اندازه ها و طرح های مختلف وجود دارند. مهم ترین نکته ای که جراح در انتخاب لباس به شما گوشزد می کند تناسب لباس روی بدن شما است. لباس باید قسمت های خاصی از بدن را به طور کامل بپوشاند، راحت باشد، خیلی سفت نباشد و پوشیدن و همچنین درآوردن آن برای شما راحت باشد.

چند نکته برای انتخاب گن های لیپوساکشن


رنگ

رنگ

ممکن است بعد از جراحی همچنان مایعات از بدن خارج شود و اغلب لکه های آن در لباس های فشرده ای که رنگ روشن دارند دیده میشود. البته این مسئله خیلی نگران کننده نیست. معمولا پزشکان توصیه می کنند که بعد از جراحی لباس های گشاد و تیره بپوشید تا این لکه های دیده نشوند.

قابلیت شستشو

قابلیت شستشو

با توجه به اینکه ممکن است لباس به دلیل مایعات بدن لکه شود سعی کنید تا حد ممکن است از لباس های قابل شستشو استفاده کنید.

سایز

سایز

وقتی برای اولین بار از گن استفاده می کنید باید دقت کنید که محکم باشد و فشار زیادی وارد کند. اگر لباس به اندازه کافی فشار وارد نکند همچنان خطر تجمع مایعات و افزایش تورم وجود دارد. لباس فشرده باید شبیه یک سوتین ورزشی یا سایر لباس های ورزشی تنگ باشد. اما به این نکته هم دقت کنید که لباس بیش از حد تنگ نباشد. اگر بدن شما دچار گزگز شد یا اگر احساس کردید گردش خون شما در حال قطع شدن است نشان می دهد که گن شما بیش از حد تنگ است.

راحتی

راحتی

بعد از جراحی شما باید کل روز لباس فشرده بپوشید (به جز هنگام خواب). بنابراین لباس باید حتما راحت باشد. لباس باید همزمان راحت باشد و فشار زیادی به بدن وارد کند. دقت کنید که زیپ ها یا گیره ها به بدن ساییده نشوند یا دردناک نباشند. همچنین باید پوشیدن و کندن لباس راحت باشد و زیپ ها و گیره ها در دسترس باشند.

پارچه

پارچه

لباس فشرده باید پارچه مناسبی داشته باشد. به طور کلی شما باید لباسی را انتخاب کنید که جنس اسپندکس یا نایلونی داشته باشد چون این پارچه ها با دوام هستند و هوا را از خود عبور می دهند. برای اینکه پارچه رطوبت را از پوست دور کند بهتر است از الیاف طبیعی مانند پنبه استفاده نکنید. اما چناچه به لاتکس یا لاستیک حساسیت دارید بهتر است از این پارچه های استفاده نکنید.

باید از چه نوع گنی استفاده کنم؟


باید از چه نوع گنی استفاده کنم؟

نوع گنی که انتخاب می کنید تا حد زیادی به روش جراحی شما بستگی دارد و ممکن است قسمت هایی بیشتر از محل جراحی را پوشش دهد. در ادامه به برخی از این لباس ها اشاره می کنیم:

کمربند میانی ران

این نوع کمربند از ران تا شکم و دقیقا تا زیر سینه قرار میگیرد. هر دو پا از کمربند عبور میکنند و ظاهر یک شلوارک با کمر بسیار بلند را دارد. کمربند میانی ران برای اعمال فشار در ناحیه باسن، ران و شکم مناسب است.

کمربند های فشرده

این کمربندها از قسمت باسن تا بالای قفسه سینه را میپوشانند. این کمربندها شبیه به کمربندهای میانی ران هستند البته بدون قسمتی که ران را می پوشاند. این کمربندها برای بیمارانی که جراحی لیپوساکشن در ناحیه شکم انجام داده اند مناسب است.

جوراب های فشرده

جوراب های فشرده جوراب های تنگی هستند که با توجه به مدل آنها درست تا بالای زانو یا زیر زانو را میپوشانند. این جوراب ها می توانند بعد از جراحی های ناحیه ساق پا برای بهبود گردش خون و جلوگیری از ترومبوز ورید عمقی و نوعی لخته شدن خون استفاده شوند.

سوتین های جراحی

سوتین های جراحی به صورت سوتین های ورزشی براق یا یک جلیقه بزرگتر برای قفسه سینه هستند. این سوتین ها نه تنها برای بزرگتر کردن سینه بلکه برای بازسازی سینه پس از آسیب و ماستکتومی ناشی از سرطان سینه هم استفاده می شود.

