آیا رفع سریع غبغب به روش خانگی واقعاً شدنیست؟

 1. Home
 2. /
 3. بدون دسته بندی خاص
 4. /
 5. آیا رفع سریع غبغب...
فهرست مطالب

افتادگی پوست گردن یکی از نشانه‌های بالا رفتن سن، چاقی یا کاهش مقدار زیادی وزن است. هنگامی که سن بالا می‌رود یا وزن اضافه می‌کنید، پوست کشسانی خود را از دست داده و منجر به شلی پوست می‌شود. اکثر افراد به دنبال راهی سریع، مقرون به صرفه و پرتوان هستند تا افتادگی پوست گردن را درمان کنند. بیماران ترجیح می‌دهند از درمان‌های خانگی جهت رفع غبغب استفاده کنند، زیرا این روش‌ها ارزان بوده و دسترسی به آن‌ها آسان است. نمی‌توان با اطمینان بیان کرد که این روش‌ها مؤثر هستند یا خیر. روش‌های دیگری برای درمان این مشکل وجود دارد مانند روش‌های غیرجراحی یا جراحی. تمامی این روش‌ها مزایا و عوارض خاص خود را دارند.

اینکه درمان‌های خانگی به اندازه کافی مؤثر هستند یا خیر، در این مقاله مورد بحث قرار خواهد گرفت. همچنین درباره روش‌های جراحی و غیرجراحی درمان غبغب و شلی پوست آن و مزایای آن صحبت خواهد شد. به یاد داشته باشید که هرزمان تصمیم به درمان افتادگی پوست گردن دارید، باید به یک پزشک با تجربه و ماهر مراجعه کنید که با روش‌های درمانی و کنترل عوارض آنها آشنا باشد. این مسئله خطرات و عوارض جانبی و همچنین دوران بهبودی درمان را کاهش می‌دهد.

 

درمان‌های خانگی جهت درمان افتادگی پوست گردن


روغن نارگیل

روغن نارگیل

روغن نارگیل یک آنتی‌اکسیدان قوی است که جهت رفع رادیکال‌های آزاد که به پوست صدمه می‌زنند، بکار می‌رود. علاوه بر این، روغن نارگیل به پوست آبرسانی کرده و آن را مرطوب نگه می‌دارد و از افتادگی پوست پیشگیری می‌شود.  تحقیقاتی درباره اینکه روغن نارگیل می‌تواند افتادگی پوست گردن را کاهش دهد، وجود ندارد. این روغن، تنها می‌تواند از خشکی پوست گردن بکاهد.

ماسک سفیده تخم مرغ و عسل

ماسک سفیده تخم مرغ و عسل

سفیده تخم مرغ غنی از پروتئین آلبومین است که جهت بازسازی سلول‌های پوست، بهبود کشسانی آن و ایجاد درخشندگی طبیعی بکار می‌رود. عسل یک آنتی‌اکسیدان قدرتمند است که می‌تواند سمومی را که با گذشت زمان در پوست تجمع یافته است، از بین ببرد. بکارگیری این دو باهم، یک سفت کننده پوست بسیار قوی فراهم می‌کند. با این حال به نظر می‌رسد که این روش جهت رفع افتادگی پوست گردن مؤثر نیست.

آلوئه ورا

آلوئه ورا

آلوئه ورا یک مرطوب کننده طبیعی است که حاوی اسید مالیک است که کشسانی پوست را افزایش می‌دهد. این دو ویژگی باهم باعث می‌شود که آلوئه ورا یک روش مفید و ارزان جهت درمان افتادگی پوست باشد. باید بدانید که این ماده ممکن است تاثیرات آلرژیک مانند قرمزی و خارش پوست ایجاد کند.

