انواع پروتز و انتخاب بهترین پروتز سینه (جنس، سایز و برند)

 1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی سینه
 4. /
 5. انواع پروتز و انتخاب...
فهرست مطالب

زنان می توانند با استفاده از پروتز سینه، سینه های خود را بزرگتر و پرتر کنند. این کار را می توان با هدف بازسازی سینه، مثلاً بعد از برداشتن سینه به دلیل سرطان سینه، یا با اهداف زیبایی نیز انجام داد. این مقاله به انواع پروتزهای سینه ی موجود، پروسه ی انجام این کار و عوارض احتمالی آن می پردازد.

انواع پروتز


پروتزها می توانند به شکل قطره اشک یا گرد باشند. در کل تعداد زیادی از شکل ها و اندازه ها برای بزرگ کردن سینه (برست آگمنتیشن) وجود دارد. پزشکان آن ها را با مشورت با شما و قبل از جراحی، در جلسه ی مشاوره، انتخاب می کنند.

با این حال، شکل و اندازه را می توان با قرار دادن پروتزهای آزمایشی در طول جراحی نیز انتخاب کرد؛ چون فقط در حین عمل است که می توان ساختار عضلانی فرد را دید.

ژل سیلیکون

ژل سیلیکون

پروتز سیلیکونی، پروتزی با دیواره های نرم و شفاف است. ژل آن کمی شبیه به بافت طبیعی سینه است. لایه ی بیرونی از سیلیکون الاستومر ساخته شده است که غشائی نیمه تراوا (با نفوذپذیری انتخابی) می باشد. پروتز تخم مرغی شکل (بیضی)، با توجه به اندازه ی مورد نظر، حاوی مقادیر مختلفی سیلیکون است. پروتز ژل سیلیکون، پرتوبند است و در فیلم – اسکرین، سفید به نظر می رسد. پروتز سیلیکونی چون پرتوبند است، در ماموگرافی، جلوی دید بافت های زیرین سینه و میکروکلسیفیکاسیون (نقطه های کوچک رسوب کلسیم) را می گیرد. به منظور کاهش انقباض کپسول های فیبروز (کپسول کنتراکچر) در اطراف پروتز، پوشش ها و تعدیل و اصلاحات مختلفی در طول زمان برای ژل سیلیکون شکل گرفته است.  همچنین، از آنجایی که غشاء آن غشائی نیمه تراوا (با نفوذپذیری انتخابی) است و تراوش سیلیکون به مرور زمان رخ می دهد، پروتز با نشت کم و با مانعی داخلی، ساخته شد. برای اینکه ظاهر و حجم مورد نظر حاصل شود، از دو پروتز روی هم استفاده می شود.

اگر پروتز سیلیکونی را انتخاب کنید، باید مرتباً به جراح پلاستیک خود مراجعه کنید تا کارکرد آن را بررسی کند. برای بررسی وضعیت پروتز سینه از سونوگرافی (اولتراسوند) یا ام آر آی (MRI) استفاده می شود. پروتزهای سینه ی سیلیکونی برای بزرگ کردن سینه در زنان 22 ساله و بالاتر، مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) هستند.

پروتز ژل سیلیکون با پوشش سیلیکونی زبر

پروتز ژل سیلیکون با پوشش سیلیکونی زبر

به منظور کاهش انقباض کپسولی (کپسول کنتراکچر)، سطح زبر برای غشاء الاستومر، ابداع شد. آن ها، حتی در صورتی که غشاء پروتز بشکند هم شکل خود را حفظ خواهند کرد. ژل سیلیکون موجود در این نوع پروتز، غلیظ تر از پروتزهای ژل سیلیکون سنتی است. انواع مختلفی از سطوح زبر ابداع شدند که ظاهری پرزدار یا شیاردار به پروتز می دهند. لبه ی بیرونی زبر پروتز، معمولاً در ماموگرافی مشخص است. انقباض کپسولی (کپسول کنتراکچر)، در بیمارانی که از پروتز زبر استفاده می کنند، دیرتر اتفاق می افتد. پروتزهای سینه ی سیلیکونی زبر، در قسمت پایین برجسته تر است و در قسمت بالا برجستگی کمتری دارد و باریک تر است. اگر پروتز شکل دار جا به جا شود، باعث می شود که سینه ظاهر غیر عادی پیدا کند و جراحی دیگری برای اصلاح این مشکل، نیاز خواهد بود. جایگذاری پروتزهای ژله ای، تقریباً برش بزرگتری لازم دارد.