آستین های فشاری

این آستین ها از تا شانه را می پوشانند و مدل های خاصی دارند مانند یک دستکش بدون انگشت که دور انگشتان و شست میپیچد. آستین های فشاری را میتوان برای ناحیه بازو و به منظور گردش خون استفاده کرد.

باید به این نکته اشاره کنیم که تعیین اندازه گن لیپوساکشن دشوار است. اندازه لباس به عواملی مختلفی مانند هر گونه مواد کاشته شده یا تورم متفاوت خواهد بود. بنابراین باید قبل از خرید با پزشکتان صحبت کنید.

چه مدت باید از گن های لیپوساکشن استفاده کرد؟


چه مدت باید از گن های لیپوساکشن استفاده کرد؟

پزشک در این باره با شما صحبت خواهد کرد. این زمان ممکن است برای افراد مختلف یکسان نباشد اما به طور کلی ممکن است شما 6 تا 8 هفته پس از جراحی نیاز به استفاده از گن های لیپوساکشن داشته باشید. اگرچه این مدت زمان، طولانی به نظر می رسد اما برای ارتقای بهبودی و اطمینان از کسب بهترین نتایج ممکن از جراحی لیپوساکشن است. در برخی موارد شما تنها ملزم به پوشیدن لباس های فشرده برای مدت زمان کوتاهتری هستید. به طور کلی پوشیدن این لباس ها برای رسیدن به نتیجه مطلوب 6 تا 8 هفته طول میکشد اما اگر به مدت طولانی تری از این لباس ها استفاده کنید بهتر است.

اگر به پوشیدن گن های لیپوساکشن عادت ندارید در ابتدا ممکن است دچار انقباض شوید که بسیار غیر طبیعی است. احتمالا بدن شما در اثر جراحی دچار زخم و تورم شده است. کمی طول می کشد تا به فشار ناشی از گن عادت کنید. لطفا صبور باشید چون هرچه بیشتر از لباس های فشرده استفاده کنید سریعتر بهبود خواهید یافت. استفاده از گن لیپوساشکن خطر عوارض پوستی مانند زخم یا شکستگی بخیه را کاهش می دهد و البته بدن شما کمتر دچار تورم می شود. شما زمان، درگیری ذهنی و پول زیادی را برای جراحی صرف کرده اید بنابراین بهتر است از تمام امکانات موجود برای رسیدن به بهترین نتیجه استفاده کنید. همه لباس ها یکسان دوخته نمی شوند  و به طور طبیعی برخی از آنها هزینه بیشتری دارند اما همه آنها به خوبی طراحی شده اند.

لباس ها با دقت طراحی می شوند تا از اثر برآمدگی یا تجمع مایعات جلوگیری کنند. فشار گن ها تا چندین سانتی متری اطراف زخم بیشتر است. لباس باید نرم باشد اما بیش از حد سفت نباشد. گن های لیپوساکشن دارای زیپ ها و چسب های خارجی هستند تا باعث تحریک پوست نشوند و در عین حال سطح صاف پوست را حفظ کنند. گن ها با ایجاد فشار ثابت و یکنواخت در سطح وسیع تر از ایجاد تورم جلوگیری میکنند. گن های مختلف برای انواع جراحی طراحی شده اند.

آیا پوشیدن گن های لیپوساکن خطرناک است؟


آیا پوشیدن گن های لیپوساکن خطرناک است؟

گن های لیپوساکشن، تنگ طراحی شده اند. در برخی موارد بیماران با پوشیدن آنها به خصوص در مراحل اولیه که تورم در بیشترین حد ممکن است احساس ناراحتی میکنند. البته باید به این نکته دقت کنید که این لباس ها نباید بیش از حد بر ناحیه درمان فشار وارد کند. فشار بیش از حد می تواند دردناک باشد و خطر ابتلا به نکروز فشاری یا ترومبوز ورید عمقی را افزایش دهد. گن های نامناسب میتواند خطر تشکیل سروما یا کانتور نامتناسب را افزایش دهد. اگر احساس می کنید لباس شما بیش از حد تنگ است یا باعث ناراحتی شما می شود در اسرع وقت با جراح خود صحبت کنید.

نکته مهم


معمولا بیماران از جراح خود سوال می کنند که چه مدت باید از گن های لیپوساکشن استفاده کنند. پاسخ این است که تا حد امکان برای یک مدت طولانی باید از این گن ها استفاده کرد. بسیاری از بیمارن ترجیح می دهند برای مدتی طولانی تر از زمان لازم از لباس های فشرده استفاده کنند و اغلب از ساق های سفت استفاده می کنند. پزشک با توجه به تجربه بیمار این وضعیت را مدیریت می کند.

