ابدومینوپلاستی به همراه سزارین

 1. خانه
 2. /
 3. ابدومینوپلاستی
 4. /
 5. ابدومینوپلاستی به همراه سزارین
فهرست مطالب

جراحی برداشتن چربی‌های شکمی و پوست اضافی (آبدومینوپلاستی) [تامی‌تاک] یکی از ۵ روش جراحی زیبایی متداول در جهان برای زنان ۳۰ تا ۳۹سال می‌باشد. برای مادرهایی که قرار است فرزندشان را از طریق زایمان سزارین متولد کنند، ترکیب جراحی آبدومینوپلاستی و زایمان، بسیار مطلوب به نظر می‌رسد. به جای دو جراحی مجزا، فقط یک نوبت داروی بی‌حسی، یک بار حضور در اتاق عمل و یک دوره بهبود خواهید داشت. این ترکیب اختصارا تحت عنوان “C-truck” شناخته می‌شود و مطلوب به‌نظر‌می‌رسد. اغلب پزشکان به شما می‌گویند که همزمان تحت هردو جراحی قرارگرفتن، عاقلانه است. اما این بدان معنا نیست که انجام جراحی آبدومینوپلاستی پس از بهبود کامل از زایمان سزارین، امری محال باشد.
در اینجا قصد داریم به آنچه باید درباره آبدومینوپلاستی همزمان با سزارین بدانید، بپردازیم که شامل مزایا، معایب، متقاضیان، آمادگی، روش، مراقبت‌های بعدی و عوارض جانبی آن می‌شود. بهتر است بدانید هرزمان که قصد دارید پس از زایمان پوست آویزان ناحیه شکمی را معالجه کنید، باید به پزشکی باتجربه و کاردان مراجعه کنید که از روش‌های عمل و مدیریت عوارض احتمالی آگاه باشد. این موضوع می‌تواند خطرات و عوارض جانبی و همچنین زمان بهبود را کاهش دهد.

مزایای آبدومینوپلاستی پس از زایمان سزارین


مزایای آبدومینوپلاستی پس از زایمان سزارین

مزایای ترکیب آبدومینوپلاستی با وضع‌حمل سزارین به شرح زیر می‌باشد:

 • زخم‌هایی که در اثر سزارین ایجاد شده‌اند را از بین‌می‌برد، این زخم‌ها می‌توانند بالای خط بیکینی قرار داشته باشند و هنگام
 • لباس پوشیدن بالا ‌آمده یا دیده شوند.
 • عضلات واگشاده شکمی، که یکی از عوارض متداول بارداری‌ است را ترمیم می‌کند.
 • پوست شل یا افتاده که به خودی خود سفت نمی‌شود را از میان می‌برد.
 • شما را از شر ترک‌های پوستی شکمی پس از زایمان خلاص می‌کند.
 • شکم و خط کمرتان را با ظاهری دلپذیر به زیبایی شکل می‌دهد.
 • بدن پیش از بارداری‌تان را برمی‌گرداند.
 • اعتماد به‌نفس نسبت‌ به بدن‌تان را دوباره بدست‌می‌آورید.

متقاضیان اجرای ترکیبی جراحی آبدومینوپلاستی و سزارین


متقاضیان اجرای ترکیبی جراحی آبدومینوپلاستی و سزارین

عواملی وجود دارند که یک مادر را گزینه مناسبی برای جراحی می‌کنند، این عوامل زنانی را شامل می‌شوند که دارای فرزند شده‌اند  و دیگر قصد فرزندآوری ندارند.

 • از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستند.
 • سیگار نمی‌کشند. می‌دانید که مادران زودتر سیگار را ترک می‌کنند زیرا سیگار می‌تواند به جنین آن‌ها آسیب برساند. همچنین، سیگار کشیدن می‌تواند تاثیر منفی بر روند جراحی آبدومینوپلاستی و جریان درمان پس از آن داشته باشد.
 • اهداف واقع‌بینانه‌ای از جراحی آبدومینوپلاستی داشته باشند.
 • دارای سلامت روان خوبی باشند.