پروتزهای دارای پوشش پلی اورتان (پلی یورتان)

پروتزهای دارای پوشش پلی اورتان (پلی یورتان)

در پروتزهای دارای پوشش پلی اورتان (پلی یورتان)، فومی از جنس پلی اورتان به غشاء الاستومر آن چسبیده است. این نوع پروتز ژل سیلیکون، برای جلوگیری از انقباض کپسولی (کپسول کنتراکچر) که منجر به سفت شدن سینه می شود، ساخته شده است. این پروتزها، در مقایسه با پروتزهای دارای دیواره ی صاف، دیرتر باعث انقباض کپسولی می شود. رشد بافت فیبروز در شکاف های پلی اورتان، باعث جلوگیری از انقباض کپسول فیبروز می شود. پروتزهای دارای پوشش پلی اورتان، سطحی نرم و مخملی دارد و در ماموگرافی پرتوبند مانع از عبور پرتو خواهد بود. آن ها در ماموگرافی مشابه پروتزهای ژل سیلیکون خواهند بود.

بیماران واکنش های بدنی عجیبی مانند: تجمع مایع، سلولیت و غده های پوستی را مشاهده کرده اند. در زمان خارج کردن پروتز، مشاهده شده که پوشش پلی اورتان از سطح پروتز جدا شده است. انتشار پلی اورتان ممکن است باعث گرانولوم (سفت شدن نسج در اثر عفونت)، شود. به دلیل جدا شدن پوشش پلی اورتان، خارج کردن کامل پروتز دشوار است و ممکن است فوم باقی مانده باعث نیاز به تخلیه ی استریل مداوم و عفونت مزمن شود.

در حدود 10% از بیماران، دانه های پوستی و اریتمای منتشر شده با پروریتوس رخ می دهد. در ابتدا، این مورد به عنوان واکنش آلرژیک در نظر گرفته می شد.

عوارض دیگری که معمولاً با پروتزهای دارای پوشش پلی اورتان رخ می دهد، هماتوم و عفونت است. خطر ابتلا به سرطان سینه در طول عمر زنانی که پروتز دارای پوشش پلی اورتان دارند، 5 نفر از هر 10 میلیون زنی است که دو پروتز دارای پوشش پلی اورتان (پلی یورتان) دارند. با اینکه استفاده از این پروتز دیگر مجاز نیست، اما FDA خارج کردن پروتزهای دارای پوشش پلی اورتان استفاده شده را لازم نمی داند.

پروتزهای سالینی (نمکی)

پروتزهای سالینی (نمکی)

پروتزهای سالینی، غشاء سیلیکون الاستومر صیقلی و یا زبری دارند که با سالین پر شده است. پروتزهای کشسان سالینی، معمولاً تا حجم 100 میلی لیتر پر شده اند و قابلیت پر شدن بیشتر حین عمل را دارند؛ دریچه ی آن معمولاً در ماموگرافی مشخص است و در معاینه ی سینه نیز حس می شود. این پروتزها نسبت به پروتزهای ژل سیلیکون، بیشتر در معرض پاره شدن قرار دارند. با این حال، چون حاوی سالین هستند، پاره شدن آن ها مضر نخواهد بود. همچنین در مورد پروتزهای سالینی، انقباض کپسولی (کپسول کنتراکچر)، کمتر گزارش شده است. این نوع پروتز هم در ماموگرافی پرتوبند است اما میزان پرتوبندی آن نسبت به پروتزها ژل سیلیکون، کمتر است. امروزه پروتز پر شده با سالین، تنها پروتز مورد تأیید FDA است.