محصولات سفت کننده پوست جهت درمان غبغب گردن

محصولات سفت کننده پوست جهت درمان غبغب گردن

بسیاری از ژل‌ها، کرم‌ها، پدها و دیگر محصولات مختلف سفت کننده که جهت درمان موضعی در دسترس هستند، جهت موارد خفیف افتادگی پوست گردن کاربرد دارند. با این حال، کارشناسان بر این باور هستند که محصولات سفت کننده بطور کلی تاثیر چندانی ندارند و نفوذ آنها در پوست، به اندازه کافی عمیق نیست تا به لیفت افتادگی پوست گردن کمک کند. اکثر محصولات سفت کننده نتیاج ثابتی را در بهترین حالت نشان می‌دهند که عمدتاً به عنوان یک مرطوب کننده عمل می‌کنند. افرادی که از این محصولات نتایج مؤثری دریافت می‌کنند، لازم است که به استفاده از آنها ادامه دهند تا به نتیجه دلخواه برسند. توصیه می‌شود که از این محصولات جهت درمان غبغب استفاده نشود. این محصولات اثرات آلرژیک ایجاد کرده و برای تمامی افراد مناسب نمی‌باشد.

مکمل‌هایی برای درمان غبغب گردن

مکمل‌هایی برای درمان غبغب گردن

رژیم غذایی نقش مهمی در سلامت پوست ایفا می‌کند. مکمل‌های مغذی می‌توانند برای رفع غبغب مفید واقع شوند، که دارای خواص ضدپیری و ضد افتادگی هستند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که مکمل‌های کلاژن اثرات افتادگی پوست گردن را با افزایش سطح کلاژن کاهش می‌دهد. پروتئین‌های کلاژن به شکل مکمل خوراکی ممکن است بتواند مشکلات رطوبت پوست گردن را برطرف کند، تولید کلاژن و بهبود زخم را بهبود ببخشد. با این وجود، تاکنون مشاهده نشده است که بیمار غبغب گردن خود را با مصرف تعدادی مکمل درمان کرده باشد. این موضوع خنده‌دار و غیرعملی به نظر می‌رسد. این مکمل‌ها می‌توانند به توانبخشی بدن کمک کنند اما نمی‌توانند افتادگی پوست گردن را کاهش داده یا برطرف کنند.

تمریناتی برای درمان غبغب گردن

تمریناتی برای درمان غبغب گردن

ورزش‌های مقاومتی می‌توانند تاثیرات بالا رفتن سن یا تغییرات پوست گردن که ناشی از کاهش یا افزایش وزن است، کاهش دهند. این احتمال وجود دارد که ورزش‌های مقاومتی با بهبود متابولیسم بافت، و عمدتاً با تحریک آزادسازی یک هورمون به نام اینترکولین-15 از عضلات استخوانی، تغییرات پوست گردن را کاهش می‌دهد. متاسفانه مدرک قابل قبولی وجود ندارد که نشان دهد این ورزش‌ها می‌توانند افتادگی پوست گردن را کاهش دهند. مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید.

ماساژ جهت درمان افتادگی پوست گردن

ماساژ جهت درمان افتادگی پوست گردن

ماساژ می‌تواند جریان خون را افزایش داده و فیبروبلاست را تحریک کند. فیبروبلاست‌ها سلول‌هایی هستند که به تولید بافت‌های همبند مانند کلاژن و الاستین که پوست را سفت نگه می‌دارد، کمک می‌کنند. ماساژ تولید میتوکوندری را بیشتر می‌کند. میتوکوندری نقش حیاتی در بافت و متابولیسم سلولی ایفا می‌کند، و ارتباطی بین عدم عملکرد میتوکوندری و افتادگی پوست گردن وجود دارد. گرچه تحقیقات بیشتری لازم است انجام شود تا به نتیجه قابل قبولی دست یابیم.

روش‌های غیرجراحی رفع افتادگی پوست گردن


روش‌های غیرجراحی رفع افتادگی پوست گردنمتخصص پوست و جراحان زیبایی می‌توانند روش‌های غیرجراحی انجام دهند که می‌تواند افتادگی پوست گردن را برطرف کند. با این حال این روش‌ها در مواردی که افتادگی پوست گردن بسیار شدید است، مؤثر نیست، زیرا نتایج می‌بایست ثابت باشد.