انتخاب روش آبدومینوپلاستی پس از وضع حمل سزارین


انتخاب روش آبدومینوپلاستی پس از وضع حمل سزارین

زمانی که آبدومینوپلاستی را انتخاب می‌کنید، مهم است که نوعی از آن‌ را انتخاب که بهترین همخوانی را با نیازهای شما داشته باشد. هر روش با مشاوره فردی شروع می‌شود تا نیازهای بدن‌ و اهداف شخصی‌تان تعیین شوند. سپس، یک برنامه درمانی شخصی‌سازی‌شده ایجاد می‌شود.

مینی آبدومینوپلاستی[آبدومینوپلاستی جزئی]


جراحی مینی آبدومینوپلاستی، غیرتهاجمی‌ترین شکل از این جراحی‌ است و بخش پایینی شکم را هدف قرار می‌داد. این روش با یک شکاف در بافت بالای ناحیه تناسلی همراه است و به جراح این امکان را می‌دهد تا ماهیچه‌های غیرمتراکم و شل‌شده را محکم کند و پوست اضافی را بردارد. در این روش، تماس با ناف یا جابجایی آن صورت نمی‌گیرد.
مینی آبدومینوپلاستی موجب دستیابی به یک دیوار شکمی زیرین تخت و صاف، با جراحتی کوچک، تقریبا با طولی نصف طول زخم روش سنتی این جراحی، می‌شود.

آبدومینوپلاستی کلاسیک یا کامل

در جراحی آبدومینوپلاستی کلاسیک یا کامل، عمل، برطرف‌کننده مشکل نواحی پایینی و بالایی شکمی است، روشی که بهترین گزینه برای رفع گردشدگی و پوست اضافی بالا و پایین ناف می‌باشد. در این روش، جراح یک شکاف “U” شکل بالای ناحیه تناسلی و شکافی دیگر اطراف ناف ایجاد می‌کند. جراحت آبدومینوپلاستی کلاسیک معمولا سرتاسر عرض شکم را فرامی‌گیرد اما طوری قرارداده می‌شود که اکثر اوقات با لباس شنا مخفی می‌شود.
آبدومینوپلاستی کلاسیک یا کامل موجب دستیابی به شکمی تخت‌تر و صاف‌تر می‌شود، با توجه به ایجاد اندامی بهتر، راحتی شما در لباس‌های‌تان، از جمله لباس‌های چسبان، را افزون می‌کند.

آبدومینوپلاستی گسترده

آبدومینوپلاستی گسترده نواحی بالایی و پایینی و نیز پهلو‌ها را درست می‌کند. می‌تواند بهترین روش برای افرادی باشد که دارای میزان قابل توجهی پوست آویزان درپی بارداری‌های متعدد گشته‌اند. آبدومینوپلاستی گسترده جراحت و زخم بزرگ‌تری نسبت به سایر روش‌های آبدومینوپلاستی ایجاد می‌کند، با این حال برآمدگی ناحیه شکمی را به‌وسیله تخت‌کردن و صاف‌کردن عضلات شکمی برطرف ساخته و سستی پوست در نواحی بالایی و پایینی شکم و پهلو‌ها را به میزان قابل توجهی رفع می‌کند.