سوالات پرتکرار


آیا باید گن های لیپوساکشن را 24 ساعته بپوشیم؟

جراحان پلاستیک به بیماران توصیه می کنند لباس های فشرده را در هفته اول بعد از جراحی به صورت شبانه روز به جز هنگام حمام کردن بپوشند. این دوره می تواند با توجه به روش جراحی و میزان جراحت بیمارمتفاوت باشد. بعد از 3 تا 6 هفته ممکن است لازم باشد نیمی از روز این لباس ها را بپوشید. برخی از جراحان پلاستیک ممکن است استفاده از آن را به صورت تمام وقت توصیه کنند، اما این بستگی به سرعت بهبودی و میزان آن دارد.

چه مدت باید از گن های لیپوساکشن استفاده کنیم؟

پزشکان به بیماران توصیه می کنند که به مدت 6 هفته از گن استفاده کنند: دو هفته 24 ساعت شبانه روز و سپس چهار هفته برای نیمی از روز.

گن های لیپوساکشن چقدر باید تنگ باشند؟

لباس فشرده باید فشار ملایمی(نه بیش از حد) روی بدن اعمال کند. این لباس ها باید به صورت صاف روی بدن قرار بگیرند. لباس های فشرده باید راحت باشند و تنگی این لباس نباید مانع از گردش خون در بدن یا تجمع مایعات شود. لباس های فشرده مناسب به دست اجازه می‌دهند بدون فشار از زیر آن بلغزند و با قطع جریان خون، اندام‌ها را به خواب نمی‌برند.

آیا گن های لیپوساکشن برای زمان خواب مناسب هستند؟

توصیه پزشکان این است که آنها را در 2 هفته اول هنگام خواب هم بپوشید. اما بعد از دو هفته با توجه به شرایط موجود میتوانید برای زمان استفاده از آنها تصمیم گیری کنید.

بهترین راه برای پنهان کردن لباس های فشرده چیست؟

با حضور در اجتماع ممکن است لباس فشرده شما قابل مشاهده باشد بنابراین در ادامه چند راه حل برای پنهان کردن آن به شما ارائه می دهیم:

  • از گن های همرنگ بدن استفاده کنید.
  • روی لباس های بالایی از اکسسوری استفاده کنید.
  • لباس های با پارچه ضخیم تر بپوشید.
  • لباس های گشاد بپوشید

آیا استفاده نکردن از گن های لیپوساکشن برای استراحت خطرناک است؟

شما باید در هفته های اول تا حد امکان از گن استفاده کنید اما استفاده نکرددن از آنها برای مدت کوتاهی مثل حمام رفتن بی خطر است. چند دقیقه استراحت خوب است اما باید دقت کنید که لباس های گشاد و نرم بپوشید تا به زخم های شما آسیبی وارد نشود. بدون پوشیدن لباس فشرده باید از انجام فعالیت های سنگین یا بلند کردن چیزی با وزن بیش از دو و نیم کیلوگرم خودداری کرد.

چگونه یک گن لیپوساکشن انتخاب کنیم؟

در اکثر موارد بیماران لباس های فشرده را بر اساس اندازه گیری های قبل از عملشان انتخاب میکنند بنابراین بهتر است به اندازه کافی وقت صرف کنید تا اندازه به درستی ثبت شوند. برای تعیین اینکه کدام سایز لباس برای شما مناسب‌تر است، باید باسن و دور کمر را اندازه‌گیری کنید.

اگر بعد از جراحی لیپوساکشن از لباس فشرده استفاده نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

نپوشیدن لباس های فشرده باعث افزایش خطر زخم و کبودی میشود. فشار گن های لیپوساکشن حتی میتواند درد ناشی از جراحی را کاهش دهد.

چگونه تشخیص دهم که گن لیپوساشکن من به اندازه کافی تنگ است؟

فشار گن باید در حد ملایم باشد و از بدن حمایت کند بنابراین باید صاف روی پوست قرار بگیرد. به طور کلی سفتی مناسب لباس فضایی را برای لغزش راحت دست زیر آن باقی میگذارد.

چگونه یک آستین فشاری انتخاب کنیم؟

برای تعیین یک آستین سفت و فشرده باید میلی متر جیوه را اندازه گیری کنید. هر چه این عدد بیشتر باشد میزان فشار هم بیشتر است. به طور کلی اکثر آستین ها بین 20 تا 30 میلی متر جیوه فشرده سازی را رائه میدهند. اما برخی کمتر و برخی بیشتر.