مزایای روش‌های غیرجراحی برای رفع غبغب

از دیگر مزایای درمان‌های غیرجراحی زیبایی نسبت به روش‌های جراحی شامل موارد زیر است:

 • دوران بهبودی سریع‌تر. دوران بهبودی در بیشتر درمان‌های غیرجراحی غبغب از چند ساعت تا چند روز متفاوت است. عوارض جانبی معمولاً خفیف هستند و شامل قرمزی، حساسیت پوست، ورم، نازکی پوست و دردناک بودن محل تزریق است.
 • ارزان قیمت. هزینه درمان‌های غیرجراحی به نوع درمان بستگی دارد.
 • روش درمانی سریع. بطور کلی، اکثر درمان‌های غیرجراحی بین 30 تا 90 دقیقه طول می‌کشد که بسیار کوتاه است.
 • خطرات عمومی کم. از آنجایی که در درمان‌های غیرجراحی به بیهوشی عمومی و برش‌های بزرگ نیاز ندارد، خطر جدی سلامتی برای بدن ایجاد نمی‌شود.

برخی از روش‌های غیرجراحی شامل موارد زیر است:

اولتراپی

اولتراپی

اولتراسوند روی عمیق‌ترین لایه‌های پوست گردن عمل می‌کند. اکثر افراد در طول 2 تا 6 ماه پس از اولین درمان، لیفت ثابت و سفت شدن پوست را مشاهده خواهند کرد و نتایج درخشانی را گزارش می‌دهند. تاثیر این درمان می‌تواند تا یکسال ادامه داشته باشد و درمان باید تکرار شود.

درمان‌های لیزر

درمان‌های لیزر

درمان لیزر بر لایه‌های خارجی پوست گردن تمرکز دارد. اکثر افراد بین سه تا پنج جلسه درمانی نیاز دارند تا نتایج را مشاهده کنند و تغییرات معمولاً 2-6 ماه پس از آخرین درمان مشاهده می‌شود که بسیار زیاد است. این درمان در بیمارانی که دچار افتادگی متوسط هستند برخلاف افتادگی‌های خفیف و شدید، بهتر عمل می‌کند. همچنین این درمان نیاز به بی‌حسی موضعی و ناحیه‌ای یا بی‌حسی سیستمیک دارد تا قابل تحمل باشد.

رادیوفرکانسی غیرجراحی

رادیوفرکانسی غیرجراحی

این درمان تا تاثیر کامل حدود 6 ماه طول می‌کشد و نتیجه آن به مدت 2 -3 سال ماندگار است که مدت زمان زیادی نیست. در بیماران جوان‌تر که افتادگی بافت نرم آنها شدید نیست که نیاز به درمان جراحی داشته باشند، و بیمارانی که پیش از این روش جراحی را انجام داده و دوباره دچار افتادگی پوست هستند، این درمان مناسب است.

روش‌های جراحی درمان غبغب


روش‌های جراحی درمان غبغبتمام روش‌های ذکر شده برای درمان غبغب موقت هستند و تاثیر کمی بر پوست گردن دارند. روش‌های جراحی وجود دارند که می‌توانند تا چندین سال بطور مثال تا 8 سال دوام داشته باشند. آنها عوارض جانبی و خطر کمی را به همراه دارند و در مدت زمان کوتاهی بهبود یافته و نتایج شگفت‌انگیز آن قابل مشاهده است. دو نوع از این روش‌های کم تهاجم لیپوساکشن و لیفت گردن است.

مزایا و ویژگی‌های روش‌های جراحی برای درمان غبغب

این روش می‌تواند تغییر شگرفی در چهره شما ایجاد کند

اگر دارای چربی‌های اضافه در ناحیه گردن هستید، خلاصی از این چربی‌ها می‌تواند تغییر زیادی در بهبود نمای کلی صورت شما ایجاد کند. روش‌های جراحی مانند لیپوساکشن گردن تمام بافت‌های چربی سرسخت را که در زیر چانه و اطراف گردن شما وجود دارد حذف می‌کند و چهره‌ای تغییر یافته که اعتماد به نفس بیشتری به شما نسبت به ظاهرتان می‌دهد، ارائه خواهد کرد. این روش ساختار زیبایی را در صورت ایجاد کرده و باعث می‌شود که گردن بلندتر و صاف‌تر به نظر برسد.