روش جراحی ترکیبی آبدومینوپلاستی و زایمان سزارین


روش جراحی ترکیبی آبدومینوپلاستی و زایمان سزارین
حمل وضع سزارین

 • پیش از جراحی، داروی بی‌حسی دریافت خواهید کرد که معمولا یک بازدارنده درد موضعی است. بی‌حسی موضعی به‌ شما این امکان را می‌دهد که درطول جراحی با وجود اینکه هشیار می‌مانید تا شاهد تولد فرزندتان باشید، دردی احساس نکنید.
 • بیمار توسط پارچه‌های استریل پوشانده می‌شود و پزشک برش‌ ابتدایی را در شکم ایجاد می‌کند. این برش افقی است (سرتاسر بخش پایینی شکم، زیر ناف و دقیقا بالا یا پایین بخش آغازین ناحیه تناسلی).
 • چندین لایه وجود دارند که جراح شما باید پیش از رسیدن به کودک از آن‌ها عبور کند و آن‌ها را بشکافد. این شامل برش دادن پوست، چربی، داخل شکم و رحم می‌شود. عضلات شکمی بریده نخواهند شد اما برای دسترسی به رحم از یکدیگر واگشاده می‌شوند. ممکن‌ است نیاز باشد مثانه و روده‌ها نیز به گوشه‌ای فشرده شوند.
 • پس از عبور از رحم، مایع آمنیوتیک به منظور ایجاد فضای بیشتری برای دستان پزشک یا تجهیزاتی مثل انبر جراحی یا خارج‌کننده خلاء که گاهی برای تسهیل خارج‌کردن نوزاد مورد استفاده قرار می‌گیرد، به بیرون مکش می‌شود.
 • نوزادتان اغلب در لگن قرارگرفته، معمولا سرش به سمت پایین است، اما ممکن است ابتدا کفل او پدیدار شود یا چرخیده‌ باشد. فرقی ندارد هرقسمتی که وارد لگن شده باشد توسط پزشک به بالا کشیده می‌شود و بیرون می‌آید. این عمل ممکن است با فشار، درهم‌کشیدگی، یا کشیده‌شدن این نقطه احساس شود. وقتی که سر نوزاد خارج شود، پزشک مایع موجود در بینی و دهان او را با مکش بیرون می‌کشد.
 • وقتی که مایعات بینی و دهان نوزاد به خوبی به بیرون مکش شد، پزشک شروع به کمک به ادامه تولد نوزاد می‌کند. جراح باید به منظور بیرون آمدن نوزاد، با مهارت، او را به عقب و جلو حرکت دهد. پزشک باید درحین بیرون آمدن بدن نوزاد، گره‌خوردگی بندناف یا سایر مشکلات را بررسی کند.
 • پس از ۵ الی ۱۰ دقیقه، بندناف بریده خواهد شد و سپس کودک توسط پرستار یا متخصص نوزادان به محیطی گرم‌تر، با توجه به دمای اتاق عمل، برده می‌شود.
 • مرحله بعدی، خارج‌کردن جفت می‌باشد. هر زمان که جفت برداشته شود، توسط پزشک معاینه خواهد شد.

آبدومینوپلاستی


آبدومینوپلاستی
پس از زایمان سزارین، جراح با احتیاط برش‌هایی واقع بر ناحیه شکمی ایجاد می‌کند. طول و تعداد برش‌ها بستگی به نوع روش اعمال‌شده دارد. درحالیکه مینی آبدومینوپلاستی احتمالا یک برش کوچک زیر ناف را دربردارد، آبدومینوپلاستی جانبی می‌تواند یک شکاف بزرگ دورتادور خط کمر، پشت و کمر را نیز دربرگیرد.
احتمال می‌رود در بسیاری موارد آبدومینوپلاستی، جابجایی ناف نیاز باشد. این کار برای طبیعی‌تر کردن ظاهر شکمی سفت و بالاکشیده ضروری است. جراح ممکن‌است ناف اصلی را بیرون کشیده و در محلی بهتری قرار دهد.
پس از آن، جراح عضلات آویزان را محکم می‌کند. در اثر برش‌ها، پوست ناحیه شکمی از دیواره شکم جدا خواهد شد. عضلات فشرده‌تر درکنار یکدیگر قرار می‌گیرند و در وضعیتی بخیه می‌خورند که ظاهر ورزیده‌تری به‌ وجود آورند. سفتی عضلات شکم، خط کمر را باریک‌تر می‌کند.
پس از متراکم‌سازی عضلات شکم، جراح، پوست را به سمت پایین می‌کشد تا آن را فشرده و صاف کند. سپس پوست شل‌ شده و زائد بریده می‌شود. در برخی موارد، ممکن است در این مرحله پیش از کشیده شدن پوست، لیپوساکشن[مکش چربی‌ها] برای از بین‌بردن چربی‌های اضافه اعمال شود.
این جراحی بسته به اینکه برش‌ها در چه محلی قرار گیرند، اثر ترک‌های پوستی را کاهش می‌دهد. اگر ترک‌های پوستی زیر ناف قرار داشته‌ باشند، معمولا همراه با پوست شل‌شده برداشته می‌شوند و از بین می‌روند.
پس از پایان جراحی، پوست توسط نخ بخیه‌های جراحی، بخیه می‌خورد. این کار به زخم‌ها امکان می‌دهد تا به مرور زمان به شکل طبیعی بسته شوند. جراح به منظور جمع‌آوری مایع اضافی و کاهش خطر ابتلا به عفونت در محل بریدگی‌ها یک لوله تخلیه جراحی (درن) را زیر پوست تعبیه می‌کند. زمانی‌که بخیه‌ها کشیده شوند، ممکن است لوله جراحی نیز برداشته شود یا گاهی اوقات قبل از کشیدن بخیه‌ها برداشته می‌شود.