پروتز دو قسمتی (پروتز دو لایه)

پروتز دو قسمتی (پروتز دو لایه)

پروتزهای دو قسمتی (پروتز دو لایه)، یا کیسه ی داخلی ژل سیلیکون و کیسه ی بیرونی سالینی دارند و یا کیسه ی داخلی سالینی و کیسه ی بیرونی ژل سیلیکونی دارند. در پروتزهای دو قسمتی (پروتز دو لایه)، پروتزی در داخل پروتز دیگر قرار دارد و باعث جلوگیری از کم حجم شدن کامل و عدم تقارن، در صورت پاره شدن یکی از لایه ها، می شود. در صورت پاره شدن کیسه ی داخلی سیلیکونی، سیلیکون در کیسه ی بیرونی سالینی می ماند. همچنین این ابداع، باعث شده است که بتوان در حین عمل، برای ایجاد تقارن، کیسه ی پر شده با سالین را تنظیم کرد.

پروتزهای دو قسمتی (پروتز دو لایه)، که کیسه ی داخلی حاوی سالین و کیسه ی بیرونی حاوی سیلیکون دارند، می توانند بعد از برداشتن سینه، به عنوان متسع کننده ی بافت (تیشو اکسپندر) استفاده شده و بعد هم به عنوان پروتز دائمی باقی بمانند. دریچه ای تعبیه شده تا بتوان حجم کیسه ی حاوی سالین را بعد از عمل هم تنظیم کرد. به محض فروکش کردن تورم بعد از جراحی و با منبسط شدن بافت های نرم و پوست، جراح تنظیمات حجمی را انجام می دهد تا تقارن ایجاد شود. پس از اینکه تنظیمات انجام شد، دریچه ی بیرونی و لوله ی تنظیم حجم، برداشته می شود. دریچه ی پروتز، در رادیوگرافی قفسه ی سینه، مشخص خواهد بود.

متسع کننده های بافت (تیشو اکسپندر)

متسع کننده های بافت (تیشو اکسپندر)

متسع کننده های بافت (تیشو اکسپندر)، غشاء الاستومر پر شده با سالین پلی دی متیل سیلوکسان است که بعد از خارج کردن سینه برای انبساط پوست و بافت های نرم به منظور آماده شدن برای بازسازی، استفاده می شود. دریچه ی پر شدن، در جلو قرار دارد تا بتوان متسع کننده (اکسپندر) را به تدریج و در طی چند هفته با سالین پر کرد تا به اندازه ی مد نظر رسید. معمولاً متسع کننده ها در آماده سازی برای پروتز دائمی، بیش از حد(حدود 200 میلی لیتر) پر می شوند. دریچه ی متسع کننده ی بافت (تیشو اکسپندر)، در رادیوگرافی قفسه ی سینه، مشخص خواهد بود.

محل مناسب پروتز در سینه


محل مناسب پروتز در سینه

پروتز را می توان در محل های زیر قرار داد:

 1. روی عضله ی سینه: که می تواند درون بافت کافی و استوار غدد پستانی قرار گیرد. این مداخله ی جراحی سریعی است که درد کمی دارد اما با گذر زمان می تواند باعث کشیدگی بیش از حد پوست و پارگی پوست شود؛ این موارد به خصوص در زمان خم شدن به جلو رخ می دهد.
 2. بین عضلات و دنده ها: که انتخاب مناسبی برای زنان جوان و لاغری است که سینه های محکم و سفت و کوچکی دارند. در این مورد 2 روز باید به طور مداوم از مسکن استفاده شود (درمان داخل مطب).
 3. قسمتی در زیر و قسمتی روی عضله: این مورد بستگی به انتخاب جراح ندارد و به آناتومی بدن بیمار بستگی دارد. این مورد برای بعد از شیردهی، سینه هایی که کمی افتادگی دارند و سینه هایی که چین زیرین زیادی دارند، مناسب است. این روش پیچیده است، اما بهترین و طبیعی ترین نتایج را به همراه دارد. به مدت 2 روز باید مسکن مصرف شود.

ویژگی های پروتز سینه


در صورتی که می خواهید از پروتز سینه استفاده کنید، یا تاکنون به این موضوع فکر نکرده اید، جالب است بدانید که تنها عامل مهم این است که ببینید می خواهید سینه هایتان چقدر بزرگ باشد. اندازه ی پروتز سینه، موضوع مهمی است، اما شکل و برجستگی آن نیز مهم است.