روش‌های جراحی می‌تواند چربی‌های علاج ناپذیر را هدف قرار دهد

اگر رژیم غذایی سالم و تمرینات ورزشی را دنبال می‌کنید، ممکن است از چربی‌های مقاوم گردن ناامید شده باشید. به این دلیل که بافت‌های چربی بخصوص نوعی از این بافت‌ها که در اطراف خط فک قرار گرفته است، بدون کاهش وزن شدید، به سختی رفع می‌شوند. با این همه، افرادی که بطور ژنتیک  مستعد حضور بافت چربی در اطراف گردن و خط فک هستند، ممکن است با سبک زندگی سالم به تنهایی به نتیجه دلخواه دست پیدا نکنند. اینجاست که لیپوساکشن گردن به کمک افراد می‌شتابد. در این روش بطور دستی از شر بافت چربی‌های مقاوم خلاص شده که غیر از این قادر به حذف آن نیستید.

روش جراحی بطور شگفت‌انگیزی قابل انعطاف است

روش‌های جراحی می‌توانند با بسیاری از روش‌های زیبایی و جراحی متداول دیگر ترکیب شوند که شامل لیفت صورت، لیفت گردن (که در این روش پوستی که دچار افتادگی شده، برداشته می‌شود) ، و غیره است. در واقع، براساس مقدار افتادگی پوست شما، جراح پلاستیک، ترکیبی از لیپوساکشن گردن با جراحی لیفت گردن را پیشنهاد می‌دهد تا بهترین نتیجه از درمان بدست آید.

دوران نقاهت سریع و راحت است

روش‌های جراحی یک روش سریع است و دوران بهبودی آن نسبتاً ساده است. بیشتر افراد فقط به یک هفته مرخصی از کار نیاز دارند؛ مقدار زیادی از ورم و کبودی تا آن زمان از بین می‌رود.

جای زخم جراحی قابل مشاهده نخواهد بود

برش‌هایی که در روش جراحی ایجاد می‌شود عمدتاً در نواحی قرار دارد که از دید ناظر عادی، قابل مشاهده نخواهد بود. در بیشتر موارد، برش‌های کوچکی بطور مستقیم در زیر چانه و / یا در پشت گوش ایجاد می‌شود. با این وجود، جراحان ماهر با تدبیر خاصی برش‌ها را برای هر دو روش در ناحیه‌ای از صورت ایجاد می‌کنند که مخفی باقی بماند. همچنین روش‌های درمانی رفع جای زخم متعددی وجود دارد که هر جای زخمی را برطرف می‌کنند.

کمی پرهزینه‌تر از روش‌های غیرجراحی هستند

اگرچه هزینه جراحی زیبایی احتمالاً از بیماری تا بیمار دیگر براساس نیازهای خاص آنها بسیار متفاوت است، اما روش‌های جراحی بطور کلی پرهزینه‌تر از روش‌های غیرجراحی در نظر گرفته می‌شوند زیرا پیچیده‌تر هستند و مدت زمان جراحی طولانی‌تر است.  با این حال، مراجعه به یک جراح پلاستیک ماهر جهت دریافت مشاوره شخصی، تنها راهی است که می‌تواند هزینه دقیق روش جراحی را مشخص کند.

انجام جراحی تحت بیهوشی و روند طولانی درمان

روش‌های جراحی می‌توانند بصورت سرپایی یا در اتاق عمل انجام شود. هر دوی این روش‌ها ممکن است تحت بی‌حسی موضعی با مقداری مواد بی‌حسی خوراکی انجام شود. لیپوساکشن گردن را می‌توان در مدت زمان یک ساعت اجرا کرد، در حالی که لیفت گردن حدود 1-2 ساعت زمان نیاز دارد، که به مقدار تغییری که باید انجام شود، بستگی دارد.