بهبود پس از جراحی ترکیبی آبدومینوپلاستی و سزارین 


بهبود پس از جراحی ترکیبی آبدومینوپلاستی و سزارین

پس از جراحی ترکیبی، برای اطمینان از ثبات علائم حیاتی و سنگین نبودن خونریزی، هرچند همه به مدت چند هفته تا ترمیم رحم خونریزی دارند، در اتاق ریکاوری حداقل به مدت یک‌ساعت تحت‌نظر خواهید بود. سپس به اتاق پس از جراحی بخش منتقل خواهید شد. معمولا، نوزاد و همراهتان می‌توانند در کنارتان باشند.
باقی‌مانده مدت بستری خود در بیمارستان، که معمولا ۲ الی ۴ روز است، را آنجا خواهید گذراند. بخیه‌ها حدود ۵ روز الی یک هفته پس از جراحی کشیده می‌شوند. پزشک شما زمان مجاز برای استحمام را به شما خواهد گفت. در هفته‌های اول بهبود، برای جلوگیری از آسیب به زخم‌هایتان سعی کنید چیزی سنگین‌‌وزن‌تر از نوزادتان را بلند نکنید. اما، راه رفتن و برخاستن از تخت برای تسریع بهبودی کمک‌کننده است.

مشکلات جراحی ترکیبی آبدومینوپلاستی و سزارین


مشکلات جراحی ترکیبی آبدومینوپلاستی و سزارین
آبدومینوپلاستی که بلافاصله پس از سزارین انجام می‌شود مشکلات معدودی به همراه دارد که به شرح زیر می‌باشد:

نتایج مایوس‌کننده [نارضایتی از نتیجه]

هدف آبدومینوپلاستی این است که به شما کمک کند تا در بهترین شکل خود ظاهر شوید. بدین منظور، باید پیش از جراحی در شرایط جسمانی خوبی باشید. پس از حمل کودک به مدت ۹ ماه، پوست ناحیه شکم و رحم‌تان هر دو، شدیدا کش آمده‌اند. این موضوع تعیین دقیق اینکه چه مقدار متراکم‌سازی نیاز است را برای جراح سخت می‌کند. این مسئله پس از بهبود می‌تواند منجر به نارضایتی از نتیجه گردد.

بهبودی دشوار

بهبودی و دوران نقاهت از جراحی آبدومینوپلاستی یا سزارین دشوار است. بهبودیافتن از هردو جراحی همزمان، علاوه بر مراقبت از یک نوزاد، سخت و طاقت‌فرساست. درمضیقه بودن از نظر جسمانی، کارها را دشوار می‌کند.