اندازه ی پروتز

اندازه ی پروتز

اندازه ی پروتز سینه، مهم ترین عامل در زمینه ی اینکه پروتز روی ظاهر شما چه تأثیری خواهد گذاشت، می باشد. اکثر زنان، این انتخاب را سخت ترین انتخاب می دانند. در زمانی که به اندازه ی پروتزی که می خواهید فکر می کنید، ممکن است چندین بار نظرتان عوض شود تا بالاخره تصمیم نهاییتان را بگیرید. اول اینکه باید بدانید که اندازه ی پروتزها همانند اندازه ی کاپ سوتین نیستند. پروتزهای سینه بر اساس حجم و معمولاً برحسب سانتی متر مکعب یا میلی متر مکعب دسته بندی می شوند. هرچه پروتزی حجم بیشتری داشته باشد، بزرگتر و برجسته تر خواهد بود.

همچنین برجستگی پروتز به قطر آن نیز بستگی دارد، که همان پهنای پروتز در پهن ترین قسمت است. مثلاً دو پروتز 425 میلی لیتر که قطرهای متفاوتی دارند را در نظر بگیرید؛ اگرچه حجم آن ها یکسان است اما شکلشان متفاوت است. پروتزی که قطر بزرگتری دارد، مسطح تر بوده و درنتیجه برجستگی آن کمتر از پروتزی که قطر کوچک تری دارد خواهد بود.

شکل پروتزها

شکل پروتزها

پروتزهای سینه ممکن است گرد یا اشکی شکل باشند. پروتزهای گرد شکل متقارنی دارند و کل سینه را پر می کنند. شکل اشکی، در قسمت پایینی حجم بیشتری دارد که باعث می شود قسمتی از سینه که در زیر نوک سینه قرار می گیرد، پرتر باشد.

سینه هایی که پروتز اشکی شکل در آن ها قرار دارد، ظاهری طبیعی تر دارند. در حالی که سینه هایی که پروتز گرد در آن ها قرار دارد نسبت به آن هایی که پروتز اشکی شکل در آن ها قرار دارد ظاهری کمی غیر طبیعی دارند اما پرتر هستند و این امر مورد پسند اکثر زنان است.

برجستگی پروتز

برجستگی پروتز

برجستگی پروتز سینه روی اینکه سینه چقدر پر شود، تأثیر دارد و با تأثیر حجم و شکل پروتز بر سینه، متفاوت است. پروتزهایی که برجستگی متوسط دارند، مسطح تر هستند و پروتزهایی که دارای برجستگی زیاد هستند، برجسته تر و گردتر هستند. این امر به این معناست که اگر از پروتز با برجستگی زیاد استفاده کنید، نسبت به اینکه از پروتز با برجستگی متوسط استفاده کنید، سینه هایتان برجسته تر خواهد شد. پروتزهای متوسط معمولاً طبیعی تر هستند اما بازهم بسیاری از زنان، برجستگی زیادی می خواهند که با پروتزهای با برجستگی زیاد به دست خواهد آمد. این انتخاب ها کاملاً به شما بستگی دارد و جراح معتبر به شما کمک خواهد کرد.

برندهای پروتز


پروتز min برندهای پروتز 1 برندهای پروتز 2

 • ایده آل (IDEAL®): پروتزهای سینه سالینی ایده آل (IDEAL)، غشاء مخصوص چندلایه دارند که باعث می شود طبیعی تر باشند. پروتزهای سالین قدیمی، حالت سیلیکون را ندارند؛ اما غشاء پروتزهای ایده آل (IDEAL)، این مشکل را حل کرده است. پروتزهای ایده آل (IDEAL) احساس و ظاهری طبیعی مشابه آنچه سیلیکون ایجاد می کند را با سالین ایمن، ایجاد خواهد کرد. پروتزهای سالینی ایمن ترند زیرا سالین مشابه مایعی است که به طور طبیعی در سلول ها وجود دارد. در صورتی که پروتز سالینی پاره شود، مایعات اضافی توسط بدن جذب می شود. اگر پروتز سیلیکون پاره شود، ژل سیلیکون جذب نمی شود و باید خارج شود. در هر دو مورد، پروتز باید تعویض شود.
 • منتور (MENTOR®): با پروتزهای متنوعی از هر دو نوع سالین و سیلیکون که دارد، منتور (MENTOR)، گزینه های فراوانی برای انتخاب در اختیار افراد قرار می دهد. می توانید از بین پروتزهای گرد و اشکی شکل با برجستگی های مختلف، تا حجم 800 میلی لیتر، انتخاب کنید.
 • سی انترا (SIENTRA®): سی انترا (SIENTRA) گزینه های مختلفی از پروتزهای سیلیکونی دارد که مشابه منتور (MENTOR) است. این موارد شامل پروتزهای دارای برجستگی کم، متوسط و زیاد، گرد و اشکی شکل و تا حجم 700 میلی لیتر است.