مزایای دیگر روش‌های جراحی برای درمان غبغب

 • نتایج دائمی
 • ایجاد تغییر بیشتر در ظاهر
 • این روش می‌تواند افتادگی‌های عمیق‌تر و علائم پیشرفته پیری بیشتر را تحت درمان قرار دهد
 • همزمان می‌توان پوست نواحی گونه و گردن را کشیده و سفت کرد
 • پوست‌های اضافی برداشته می‌شوند.
 • نوارهای عضلانی قابل مشاهده در گردن را کاهش می‌دهد

نتایج


غبغب گردن مضر نیست و به درمان نیاز ندارد، اما برخی از افراد ظاهر آن را دوست ندارند. بهترین راه جهت سفت کردن افتادگی پوست گردن به علت و شدت علائم و هر ملاحظات پزشکی اضافی دیگر بستگی دارد. در افرادی که دارای غبغب بسیار شدید هستند، جراحی بیشترین تغییر چشمگیر را ایجاد خواهد کرد. افرادی که غبغب آنها خفیف تا متوسط است می‌توانند از روش‌های دیگری که شامل موارد زیر است بهره‌مند شوند:

 • روش‌های غیرجراحی مانند لیزر، اولتراسوند و رادیوفرکانس
 • روش‌های کم تهاجم مانند لیپوساکشن گردن و لیفت گردن

افرادی که درباره وجود افتادگی شدید پوست گردن خود احساس خوشایندی ندارند، باید توصیه‌های لازم را از پزشک دریافت کنند.

سوالات متداول


لیپوساکشن گردن چه مدت دوام دارد؟

بهبودی درمان لیپوساکشن گردن معمولاً یک هفته ادامه می‌یابد در حالی که ماندگاری آن از هفت تا ده سال است. به همین دلیل است که این روش یکی از رضایت‌بخش‌ترین روش‌های درمان زیبایی برای مردان و زنان است.

آیا با لیپوساکشن می‌توان غبغب را برطرف کرد؟

چربی‌های مایع در غبغب را می‌توان بطور طبیعی با استفاده از دستگاه وکیوم از بدن خارج کرد. این روش نتایج فوق‌العاده‌ای را نشان داده است.

لیفت گردن چه مدت دوام دارد؟

اگر سلامت عمومی شما مناسب باشد، می‌توان انتظار داشت که لیفت گردن بین 10 تا 15 سال دوام داشته باشد. اگر در اوایل سن 40 سالگی برای انجام این روش تمایل دارید تا مشکلات موجود در ساختار عضلانی گردن را برطرف کنید، نسبت به زمانی که شما در سن 60 سالگی هستید و تمایل دارید افتادگی پوست گردن را برطرف کنید، نتایج آن مدت زمان طولانی‌تری باقی می‌ماند.

جراحی لیفت گردن دردناک است؟

داروهای بی‌حسی این امکان را برای بیمار فراهم می‌کند تا با وجود بی‌حسی موضعی، در طول درمان بیدار و در آرامش بمانند و دردی احساس نکنند. روند درمان چندین ساعت طول می‌کشد که در طول این مدت جراح برش‌های کوچکی در اطراف و پشت گوش و یک برش بسیار کوچک در زیر چانه ایجاد می‌کند.

آیا می‌توان پوست گردن را بدون جراحی سفت کرد؟

روش‌های غیرجراحی و کم تهاجم به اندازه روش‌های جراحی تاثیرگذارتر نیست. آنها می‌توانند حالت و بافت پوست را تقویت کرده، چین‌ها و چروک گردن را کاهش داده و ظاهر جوانتری به گردن بدهند.

آیا ویتامین رتینول می‌تواند پوست گردن را سفت کند؟

رتین A ( یا اسید رتینوئیک) یک محصول قدرتمند برای سفت کردن پوست گردن است. رتینول ویتامینی است که به تسریع روند تغییر سلول و افزایش تولید کلاژن کمک می‌کند.

چگونه می‌توان بطور طبیعی پوست گردن را سفت کرد؟

روش‌های طبیعی سفت کردن پوست گردن شامل ماساژ سنگ داغ، ماساژ روغن بادام، ورزش‌های کششی و ماسک‌های متعدد گردن است. کلاژن مصرف کنید، از ادکلن استفاده نکنید، ویتامین سی بخورید، پوست خود را پاکسازی کرده و مرطوب نگه دارید و وزن مناسب خود را حفظ کنید تا پوست گردن شما جوان و باطراوت به نظر برسد.