پیداکردن جراح

یافتن یک جراح زیبایی که موافقت کند بلافاصله پس از زایمان سزارین، آبدومینوپلاستی را انجام دهد نیز یک مسئله است. به‌خاطر داشته باشید که در طول زایمان و حمل وضع هر چیزی می‌تواند اتفاق بیوفتد و ممکن‌ است برنامه‌های تعیین شده شما با موفقیت پیش‌ نروند.

عوارض

هردو جراحی خطراتی دارند و ترکیب آن‌‌ها می‌تواند خطر عوارض احتمالی را افزایش دهد. یک زن ممکن است به شدت در معرض خطر لخته‌شدن خون و احتباس مایعات قرارگیرد. همچنین زمانی که رحم و نیز دیواره شکمی تحت جراحی قرار گیرند احتمال بالاتری از ایجاد عفونت وجود دارد.

خطرات و عوارض جانبی آبدومینوپلاستی ترکیبی با سزارین


خطرات و عوارض جانبی آبدومینوپلاستی ترکیبی با سزارین
البته با صبر کردن تا حصول بهبود از عمل سزارین، و بازگشت وزن پیش از بارداری و سوخت‌ و ساز عادی بدن می‌توان از بسیاری از عوارض اجتناب کرد. اما این جراحی‌ها می‌توانند پس از یکدیگر در اتاق عمل انجام شوند. متاسفانه، این جراحی عوارضی به همراه دارد. این عوارض شامل خون‌ریزی، ایجاد لخته خونی، عفونت، تاخیر در بهبود، به جا ماندن رد زخم‌ها، خطرات بی‌حسی، تقلیل حسی، از دست دادن یا تغییر رنگ پوست، عدم تقارن، ورم مزمن و عوارض بیشتری می‌شود. امکان بروز عوارض با رعایت نکات زیر به کمترین حد خود می‌رسد.

 • عجله‌نکردن برای جراحی یا عجله‌نداشتن در روند بهبود.
 • پیروی از تمام دستورالعمل‌های جراح، هنگام آماده‌شدن برای آبدومینوپلاستی و بهبود پس از جراحی.
 • انتخاب یک جراح باتجربه همراه شیوه‌ جراحی بسیاردقیق، حس زیبایی شناختی قوی و درک واضح از اهداف شما از نتیجه عمل.
 • هنگام بهبود از آبدومینوپلاستی، در صورت داشتن تب یا هر علائمی که شما را نگران می‌کند، بلافاصله با جراح خود تماس بگیرید.

هزینه جراحی ترکیبی آبدومینوپلاستی و سزارین


هزینه جراحی ترکیبی آبدومینوپلاستی و سزارین
با مشاوره، قادر خواهید بود تخمین هزینه منحصربه‌فردتری بدست‌آورید، یک بررسی هزینه مکتوب مناسب که تمام جزییات را دربرداشته باشد شامل موارد زیر می‌شود.

 • هزینه مشاوره ( توجه کنید که بسیاری از جراحان این هزینه را در شرف جراحی درخواست می‌کنند).
 • دستمزد جراح
 • هزینه کلی داروهای بی‌حسی و بیهوشی
 • هزینه تسهیلات و تجهیزات
 • ابزار جراحی
 • جلسات پیگیری درمان

به علاوه باید هزینه‌های لباس مخصوص (اگر فراهم نشده بود)، داروها، و مراقبت از کودک را همراه سایر هزینه‌ها لحاظ کنید، علاوه‌ بر این، حداقل ۲هفته برای بهبود از کار مرخصی خواهید داشت.
درنهایت از جراح‌ خود، سیاست‌های وی درمورد شیوه بازپس‌گیری هزینه‌ها در صورت عدم رضایت از نتیجه را بپرسید.
جراحی ترکیبی سزارین و آبدومینوپلاستی یک عمل زیبایی درنظر گرفته می‌شود، بنابراین بیمه معمولا هزینه آن‌ را پوشش نمی‌دهد.