تفاوت بین برندها


تمامی این برندها، از نظر کیفیت، مشابه هم بوده و همه ی آن ها مورد تأیید FDA هستند. یک تفاوت بین پروتزهای منتور (MENTOR) و سی انترا (SIENTRA) این است که پروتزهای منتور (MENTOR) اندازه های بزرگ هم دارند. چون 150 میلی لیتر معادل یک سایز سوتین برای یک زن معمولی است، 100میلی لیتر تفاوتی که بین این دو برند وجود دارد، کمتر از یک کاپ سوتین است.

تفاوت دیگر این است که سی انترا (SIENTRA) فقط پروتزهای سیلیکونی دارد در حالی که منتور (MENTOR) هم سیلیکونی و هم سالینی دارد و پروتزهای ایده آل (IDEAL) هم فقط سالینی هستند. اگر پروتز سالینی می خواهید، باید از بین پروتزهای برند منتور (MENTOR) و ایده آل (IDEAL) انتخاب کنید. اگر پروتز سیلیکونی می خواهید، باید از بین برندهای منتور (MENTOR) و سی انترا (SIENTRA) انتخاب کنید.

زمانی که می خواهید از بین برندهای منتور (MENTOR)، سی انترا (SIENTRA) و ایده آل (IDEAL) انتخاب کنید، مهم ترین نکته این است که اندازه و شکلی را انتخاب کنید که مناسب شماست نه اینکه به برند خاصی توجه داشته باشید. این موضوعی است که با جراحتان درباره ی آن صحبت خواهید کرد و می توانید تصاویر قبل و بعد از عمل افرادی که جراحی پروتز سینه داشته اند را نیز ببینید.

نکاتی برای انتخاب پروتز سینه


نکاتی برای انتخاب پروتز سینه

 • درباره ی اندازه ی سوتین فکر نکنید.

همه ی تولید کنندگان سوتین، نحوه ی اندازه گذاری مختلفی دارند و در نتیجه سوتین های تولیدکنندگان مختلف، متفاوت خواهند بود. ممکن است در مواردی اندازه ی شما 36C و در مواردی 34D باشد. پس نگران اندازه ی سوتین نباشید. اگر در نهایت به اندازه ی کاپ D برسید ولی از ظاهر خود راضی باشید، اندازه ی سوتین مهم نیست. از جراح خود کمک بگیرید تا برای انتخاب پروتزی که ظاهر مدنظرتان را به وجود می آورد، تصمیم بگیرید.

 • بدنتان را بشناسید.

قد، وزن، استخوان بندی بدن، پهنای شانه، پهنای لگن، باسن و حجم سینه ی خودتان، باید برای انتخاب پروتز، در نظر گرفته شود. به طور کلی، با بزرگ تر شدن این نواحی، پروتز بزرگتری لازم است تا توازن حفظ شود. ایستادن جلوی آینه و تشخیص فرم بدن کار ساده ای نیست؛ اما این کار باعث می شود که دانش و شناخت شما از بدنتان و در نتیجه توانایی شما برای انتخاب پروتز مناسب، بیشتر شود.

 • شخصیت و پذیرش اجتماعی

چه فردی برونگرا یا خجالتی باشید، پروتزی برای شما وجود دارد که می تواند ظاهرتان را بهبود بخشیده و خود واقعی تان را نیز حفظ کند. باید به جراحتان بگویید که در جامعه چه بازخوردی می خواهید. پروتزهایی که باعث متقارن و متوازن شدن سینه ها می شوند، باعث می شوند که لباس ها بهتر روی بدن بنشیند و در زمان پوشیدن لباس شنا و دکلته جلوه ی بهتری داشته باشید و در زمان پوشیدن لباس اداری و فرمال هم مشکلی ایجاد نکند.

 • تمرین و ورزش کردن

در صورتی که فعال هستید و زیاد می دوید یا دوچرخه سواری می کنید یا ورزشی را به طور جدی انجام می دهید باید بین داشتن سینه های بزرگتر و قادر بودن به ادامه ی فعالیت های خود یکی را انتخاب کنید. این امر به معنای این نیست که پروتز سینه باعث محدود شدن فعالیت شما می شود؛ اما سینه های بزرگتر فرق دارد و نیازمند حمایت بیشتر است و در زمان تمرین کردن دست و پا گیر و ثقیل خواهد بود. باید در این باره با جراحتان صادقانه گفت و گو کنید. برای رسیدن به هدفتان باید از پروتز کوچک تر و دارای برجستگی کمتر استفاده کنید.

 • مدل پروتز

تمامی تولید کنندگان پروتز مورد تأیید FDA، پروتزهای دارای برجستگی کم، متوسط و زیاد، تولید می کنند. با پیشرفت پروتزها از برجستگی کم تا برجستگی زیاد، برای هر حجمی، میزان برجستگی افزایش یافته و قطر کاهش می یابد. این پروتزها می توانند گرد باشند یا شکلی داشته باشند. پروتزهایی با شکل های خاص، برای بازسازی سینه استفاده می شود و در مقاصد زیبایی نیازی به استفاده از آن ها نیست. پروتزهایی که شکل دارند در زمانی که سینه شکلی نداشته باشد کاربرد دارد؛ اما ممکن است جا به جا شده و بچرخد و مشکل ایجاد کند. علاوه بر این ها، پروتزهایی که شکل دارند، سطح زبری دارند و با لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک مربوط به پروتز، مرتبط شناخته شده است. احتمال این مورد کم است اما باید مورد توجه قرار گیرد. در بسیاری از موارد، پروتزهای صیقلی و گرد، باعث دستیابی به نتایج طبیعی و زیبا می شود. علاوه بر این، در اکثر بیماران با استفاده از پروتز دارای برجستگی متوسط، بهبود چشمگیری حاصل می شود. پروتزهای دارای برجستگی زیاد، برای زنانی که استخوان بندی کوتاه تر و ریزتری دارند و قسمت سینه شان پهن نیست، مناسب است. در مقابل، پروتزهای دارای برجستگی کم، برای پر کردن بالا تنه با پروتز سینه، یا برای پرتر کردن بدون اینکه برجستگی ایجاد شود، در زنانی که بافت پستانی کافی دارند، مناسب است.

 • به دنبال آنچه که فرد دیگری انجام داده نباشید.

اگرچه ممکن است شما و دوستتان از نظر اندازه ی بدن مشابه باشید اما عوامل بسیار دیگری وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. این عمل را به عنوان نتیجه ی نهایی در نظر بگیرید و اندازه و مدل پروتزی را که می خواهید، راحت انتخاب کنید.

 • از سایزر استفاده کنید.

سایزرها، پروتزهایی هستند که در مطب پزشک در اختیار شما قرار داده می شود تا ببینید که بعد از جراحی چه انتظاراتی باید داشته باشید. پوشیدن یک سوتین اسپورت تنگ برای امتحان سایزرها، مناسب تر است و کمک می کند کمی بهتر بتوانید نتیجه را بسنجید. با این حال سایزرها در سوتین، نسبت به پروتز سینه، پایین تر قرار می گیرند و درنتیجه جراحتان باید شما را راهنمایی کند. عالی نیستند اما تقریباً نتیجه ی بعد از عمل را نشان می دهند.

 • دوستی را با خودتان به جلسه ی مشاوره بیاورید.

 به همراه داشتن دوست یا آشنا در جلسه ی مشاوره، میزان اطلاعات به دست آمده را افزایش خواهد داد. به علاوه، این دوستان، در صورتی که نیاز شما را بدانند، با دیدن شما از زاویه ی دیگر، می توانند در انتخاب پروتز بهتر به شما کمک کنند.

 • برای اینکه بیش از یک بار به جراحتان مراجعه کنید ترسی نداشته باشید.

در جلسه ی مشاوره ی اول، بیماران و پزشک باهم برای انتخاب پروتز تصمیم می گیرند. در صورت وجود هرگونه شک و تردید، در جلسه ی پیش از عمل می تواند روشن شود. اگرچه اکثر جراحان این کار را انجام نمی دهند اما جراحتان را در موقعیت دیگری ملاقات کنید. لباس های مختلفی را به همراه داشته باشید تا ببینید نتیجه ی کامل جراحی چه خواهد بود.