پرسش‌های متداول


آیا جراحی ترکیبی آبدومینوپلاستی و سزارین مطمئن است؟

از آنجایی که این روش ترکیبی از دوجراحی است، معمولا یک عمل تهاجمی محسوب می‌شود. همچنین، هر زمان ادغام روش‌های جراحی اتفاق می‌افتد، احتمال عوارض و خطرات افزایش می‌یابد. به همین دلیل است که، زنانی که می‌خواهند تحت این جراحی‌ ترکیبی قرار گیرند لازم است بدانند که انجام عمل‌های متعدد همزمان مهارت بالایی می‌طلبد، بنابراین باید جراح حاذق و باتجربه‌ای انتخاب کنند که با کمترین عوارض بتواند این کار را انجام بدهد.

آیا پس از جراحی ترکیبی همچنان می‌توانم باردار شوم؟

از آنجایی که بارداری می‌تواند نتایج جراحی ترکیبی را به خطر بیندازد، معمولأ توصیه می‌شود پیش از انجام این جراحی تمام بارداری‌ها انجام گرفته باشند. زیرا درطول تولد فرزند، کشیدگی مجدد پوست گریزناپذیر است. صرف نظر از اینکه وزن غیرقابل‌کنترلی کسب خواهید کرد. مادرانی که تصمیم قطعی خود را درباره داشتن یا نداشتن فرزندان بیشتر نگرفته‌اند باید پیش از جراحی آن را با جراح خود در میان بگذارند. درمیان گذاشتن این مسئله با جراح‌تان برای یافتن کارآمدترین رویکرد، بهترین کار است.

چه اتفاقی ممکن است برای ترک‌های پوستی بیفتد؟

در طول جراحی ترکیبی، جراح از روی‌های متعددی برای متراکم‌کردن پوست و بافت لایه‌های زیرین استفاده می‌کند، که منجر به کاهش ترک‌های پوستی خواهد شد، یا ترک‌های پوستی [کمتر در معرض دید قرار خواهند گرفت]. به علاوه، هنگامی که پوست اضافی برداشته می‌شود، ترک‌های پوستی ممکن‌است به میزان قابل توجهی کاهش یابند، بقیه ترک‌های پوستی نیز  بوسیله روش‌های جوان‌سازی پوست پس از جراحی که جراح‌تان به شما توصیه خواهد کرد به کمترین میزان خود خواهند رسید.

زخم‌های پس از جراحی کجا خواهند بود؟

با وجود این‌که جراحی ترکیبی، انحنای بدن پیش از بارداری را به شما باز می‌گرداند، متاسفانه بسته به نوع جراحی، ممکن‌ است جراحت‌هایی را باقی گذارد. این جراحات در جراحی بالا کشیدن سینه یا هر جراحی دیگری که نیازمند ایجاد بریدگی باشد، متداول هستند. با این‌ حال، هر جراحتی که پس از جراحی پدیدار شود، بوسیله لباس‌زیر قابل مخفی‌شدن است. جراح از ایجاد حداقل زخم پس از جراحی مطمئن خواهد شد. مقدار زخم‌ها بستگی به سطح جراحی زیبایی موردنیاز برای رسیدن به نتایج دلخواه دارد.

آیا بخش سزارین و آبدومینوپلاستی شبیه هستند؟

در سزارین، برشی مقطعی عرضی در عضلات شکم ایجاد می‌شود. با وجود این‌ که بریدگی‌ها در آبدومینوپلاستی با سزارین مشابه است، بخش جراحی میان‌شکمی آن‌جا نیست. این اساسا بدین معناست که آبدومینوپلاستی در مقایسه با سزارین عملی غیرتهاجمی‌تر است.

آیا درطول سزارین می‌توانند چربی‌ را بردارند؟

پس از ایجاد برش، سزارین برای وضع حمل کودک شما انجام می‌شود. پس از سزارین، جراح، پوست را تا ناف از دیواره شکمی جدا می‌کند، سپس توده پوستی بزرگی را بالا می‌کشد، عضلات عمودی شکم آشکار می‌شوند. پوست اضافی و بافت چربی برداشته می‌شوند.