 • اجازه ندهید جراحتان اندازه ی پروتز را انتخاب کند.

انتخاب پروتز مناسب، امری با مشورت پزشک است. از جراح به عنوان راهنما کمک بخواهید. از دانش او، سایزرها و تجربه استفاده کنید تا به نتیجه برسید.

خطرات و عوارض جانبی پروتزهای سینه


ممکن است گاهی پروتزهای سینه مشکلاتی ایجاد کنند که عبارتند از:

 • اسکار ضخیم و مشهود
 • احساس سفتی سینه به دلیل جمع شدن بافت اسکار در اطراف پروتز (کپسول کنتراکچر یا انقباض کپسولی)
 • پارگی پروتز: این مورد باعث به وجود آمدن برجستگی های کوچک و حساس می شود که فقط در تصویربرداری از سینه مشخص می شود. در این موارد، پروتز باید تعویض شود.
 • چین خوردگی یا چروکیده شدن پروتز
 • چرخیدن پروتز درون سینه، که باعث ایجاد شکل غیرعادی می شود.
 • مواج شدن پروتز: این مورد زمانی اتفاق می افتد که پروتز با لایه ی نازکی از بافت که به پروتز چسبیده، پوشیده شده باشد؛ درمان آن بسیار مشکل است.
 • مشکلات عصبی در نوک سینه ها: ممکن است حساس تر شده یا حساسیت آن ها کم شود و یا کاملاً بی حس شود. ممکن است این مشکل موقتی یا دائمی باشد.
 • عدم توانایی شیردهی یا تولید شیر کم در مقایسه با مقدار آن در صورت عدم وجود پروتز

خلاصه


بر اساس آناتومی و ساختار سینه، فرم بدن و عوامل دیگر، ممکن است جراح پروتزی را مناسب تر از دیگری بداند. با این حال، نهایتاً انتخاب بین پروتز سالینی یا سیلیکونی به شما بستگی خواهد داشت.

سؤالات متداول


چگونه اندازه مناسب پروتز سینه برای خودم را تشخیص دهم؟

فرم بدنتان، از جمله پهنای سینه هایتان و شکل و اندازه ی سینه ی شما، عوامل مؤثر در انتخاب اندازه ی پروتز برای پر کردن، اندازه و برجستگی که مدنظرتان است، می باشد.

چه نوع پروتز سینه ای بهتر است؟

پروتزهای سیلیکونی طبیعی ترین حس را دارند. آن ها غشاء سیلیکونی دارند و با ژل سیلیکون پر شده اند. پروتزهای سیلیکونی همانند بافت طبیعی سینه هست، چه در ظاهر و چه در زمان لمس شدن و برای بسیاری از بیماران مناسب اند. پروتزهای سیلیکونی برای بیماران 22 ساله و بالاتر، مورد تأیید FDA است.

سالم ترین پروتز سینه کدام است؟

پروتزهای سیلیکونی معمولی، بنا به دلایلی متداول ترین پروتزها هستند؛ این دلایل عبارتند از: سابقه ی خوب در ایمنی و کارکرد، طبیعی تر از پروتزهای سالین بودن و کمتر نمایان بودن آن ها در زیر پوست نسبت به پروتزهای سالین.

آیا در صورت داشتن پروتز سینه می توان دوید؟

پروتزهای سینه ای که خیلی بزرگ هستند ممکن است در زمان دویدن مشکل ساز باشند و باعث کمردرد شوند. بعد از بزرگ کردن سینه (برست آگمنتیشن)، باید 3-4 هفته صبر کنید تا بتوانید به پیاده روی عادی بروید.

پروتز سالینی بهتر است یا سیلیکونی؟

هر دو نوع پروتز، احساسی مخصوص به خود ایجاد می کنند. گزارش شده که پروتزهای سیلیکونی، بیشتر شبیه به سینه ی طبیعی هستند و در زمان لمس کردن نرم هستند؛ پروتزهای سالینی سفت تر هستند، اما در صورت پاره شدن، محلول سالین جذب بدن شده و بی خطر خواهد بود.